2024. október 7., hétfő

Örökrangadó – szurkolók nélkül

FOCICRONIKA

A spliti Hajduk eredményei a 2009/2010-es idényben igencsak elmaradnak a várakozástól, s idő kérdése volt, hogy a szurkolók mikor fordítanak hátat a csapatnak. Ez a múlt hét szerdáján, vagyis október 28-án történt meg, amikor a II. ligás Moslavina elleni kupamérkőzésen a Torcidák az 54. percben megtörték a „hallgatási fogadalmukat”, és öt perc alatt elhasználták a pirotechnikai eszközeiket, sértegették Joško Svagušá t, a Hajduk Labdarúgóklub elnökét és Željko Kerum ot, Split polgármesterét, majd elhagyták a stadiont. Erre nem véletlenül került sor az 59. percben, ugyanis a Hajduk szurkolói csoportját 59 évvel ezelőtt alapították meg. A Hajduk végül – szurkolók nélkül – 5:1-re nyert, s ez a taktika bevált a hétvégi örökrangadón is. A mintegy 6000 spliti szurkolóból álló csoport egy videokivetítőn nézte végig a meccset, így az északi lelátó üres volt, de ez nem zavarta a Hajdukot, amely 2:1-re nyert a zágrábi Dinamo ellen.

A legnagyobb előrelépés: Hajduk – A spliti csapat egyik végletből a másikba esik, hiszen már szerepelt a legnagyobb visszaesés rovatban is, most azonban nagyot változott a helyzet, ugyanis a rút kiskacsából fehér hattyú lett. Ehhez „mindössze” az kellett, hogy a splitiek legyőzzék az éllovas Dinamót, amely az utóbbi időben nem épp hírnevéhez méltó eredményeket jegyez.

A legnagyobb visszaesés: Karlovac – Sokáig a nemzetközi porondon való részvételt biztosító harmadik helyen álltak, és a Šibenik ellen több jó helyzetet is kialakítottak, de a végén mégis minimális arányú vereséget szenvedtek, így, még ha csak egy hét erejéig is, de a harmadikról az ötödik helyre csúsztak vissza.

A forduló negatív hőse: Dejan Lovren – a zágrábi Dinamo játékosa 50 százalékban hibáztatható a Hajduk elleni öngólért (a másik 50 százalék Butinát „illeti” meg). A splitiek az ő hibájának köszönhetően szerezték meg a vezetést a 44. percben, s mivel a Hajduk csatárjai és középpályásai többször is veszélyeztették a Dinamo kapuját, így ez egyben azt is jelenti, hogy Lovren teljesítménye elmaradt attól, amit egy válogatott védőtől elvár az edző.

A 13. forduló eredményei: Inter Zaprešić–Istra 1961 1:0, Cibalia–Međimurje 3:0, Lokomotiva–Zadar 1:0, Hajduk–Dinamo 2:1 (Lovren (öngól) 44., Strinić 47., ill. Sivonjić 45., kiállítva: Pandža 55., ill. Sammir 90.), Rijeka–Slaven Belupo 2:3, Zagreb–Croatia Sesvete 4:2, Varteks–Eszék 1:2, Šibenik–Karlovac 1:0.

A sorrend: 1. Dinamo 29, 2. Šibenik 27, 3. Cibalia 25, 4. Eszék 24, 5. Karlovac 23, 6. Slaven Belupo 23, 7. Rijeka 19, 8. Lokomotiva 19, 9. Hajduk 18, 10. Međimurje 16, 11. Varteks 15, 12. Zadar 15, 13. Inter Zaprešić 14, 14. Istra 1961 9, 15. Croatia Sesvete 7, 16. Zagreb 7 pont.