Amióta a női sport teret hódít, gyakran felmerült a kérdés, hogy létezik-e sportág, amelyben a nők egyenrangúan vehetnék fel a versenyt a férfiakkal. Számos kutatást végeztek e téren, logikus, de elképesztő elméletek is napvilágot láttak, a válasz pedig, mint azt feltételezni is lehetett: nem.
Vagyis egy sportágon belül a legjobb eredményekre képes férfiversenyző mindenképpen felülmúlja a női legjobbat, ami viszont nem jelenti, hogy az élvonalbeli női sportolók nem képesek nyerni a csak gyöngébb eredményekre képes férfiak ellen. Például, a női vágta világlegjobbja sok országban a férfiak mezőnyében is első lenne, nemkülönben Jelena Iszinbajeva rúdugrásban, hogy további példákat ne is említsünk.
Volt rá példa, hogy nők is indultak férfiak versenyén, ahova nem kell beszámítani például a lovas rendezvényeket, hisz műugratásban teljesen mindegy, hogy férfi, avagy nő nyergeli a tényleges versenyzőt, a lovat, és a ló neme sem perdöntő tényező.
Vannak, persze, kizárólag nőknek tartalékolt sportágak is, amilyen a műúszás. Nagy port kavart fel úgy tíz esztendeje az eset, amikor a svájci egyéni bajnokságra egy fiú is benevezett. Először elutasították, mivel azonban a szabálykönyv ezt a lehetőséget nem látta elő, tehát papírra vetett tilalom nem létezik, a legényke utólag mégis indulhatott. Soha nem tudtuk meg, hogy milyen sikerrel, viszont tudott, hogy követője sem akadt.
Van viszont eset, amikor a nő, ha versenyezni akar, nem válogathat, csak a férfiak között indulhat. A Pennsylvania állambeli Timko ikrek, Karli és Tanya tavaly párosban az állam középiskolás teniszbajnokai voltak, időközben azonban iskolájuk megszüntette a női szakosztályt, így a két lány selejtező nélkül nem juthatott el a körzeti bajnokságra. Beneveztek hát a fiúpárosok versenyére, győztek az iskolájukban, majd a körzeti tornán is, így május 22-étől is a fiúk állambajnokságán rajtolhatnak.
Az érdekesség kedvéért tegyük még hozzá, hogy Karli és Tanya, akik nem pályáznak profi teniszezői pályafutásra, azok az almák, melyek nem estek messze a fától. Apjuk, Mike a nyolcvanas években amerikai futballban volt főiskolája legjobb játékosa, de nem ment profinak, anyjuk, Shari Retton Timko pedig ugyanannak a főiskolának tornászbajnoknőjeként lett ismert, de arról is, hogy húga, Mary Lou Retton 1984-ben a Los Angeles-i olimpián többszörös olimpiai bajnok volt.