2024. november 27., szerda

Egy erős gépezet kis csavarja

RÖPLABDA

Lukács László játékosként volt tagja 1975-ben az első nagy sikert aratott jugoszláv röplabda-válogatottnak, amely bronzérmet nyert az Eb-n. A szenttamási származású Lukács a sportágban Szarajevóban, a Bosna tagjaként szerzett nevet, később itthon és külföldön edzősködött, majd a kilencvenes években Belgrádba érkezett és a C.zvezdában folytatta a munkát. Újabban nemcsak a piros-fehérek igazgatója, hanem a válogatott menedzsere is. Sok év után Belgrádban, a röplabdaszövetség ünnepségén találkoztunk.

Jó estét! Beszél még magyarul?

– Hogyne! Amikor csak alkalmam van, bár bevallom, nincs gyakran. Szenttamáson élő édesanyámmal persze magyarul beszélünk.

A röplabda terén önt 1975 óta ismerik. Hogyan emlékszik vissza arra az Eb-re?

– Mivel egész eddigi életem a röplabdában töltöttem, legelőször is hadd fejezzem ki elégedettségem, hogy egy ilyen kis országban, mint Szerbia, milyen sok jó röplabdázó van és a sportágnak milyen sok a híve. Az az 1975-ös siker mindenekelőtt felejthetetlen emlék. Szinte váratlanul lettünk az akkor 22 millió lakosú ország büszkesége. A szurkolók és az ellenfelek is csak szépet és jót mondtak játékunkról. Az első szakaszban Szkopjében, majd a hatos döntőn is Belgrádban ugyanúgy telt ház előtt játszottuk meccseinket, mint ahogyan nemrég, a Világliga döntőjében a jelenlegi szerb válogatott is. Örömmel tölt el, hogy tagja lehettem annak a csapatnak, hogy a szerbiai röplabda attól kezdve, de különösen 1995-től a világélmezőnybe tartozik, arra pedig büszke vagyok, hogy játékosként, edzőként, klubigazgatóként és a válogatott menedzsereként is hozzá tudtam járulni a sikerekhez.

Van-e titka a szerbiai röplabda sikerének?

– Azt mondanám erre, hogy az egyetlen titok, ami nem is titok, hogy mi a röplabdában egy nagy és összetartó család vagyunk. Abból a csapatból többen is a sportágban maradtunk, az akkori válogatott játékos Aleksandar Boričić például most a szövetség elnöke, s jelentős, hogy sportunkat meg tudtuk őrizni minden botránytól és negatív befolyástól. S ha már említettem Boričićot, nem hagyhatom ki abból a csapatból például a legjobbat, Miloš Grbićet, akinek a két fia még nagyobb játékos lett, a szabadkai Miodrag Skale Gvozdenovićot, Bogoevskit, Bošnjakot, Dobrićet, Jelićet, Vračarićot, Matijaševićet... Az akkori ország minden részét képviselték a válogatottban, Szlovéniát kivéve.

Lehet-e párhuzamot vonni az akkori és a mai válogatott között?

– A mai válogatott szerintem a korszerű játékhoz mérten áll össze és nagyon erős. A vezéralak most is egy Grbić, a csapatot pedig három nemzedék alkotja, s ez a vegyület is még szilárdabbá, egységesebbé teszi. Hárman vannak az idősek közül, heten-nyolcan egy középső nemzedékből és a bővebb keretet a szinte még ifik teszik teljessé. Tekintettel arra, hogy manapság sokkal komolyabb munka folyik az utánpótlással, mint valaha, és a sportág népszerűsége is jóval meghaladja az egykorit, biztos vagyok benne, hogy a szerbiai röplabda jövőjéért nem kell aggódni, még sok sikeres nemzedékünk lesz.

Miben rejlik a szerb röplabda ereje?

– A már említett szervezet szilárdságában és a számos jó szakemberben, akik itthon és külföldön is dolgoznak. Ma este is láthattuk, hogy mennyi magasan képzett szakembere van a sportágnak, akik a klubokban és a válogatottnál is tevékenykednek. Ha ehhez hozzáadjuk a már vitathatatlan hagyományt, nem tévedhetek, ha ismételten azt állítom, hogy a szerbiai röplabdasport szép jövő előtt áll.

Érdekesség-e vagy törvényszerűnek mondható, hogy a férfiválogatott példájára a női röplabda is elérte a legmagasabb szintet? Mondjuk, az 1975-ös Európa-bajnokságon Belgrádban női torna is volt, de a férfiak árnyékában.

– Az a női válogatott sem volt rossz, soraiban például Cvijeta Stakićtyal és Ana Jokanovićtyal. Őket is erős szakcsapat vezette, és csak idő kérdése volt, hogy mikor fejlődnek fel a férfiak mellé. Ne feledjük, Aleksandar Boričić nemcsak játékosként szerzett magának hírnevet, hanem éveken át a női válogatott szövetségi kapitánya is ő volt. Az akkori munkának is következménye, hogy ma olyan fejlett, erős női röplabdaközpontjaink vannak, mint Belgrád, Užice, Szabadka, Nagybecskerek, újabban Lazarevac, Obrenovac, Pancsova stb. De nem vitás, hogy a szerbiai röplabdának a férfiválogatott és a klubok az alapja, arra épült fel a hagyomány és a női röplabda is.

1975-ben megtöltötték a Pionirt, ma pedig az Arenában játszanak telt ház előtt. Ez nem lehet a véletlen műve.

– Minden elismerésem a vízilabdának, a focinak, a kosárlabdának és a többieknek, de biztos vagyok benne, hogy a röplabdaszervezet a legerősebb ebben az országban, a legstabilabb, legszervezettebb. Lám, ki gondolta volna egykor, hogy ilyen estet szervezhetünk, mert jelen pillanatban a két nem és a különböző korosztályok révén 11 eredményes válogatottunk van. Megtisztelés tagja lenni egy ilyen sikeres gépezetnek, amely arra ösztönzi az embert, minden egyes tagot, hogy mindenkor és mindenütt a maximumot nyújtsa. Nem meglepetés ezért, hogy a belgrádi Arena csarnok nézőcsúcsát is a röplabda tartja, hogy ez a valamikor oly kis sportág mennyit haladt és vitathatatlan színvonala révén mekkora népszerűségnek örvend.

Több mint száz érmes röplabdázó egy helyen. Lehetséges-e ennek a folytatása is?

– Nekem ez az est kivételes öröm. Arról tanúskodik, hogy amit akkor elkezdtünk, volt értelme. S tudom, itt nem szabad megállni. A röplabdát tovább kell népszerűsíteni, szakemberekkel, szurkolókkal, iskolákkal, gyerekekkel, bírókkal, hogy ne is soroljam tovább, még erősebbé és gazdagabbá tenni. Hogy máskor is ilyen tömeges és rangos gyülekezetet lehessen ünnepelni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás