2025. február 23., vasárnap

Pártját és népét ritkítja

Még bő kétszáz évvel születése után is képes vitákat előidézni Karl Marx. Forradalmakat, puccsokat talán már nem, de politikai konfliktusok gerjesztésére még alkalmas. Támogatói igyekeznek megvédeni tanait, filozófiai munkásságát. A még megmaradt önkényuralmi rendszerek – Kubától kezdve Észak-Koreáig – pedig (halkan) dicsérik is. Bírálói pedig ütik-vágják, ahol érik.

Ám azt senki sem vitatja, hogy a XIX. század egyik legnagyobb hatású gondolkodójának életében – a kapitalizmus látványosan könyörtelen korszakában – talán soha nem látott nyomorúság fojtogatta a Föld lakosságának zömét. Az erőszakos és kegyetlen állapotokra, amelyre a bérrabszolgaság, a gyerekmunka, a tömeges éhhalál, a gyakran napi 16 órás robotolás, vagy a munkanélküliség nyomta rá bélyegét, Marx kíméletlen kritikával válaszolt. De megoldási javaslatokat és cselekvési tervet is megfogalmazott a kapitalizmus problémáinak kezelésére, egyszersmind reményt és lelkesedést adott hatalmas tömegeknek. Abban bízva, hogy mindenki számára kialakítható egy új, igazságosabb és emberibb életkörülményeket biztosító világ a tőke által uralt, s megnyomorított társadalmak helyett.

Úgy vélte, a megoldást – az egyenlőség, a szabadság és a modernitás együtteseként – egy új rendszer, a kommunizmus biztosíthatja. A marxistáknak nevezett követői (és az anarchisták) célul tűzték ki ennek megvalósítását. A receptet mesterük írásaiban találták meg. Ezekből azt olvasták ki, hogy a cél harccal érhető el, egy olyan diktatúra révén, amelyet a bérmunkából, saját munkaerejük eladásából élő társadalmi osztály (proletariátus) tagjai működtetnek. A munkásosztályra hárul tehát az új, kommunista rendszer életre hívása (a régi romjain) és fenntartása. A vizionált új berendezkedést később (tévesen) szocialistának is nevezték.

A marxi tanok követésének (olykor félremagyarázásának) azonban tragikus következményei lettek több tucat országban. Sokan meg is vádolták Marxot, hogy ötleteivel, javaslataival, (hamis) ideológiájával soha nem látott (egypárti) diktatúrák keresztapjává vált világszerte; emberiesség elleni bűntetteket, példátlan vérengzéseket, pusztításokat „ihletett” meg, s idővel, főként a XX. században, rémtettek sorozatát indította el, amelyek zöme már befejeződött, ám a mai napig nem szűnt meg teljesen. (Lásd Észak-Korea példáját, ahol a kommunizmus köntösébe bújva egy diktátor rémuralomban, szegénységben és nyomorban tartja a neki teljesen kiszolgáltatott alattvalóit.)

Az igazságtalan és kíméletlen kapitalizmus elsöprésének legfeltűnőbb korai kísérlete a cári Oroszországban kezdődött a Vlagyimir Iljics Uljanov alias Lenin által 1903-ban alapított marxista ihletésű bolsevik (1952-ben kommunistává átnevezett) párt erőszakos hatalomátvételével, 1917-es puccsával. Meg az egyenlő jólét, valamint az igazságtalanságok megszüntetésének és az általános felemelkedés ígéretével. A fő célkitűzések között szerepelt egy új, sőt az addiginál jobb embertípus megalkotása is. Ez nem sikerült, ám annál jobban ment az – egyetlen párthoz tartozó – új elit megteremtése, működtetése.

Egy olyan (vörös burzsoáziának is nevezett) uralkodói-vezetői réteg (nomenklatúra) alakult ki, amely – miközben a várható sok szépről, jóról áradozott, meg egyenlőségről hazudozott a tömegeknek, amelyeknek állítólag az érdekében, s a nevében cselekedett – teljhatalomra és sajátságos privilégiumokra tett szert. Megszerezve közben az állam teljes, és a magánszféra majdnem teljes vagyonát.

Jelentős energiát fordítva az előző rendszer jól szituált tagjaihoz kötődő minden (értékes) tulajdon elrablására, kisajátítására.

Az új elit szűk köre, élén a vezérrel (az egyeduralkodó párt legmagasabb rangú tagjával), parancsba, utasításba adta, olykor csak mondta, amit mindenkinek követni, tenni kell.

A vérben született rezsim, illetve mechanizmus egész működését részben az intézményesített állami terror, a megfélemlítés, a bezárkózás, a külföldi és hazai ellenségre mutogatás, a vallásüldözés, a vagyonelkobzás, a (hamis érvek alapján) kipécézett politikai ellenfelek, sőt bárki (őszinte véleményének) elhallgattatása, az emberek (tömeges) deportálása, gyakran meggyilkolása jellemezte. Legtöbb áldozata mégis azoknak a soraiból került ki, akik nevében a szélsőbaloldali bolsevikok (vagy a kommunisták) a hatalmukat gyakorolták, azaz a bérből és (szerény havi) fizetésből élők, a munkások, parasztok, napszámosok, sőt a saját elvtársaik közül. És az új típusú mumusok táborából, akiket osztályellenségnek neveztek. Eme hátrányosan megkülönböztető címkét bárki megkaphatta.

A kommunizmus fő központjának számító – 1922-től 1991-ig létező – Szovjetunióban (különösen Joszif Visszarionovics Sztálin 1922 és 1953 közötti diktatórikus uralma alatt) emberek tízmilliói kerültek börtönökbe, kényszermunka-munkatáborokba (gulágokra), fegyenctelepekre, ahonnan sokan nem kerültek ki élve. Az új embertípusra épülő új világ kialakításának folyamata időnként enyhülést is hozott: valamelyest mérséklődött a rendszer radikalizmusa, szigora, az erőszak, miközben lassult az átalakítások üteme, és csökkent a lakosság (proletariátus, munkásosztály) szenvedése, ám a program nem állt le.

Idővel más országok is átvették a Moszkvából „reklámozott”, ajánlott, olykor sürgetett, 1945 után pedig sokfelé kikényszerített szovjet kommunista típusú diktatúrát a helyi körülményekhez igazítva, de meghagyva a lényeget. A szovjet minta kötelezővé vált azokban a kelet-közép-európai országokban (köztük Magyarországon), amelyeket a Sztálin vezérlete alatt álló Vörös Hadsereg a II. világháborúban elfoglalt, korabeli szóhasználat és tényállás szerint felszabadított a náci uralom alól. (A rendszer 1989-es összeomlásáig ezek az államok alkották a – Moszkvából felügyelt és – szovjet blokknak nevezett zárt közösséget, amelynek külső határait sok helyen aknamezőkkel, szögesdrótokkal, s egyéb műszaki akadályokkal védték. A belső rendet, illetve a hatalmat pedig rendőrségekkel, titkosszolgálatokkal, cenzorokkal, propagandistákkal és seregnyi hasonszőrű szolgával.)

Másutt (így a titói Jugoszláviában, itt-ott Délkelet-Ázsiában, Kínában, többfelé Afrikában, vagy Kubában) szintén átvették a szovjet kommunista modellt, hazai színezetet adva neki.

A lokális változatoknak is részét képezték az eszmei alapok és az egypárti diktatúra intézményei, (szófogadó) kiszolgálói, miként a megfélemlítő és megtorló apparátusok, amelyek néhol kegyetlenek, sőt brutálisak, másutt kicsit elnézőbbek, visszafogottabbak voltak, de mindenütt nagyon sok embernek okoztak szenvedést, gyakran halált.

A kommunisták a XX. század második felében évtizedekig uralkodtak több tucat államban; összejátszva erős hatalmi bázist és nemzetközi hálózatot építettek ki. Ám az ígért jobb világ megvalósításával próbálkozva alig törődtek a „járulékos” károkkal, amelyet az emberek és társadalmaik sínylettek meg.

A következmény lesújtó: „kísérletük” – a becslések szerint – legalább 65–93 millió, de az is lehet, hogy (több mint) százmillió ember pusztulását okozta világszerte. Nagy részük Kínában és a Szovjetunióban vesztette életét. Kelet-Közép-Európában és a Balkánon összesen több mint egymillió lehet a halálos áldozatok száma. A titói Jugoszláviában (amely a rezsim kezdeti, nagyon durva, véres és erőszakos időszaka után a kommunista táboron belül a legélhetőbb, legmegengedőbb, legszabadabb állam volt) és Magyarországon százezrek halhattak meg. Még többen voltak azok, akiket „csak” megbélyegeztek, kirekesztettek, testileg-lelkileg megnyomorítottak, vagy akiket vallattak, kínoztak, s gyakran börtönbe, büntetőtáborba zártak.

Magyarországon február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánították. A régióban elsőként a magyar parlament döntött úgy, hogy legyen emléknapja az egypárti diktatúra áldozatainak, akikről az országban 2001 óta minden évben megemlékeznek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás