Balogh Péter (közismerten „Petya”) Magyarország egyik legsikeresebb angyalbefektetője, és a startup világ meghatározó alakja. Már fiatalon, 19 évesen elindította első vállalkozását. A Nokiánál 22 évesen részt vett a vezeték nélküli hálózatok első generációinak fejlesztésében, szabványosításában. Ezt követően mobiljátékcéget alapított. Termékeik 7 éven át nyertek el Pocket PC Awardokat. Az okostelefonok megjelenése előtt nemzetközileg az egyik legelismertebb játékcég voltak. Balogh Petya nevéhez a világ egyik legsikeresebb autónavigációs vállalata is kötődik: a NavNGo Kft. (NNG) navigációs szoftvergyártó cég egyik alapítója és vezetője volt. Az NNG globális sikere nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az üzletember elismert szakemberré vált az innováció és technológia területén. Tíz év után azonban eladta üzletrészét, és 2015-ben távozott a vezérigazgatói székből, hogy angyalbefektetőként induló startupoknak segítsen. Második feleségével közösen alapították meg a STRT Holding nevű befektetőcéget, amely tőkeemelésekkel, mentorálással és inkubációs programokkal támogatja a feltörekvő vállalkozásokat. A STRT Holding céget tavaly tőzsdére vitte, hogy új szintre emelje a tevékenységét. Ennek célja, hogy 10 éven belül 1000 cégbe fektessen be. Az üzletembert a Cápák között című üzleti show-műsorból is ismerhetik az olvasók. A műsor mindig higgadt és optimista figurája, egyik stabil befektetője hamar belopta magát a nézők szívébe.
Magyarország egyik legaktívabb startup befektetője ugyanakkor a tanácsadó szerepét is betölti, és aktív részese az oktatási programok támogatásának, különös tekintettel az innovációra és a fiatal vállalkozók segítésére. Rendszeresen tart előadásokat céges és startup rendezvényeken, vezetői workshopokon, egyetemeken, valamint szakmai fórumokon is megosztja tapasztalatait, de szívesen mesél az eddig bejárt útjáról is, legyen az TV, rádió, interjú, Facebook Live, vendégszerző írás. Munkásságában a vállalkozói szellem, az innováció és az együttműködés kulcsszerepet játszanak. Küldetésének tartja, hogy a magyar vállalkozókat a siker felé segítse. Célja, hogy saját pénzével és idejével hazai startupokat támogasson, hogy azok minél nagyobb sikereket érjenek el a hazai és nemzetközi piacon, eljussanak az exitig. Tudását, ötleteit és kapcsolatait is adja a befektetések mellé. Abban hisz, hogy egy ország sorsát hosszú távon a vállalkozói, vállalatai határozzák meg. Vele a Palicson megrendezett Connect+Grow üzleti konferencián beszélgettünk egyebek mellett a munkásságáról, a kihívásokról, a kudarcokról, a motivációról és a mesterséges intelligenciáról.
Hogyan mutatkozna be a vajdasági közönségnek? Ki is valójában Balogh Petya?
– Balogh Petya örök vállalkozó. Mindig is technológusként dolgoztam, hétéves korom óta programozok, állandóan céget építettem. Korán megfogalmazódott bennem a vágy, hogy valami igazán nagyot alkossak, olyat, aminek hatása lesz, ami nyomot hagy maga után. Az ilyen mélyen gyökerező, erős meggyőződések és álmok nagyon messzire vihetik az embert. Ha valakinél viszont ez hiányzik, dolgoznia kell azon, hogy kialakítsa, mert enélkül nehéz sikeres vállalkozóvá válni. Az ambíció és az önbizalom kulcsfontosságú. Ezekkel a tulajdonságokkal vállalkozóként bármeddig eljuthatunk akkor is, ha Vajdaságból, vagy egy kis magyarországi kisvárosból indulunk. Miénk az egész világ, csak bátorság kell ahhoz, hogy merjünk eggyel nagyobbat álmodni, és higgyünk abban, hogy többre vagyunk képesek, mint gondolnánk.
Több száz vállalkozóval dolgozott már együtt, képzéseken, workshopokon, konferenciákon vesz részt, cégeket vezet, és angyalbefektetésekkel foglalkozik. Hogyan lehet mindezt kézben tartani?
– Kell egy jó csapat. A vállalkozói lét egyik legfontosabb tanulsága, hogyha gyorsan akarok haladni, csináljak valamit egyedül, de ha messzire akarok jutni, elengedhetetlen, hogy egy erős csapatot építsek magam köré olyan emberekkel, akik nemcsak kezeket és szárnyakat adnak a vállalkozásomnak, hanem „agyakat” is, akikkel együtt gondolkodom, vitatkozom, és akik helyettem is kitalálják, hogyan lesz a vállalkozásom sikeres.
Nyilván ön is számos kudarcot élt már át. Hogyan kezelte ezeket, és mit üzenne azoknak, akik kezdő vállalkozók, és nehézségekkel szembesülnek?
– Vállalkozóként az egyik legfontosabb erőforrás a hosszú távú hit abban, hogy a nehézségek ellenére a dolgok végül jóra fordulnak. Előfordulhat, hogy ma üres a bankszámla, vagy éppen az utolsó alkalmazottat is el kell bocsátani, de lényeges megérteni, hogy ezek csupán átmeneti helyzetek. Nem ezek határozzák meg véglegesen a sorsunkat vagy a küldetésünket. Ez a hit az, ami segít felülemelkedni a kihívásokon. Én magam is átéltem olyan időszakokat, amikor a cégem összeomlott, vagy akkora adósságot halmoztam fel, hogy a helyzet reménytelennek tűnt. Olyan is előfordult, hogy teljesen pénz nélkül maradtam. Mégis, mindig sikerült talpra állnom, továbblépnem. Hogyan? Mert hittem abban, hogy képes vagyok tanulni, fejlődni és jobban csinálni azt, amit vállaltam. Ez az elszántság átsegített a legkeményebb időszakokon is. A vállalkozói út gyakran rendkívül nehéz, de egyben a legizgalmasabb is azok számára, akikben ott lobog az a belső tűz, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ha ezt a tüzet felismerjük magunkban, nem érdemes más utat keresni. Bele kell állni a kihívásokba, szembe kell nézni velük és kitartani, mert ez az út vezet el a valódi sikerhez.
Milyen stratégiát alkalmaz arra, hogy fenntartsa a mindennapi motivációját?
– Ez egy nehéz, de elengedhetetlen kérdés. A legnagyobb tanulság számomra az volt, hogy vállalkozóként, vezetőként vagy akár felnőtt emberként kizárólag én vagyok felelős a saját motivációm fenntartásáért. Én felelek azért is, hogy eldöntsem, hogyan tanulok, és hogy milyen motivációs szinten tudom magam tartani. Nekem kell dolgoznom azon, hogy megtaláljam magamban a belső tüzet, amely segít fenntartani ezt a motivációt. Nem várhatom, hogy a külvilág vagy mások, esetleg a külső tényezők adjanak lendületet. Ha így gondolkodom, az egész rendszer összeomlik. Vállalkozóként kiemelkedő feladatunk, hogy saját magunkban találjuk meg azt az energiát, hitet, kitartást és motivációt, amely arra ösztönöz, hogy szeressük azt, amit csinálunk, és hogy minden másnál jobban akarjuk csinálni. Ezt a lángot kell ápolni, életben tartani. Csak így érhetjük el, hogy mindennap úgy végezzük el a munkánkat, hogy az örömet és értelmet adjon. Az önmotiváció képessége kulcsfontosságú.
Mit gondol, milyen hatása van, lesz a mesterséges intelligenciának mind az üzleti, mind a mindennapi élet során?
– Az utóbbi pár évben a mesterséges intelligencia egyre hangsúlyosabbá vált, szinte mindenhonnan erről hallunk. Sokan úgy vélik, hogy a témát túlzott felhajtás övezi. Technológusként azonban kicsit jobban rálátok a háttérfolyamatokra és az újítások életünkre gyakorolt lehetséges hatásaira. Számos technológiai forradalmat átéltem már, többhöz volt kevés közöm is, így azt látom, hogy ilyen léptékű technológiai forradalom soha nem érkezett korábban. Az a képesség, hogy az emberi gondolkodásra hasonlító folyamatokat már gépek is képesek elvégezni, egyedülálló mérföldkő. Gondolkodó gépeket tudunk létrehozni, ez olyan társadalmi és gazdasági következményekkel jár, amelyek messze túlszárnyalják jelenlegi elképzeléseinket. Vállalkozóként ezért létfontosságú, hogy megértsük, mi történik körülöttünk. Fel kell ismernünk, milyen átalakulásokat hozhat a mesterséges intelligencia az üzleti világban, hiszen ezek a változások, vagy hatások gyorsabbak és átfogóbbak lesznek, mint ahogy előre sejtenénk. Éppen ezért idejében fel kell készülnünk és proaktívan kell reagálnunk az új kihívásokra.
Mit gondol vagy tanácsol, hogy jelenleg egy fiatal vállalkozó az IT-szakágban milyen úton induljon el?
– A mesterséges intelligencia jelenleg az egész IT-iparágat alapjaiban felülírja. A programozók túlnyomó többsége – több mint 95%-uk – már most mesterséges intelligenciát használ a szoftverfejlesztés során, ami gyökeresen átalakítja a szakmát. Ha ma fiatal IT-vállalkozóként kezdenék, az első lépésem az lenne, hogy alaposan megismerjem és elsajátítsam a mesterséges intelligencia eszközeit. Elengedhetetlen, hogy értsük, hogyan működnek ezek az új technológiák, és hogyan lehet azokat a leghatékonyabban alkalmazni, mivel az iparág jövője egyértelműen ezek köré épül majd.