2024. november 27., szerda

A vasárnapi fekete mellé

A bulvársajtó egyre kegyetlenebb és embertelenebb tájékoztatási módszerei heves vitát váltottak ki a többi médiumban, és ennek kapcsán felmerült a kérdés, hogy vannak-e megrendelt írások. Nem meglepő, hogy a miniszterek, akiknél először érdeklődött a magát tárgyilagosnak tartó média, egyből rávágták, hogy igen. Talán annyira világos és megcáfolhatatlan minden, hogy tagadni, vagy a tájékozatlan egyén szerepét megjátszani – nem is érdemes.

Szóval, a hatalom, a politikai és pénzes központok nemcsak hajlamosak arra, hogy közvéleményformáló kísérleteket tegyenek, hanem ezt létük, pontosabban fogalmazva, túlélési igényük és igyekezetük egyik legjelentősebb aktivitásaként űzik is.

Nagyobbára senkit sem érdekel, hogy létezik-e ilyesmi a sportsajtóban is. Nem vagyok miniszter és nem is kérdeztek, de megmondom: igen. Nyílt titok, hogy a tehetősebb, főleg labdarúgó klubok tollbérenceket tartanak a fizetési listán, pontosan úgy, ahogyan szurkolói csoportokat is eltartanak. A terület azonban nincs úgy felosztva, mint ahogyan azt a maffiáról szóló filmekben láthatjuk, nincs betyárbecsület sem, mindegyik minél több teret és pozitív véleményt óhajt, az ár pedig alacsony, hisz a nyomorban tartott újságírók azonnal ráharapnak a csalira, az ő megélhetésük is napról napra kérdéses, és ezzel gyakorlatban mutatják be a „Jobb ma egy veréb...” kezdetű közmondás igazát. A ma már újságírónak alig nevezhető sportújságíró elfogadja a klubtól a szerény, de az adott pillanatban sokat jelentő anyagiakat, az utazásokat, ebédeket és vacsorákat, a korlátlan mennyiségű italt is a megadott helyen, s ennek fejében szóról szóra írja, amit a klubvezetés lediktál neki. Persze, nemcsak a fociban történik mindez. Ugyanez a helyzet a kosárlabda klubokban és egyes küzdősportokban sem. A 90-es évek közepe táján mesélte egy belgrádi kollégám, hogyan nézett ki egy utazás a kick-box versenyekre. Miután mindenki már a buszban volt, a sofőr elhajtott Arkan villájáig, ahol maga a háborús hős zsebből osztotta ki a napidíjakat és szóban az utasításokat. Így lett a kick-box Szerbiában nagyon népszerű sportág. Legalábbis a fővárosi sajtó hasábjain és a tévék beszámolóiban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás