Megszokhattuk már, hogy vidékünk emberei túlnyomó többségben jobban ismerik a földrajzot, mint például az amerikaiak, de más kontinensek lakói is. E sorok írójának is volt olyan tapasztalata, hogy esetenként a balkáni hegyvidékes tájakon is az atlaszban pontosan rá tudtak mutatni Srí Lankára, Elefántcsontpartra vagy Haitire, míg több New York-i, houstoni vagy floridai még csak nem is hallott régen Jugoszláviáról, később Szerbiáról. Nemhogy azt nem tudták, hogy a térképen hol keressék, hanem még a kontinenssel sem voltak tisztában, s csak elvétve akadt, aki tudott Titóról, Belgrádról és Dubrovnikról, de ha éppen menni kellett volna, ő sem tudta volna, merre induljon el.
Emiatt és hasonló ismerethiányok miatt az amerikaiakat errefelé gyakran nevezik bunkóknak és kárörvendve lenézik őket. Érdekes viszont, hogy ugyanakkor az itteni ember olyan adatokat nem tud, melyek ismeretét joggal elvárhatnánk tőlük, főleg azok után, hogy önmagukat műveltebbnek tartják az újvilág polgárainál.
Példát talán mondani sem kell, hisz tud mindenki néhányat, szembeötlő viszont, hogy bár sportszerető és sportismerő nemzet, Szerbiában még a Pekingben szerepelt olimpikonok egyikéről-másikáról sem hallottak, vagy ha a név ismerősen is hangzik, fogalmuk sincs, hogy mely sportágban szerepel.
Lehet, hogy engem csak kicsit erősebben érintett, hogy az egyik ilyen tudatlansági esetben kisebbségi sorstársamról volt szó. Történt ugyanis, hogy az egyik fővárosi kvízben így hangzott a kérdés: Frísz Krisztián mely küzdősportban Szerbia válogatottja és világbajnoki bronzérmes?
A két versenyző közül az egyik a cselgáncsra tippelt, a másik pedig bevallotta, hogy találgat, és az ökölvívást említette. Ez még nem is lett volna meglepetés, hisz előfordulhat, hogy a művészetekben, a történelemben és több más területen jártas emberek éppen a sportot nem kísérik. A csattanó ugyanis csak ezután következett. Egyik válasz sem pontos, mondta a műsorvezető, a helyes pedig a kick-box!
A kérdések összeállítóitól most várom a hasonló bunkóságokat. Például, hogy Ernest Hemingway atomfizikus volt, hogy Humphrey Bogart irodalmi Nobel-díj révén vált ismertté, Milorad Čavić pedig tollaslabdázó.