2024. október 8., kedd

Osztrák vacsora: három csevap, egy bécsi szelet

Magyar győzelem, dicséret nélkül

Magyarország válogatottja négy mérkőzéséből kettőt megnyert, egyet elveszített, egyen pedig döntetlent játszott a 2010-es világbajnokság selejtezőjében, így négy forduló után hét pontja van, ugyanannyi, mint a csoportelső dánoknak, akik egy mérkőzéssel kevesebbet játszottak. A magyar válogatott Máltán szó szerint kicsikarta a győzelmet, amit leginkább Torghelle Sándor góljának köszönhet. Az optimisták mondhatnák, a lényeg, hogy megvan a három pont, de ilyen játékkal a magyar csapat továbbra is csak álmodhat az első-második helyről, sőt a harmadikról és a negyedikről is. Erwin Koeman csapatának kezére játszott a csoport másik mérkőzésének eredménye, hiszen a portugálok nem tudták kihasználni, hogy az albánok Teli kiállítása miatt a 42. perctől tíz emberrel játszottak, s így a mérkőzésen nem született gól.

Eredmények: Málta–Magyarország 0:1, Portugália–Albánia 0:0.

6. Málta 4 0 0 4 0:11 0

A következő forduló (február 11-én): Málta–Albánia. Március 28-án: Portugália–Svédország, Málta–Dánia, Albánia–Magyarország.

2. csoport

Az Európa-bajnokságon csúnyán leszerepelt görögök a vb-selejtezőben kiválóan kezdtek, hiszen az első három mérkőzésüket megnyerték, s esélyesként léptek pályára Svájc ellen is, hiszen az Ottmar Hitzfeld vezette együttes nemrég Luxemburg ellen 2:1-es vereséget szenvedett. Az Otto Rehhagel által irányított görögök ezúttal saját közönségük előtt mutatták azt a játékot, ami a Eb-n három vereséget eredményezett: a svájciak Frei büntetőből lőtt góljával vezetéshez jutottak az első félidő végén, ám Hariszteasz még egyenlített, utána azonban egy óriási görög védelmi hiba eldöntötte a mérkőzés sorsát.

Eredmények: Lettország–Izrael 1:1 (Kolesznicsenko 89., illetve Benajun 50.), Luxemburg–Moldova 0:0, Görögország–Svájc 1:2 (Hariszteasz 68., illetve Frei (11-esből) 42., N’Kufo 77.).

6. Moldova 4 0 1 3 2:7 1

A következő forduló (március 28-án): Moldova–Svájc, Luxemburg–Lettország, Izrael–Görögország.

3. csoport

Ebben a csoportban alaposan összekuszálódtak a szálak, hiszen a szlovákok legyőzték azokat a lengyeleket, akik szombaton a csehek ellen nyertek. Az utóbbiak Szlovénia legyőzésével valamelyest javítottak a helyzetükön, ám még mindig csak az ötödik helyen állnak.

Eredmények: Csehország–Szlovénia 1:0 (Sionko 63.), Szlovákia–Lengyelország 2:1 (Sestak 85., 86., illetve Smolarek 70.), Észak-Írország–San Marino 4:0 (Healy 30., McCann 43., Lafferty 56., S. Davis 75.)

6. San M. 3 0 0 3 1:9 0

A következő forduló (november 19-én): San Marino–Csehország.

4. csoport

A finnek minden tőlük telhetőt megtettek, hogy az oroszok simán nyerjenek ellenük. Ez a mondat elsőre talán kicsit furcsán hangzik, de ha hozzátesszük, hogy az első és a második orosz gólt is finn játékos lőtte, akkor már semmi csodálkoznivaló nincs rajta.
Eredmények: Oroszország–Finnország 3:0 (Pasanen (öngól) 23., Lampi (öngól) 65., Arsavin 88.), Németország–Wales 1:0 (Trochowski 72.).

6. Liechtens. 3 0 1 2 0:8 1

A következő forduló (március 28-án): Oroszország–Azerbajdzsán, Németország–Liechtenstein, Wales–Finnország.

5. csoport

Az Európa-bajnok spanyolok már a 7. percben hátrányba kerültek Belgiumban, ám ahogy múlt az idő, egyre jobban játszottak, s az is fontos volt, hogy még a félidő vége előtt egyenlítettek. Amikor már mindenki úgy vélte, hogy pontokat hullajt el a spanyol csapat, Güiza beadását Villa továbbította a kapuba. Észtország megszerezte első pontjait, aminek legkevésbé Törökországban örültek, ugyanis az Eb-bronzérmes válogatott csak gól nélküli döntetlent ért el az észtek ellen.
Eredmények: Bosznia-Hercegovina–Örményország 4:1 (Spahić 31., Džeko 39., Muslimović 56, 89., illetve Minaszjan 85.), Észtország–Törökország 0:0, Belgium–Spanyolország 1:2 (Sonck 7., illetve Iniesta 36., Villa 88.).

6. Örményo. 4 0 0 4 1:12 0

A következő forduló (március 28-án): Örményország–Észtország, Belgium–Bosznia-Hercegovina, Spanyolország–Törökország.

6. csoport

Ebben a csoportban az esélyesek, Horvátország és Anglia is begyűjtötték a pontokat. Az utóbbiak kicsit nehezebben nyertek Fehéroroszországban, de Rooney duplájával továbbra is őrzik veretlenségüket.
Eredmények: Horvátország–Andorra 4:0 (Rakitić 16., 86., a másodikat 11-esből, Olić 32., Modrić 76.), Fehéroroszország–Anglia 1:3 (Szitko 28., illetve Gerrard 11., Rooney 50., 74.).

6. Andorra 4 0 0 4 1:12 0

A következő forduló (április 1-jén): Andorra–Horvátország, Kazahsztán–Fehéroroszország, Anglia–Ukrajna.

7. csoport

Nem sokan mertek volna arra fogadni, hogy az Ausztria–Szerbia mérkőzés utolsó 65 percét le sem kell játszani, a három pont sorsa már 25 perc után eldől. Ami hihetetlennek tűnt, az Bécsben gyorsan valósággá vált, hiszen Krasić bombagólja elindította az osztrák szekeret a lejtőn. Pantelić cselsorozata után a lesipuskás Jovanović növelte az előnyt, majd a 23. percben a fiatal Obradović becselezte magát a 16-osba, és védhetetlenül lőtt laposan a bal sarokba. Manningernek, az osztrákok kapusának egyik gólnál sem volt esélye a hárításra. A második félidőben volt még egy Pantelić-kapufa, utána pedig egy osztrák gól, de ez már csak a végeredmény kozmetikázására volt elég. Radomir Antić szövetségi kapitány jobb kezdést el sem képzelhetett volna az osztrákok elleni találkozón, hiszen a három kapura lövésből három gól született. Kár, hogy most tavaszig szünet következik, hiszen a szerb játékosok jó formában vannak, és csak reméljük, hogy a Bécsben mutatott játékot megismétlik majd március végén a Románia elleni idegenbeli találkozón is.
Eredmények: Litvánia–Feröer szigetek 1:0 (Danilevicius 21.), Ausztria–Szerbia 1:3.

6. Feröer sz. 4 0 1 3 1:5 1

A következő forduló (március 28-án): Litvánia–Franciaország, Románia–Szerbia.

8. csoport

A csoport rangadójának kikiáltott Olaszország–Montenegró találkozó végeredménye már az első harminc percben kialakult, hiszen Aquilani kétszer, Vučinić pedig egyszer volt eredményes.

Eredmények: Grúzia–Bulgária 0:0, Írország–Ciprus 1:0 (Robbie Keane 5.), Olaszország–Montenegró 2:1 (Aquilani 8., 29., illetve Vučinić 19.)

6. Ciprus 3 0 1 2 2:4 1

A következő forduló (november 2-án): Észak-Írország–Grúzia.

9. csoport

A 9. csoportban már a sorsolás után úgy tűnt, hogy Hollandiának nincs méltó ellenfele, s ez az első három forduló után be is bizonyosodott, hiszen a „tulipánok” eddig valamennyi mérkőzésüket megnyerték, és már ötpontos előnyük van a skótokkal és az izlandiakkal szemben.
Eredmények: Norvégia–Hollandia 0:1 (Van Bommel 62.), Izland–Macedónia 1:0 (V. Gunnarsson 16.).