Ugyanazon a napon, egészen pontosan ma, több ezer kilométerre egymástól a világsport két nagy négyese kezdi meg kéthetes erőpróbáját. Melbourne-ben a 100. Australian Openen a Đoković, Nadal, Federer és Murray összetételű kvartett indul legnagyobb eséllyel a férfi egyes serlegéért, míg Eindhovenben, a 30. vízilabda-Eb-n a babérra legérettebbnek a szerb, a magyar, a horvát és az olasz válogatott látszik.
A holland város Pieter Van Den Hoogenband elnevezésű medencéjében 12 férfi- és 8 női együttes rajtol. A férfiaknál az A jelzésű hatost Magyarország, Olaszország, Görögország, Macedónia, Hollandia és Törökország, a B csoportot Horvátország (címvédő), Szerbia, Montenegró, Spanyolország, Németország és Románia alkotják. A nőknél a 14. Eb-n az A csoportba Oroszország (címvédő), Hollandia, Magyarország és Nagy-Britannia, a B csoportba pedig Görögország, Spanyolország, Olaszország és Németország kapott besorolást.
Az Európa-bajnokság egyik érdekessége, hogy a sportág két vitathatatlanul legnagyobbja, a szerb és a magyar válogatott többéves „aranytalanság”-gal száll harcba. A szerbek legutóbb 2009-ben nyerték meg a vb-t, ezt megelőző diadaluk a három nagy verseny egyikén – olimpia, vb és Eb – egészen 2006-ra tehető vissza, amikor először szerepeltek Szerbia néven, és Belgrádban az Eb első helyét szerezték meg. Szerbia tehát egyik titulust sem tartja, de a 2007-es vb-t kivéve rendre dobogós, s halomra szállítja az ezüst- és bronzérmeket. Diadal, szinte vigaszként, csak a Világligában és a világkupában született, az előbbi verseny tavalyi megnyerése mégis nagyon fontos volt, hisz ott szerzett a válogatott – az egész mezőnyben elsőként – olimpiai vízumot. Szerbia Eindhovenben így a két évvel ezelőtti bronzot védi.
A magyarok legutóbbi aranya még 2008-ban a pekingi olimpián „termett”. Azóta két vb-n és egy Eb-n még érmet sem nyertek. Nekik ugyan az idén a londoni ötkarikás lesz a fő, viszont nem ártana az Eb-n dobogós lenni, hisz amióta Kemény Dénes a kapitány, még nem történt meg, hogy Magyarország a két olimpia között egyetlen trófeát se gyűjtsön be.
Minden jel arra vall, hogy a magyarok már a rajton, az olaszok elleni mai rangadó jóvoltából megtudják, hogy közvetlen elődöntősök-e, vagy pedig a másik csoport harmadik helyezettjével még meg kell ütközni a legjobb négyért. Mivel feltehető, hogy a világbajnok olaszok csak az Eb második szakaszára tervezik a csúcsformát, Magyarország győzelemmel rajtolhatna, és négy edzőmeccsnek beillő párharccal vörös szőnyegen sétálhatna be az elődöntőbe. Kérdés persze, hogy ez jó-e, hogy a csapat tudná-e tíz napon át tartani a győztes hangulatot. A B csoportban egészen más a helyzet. Szerbia például a spanyolokkal kezd, akiktől kikapott a 2007-es vb bronzmeccsén, de nyert a 2009-es vb döntőjében. A többi csoportmérkőzés sem lesz sétagalopp, hisz a horvátok az Európa-bajnokok, Montenegró rendkívül erős, és még véletlenül sem szabad lebecsülni a németeket és a románokat sem. Viszont egy rajtgyőzelem, azután pedig a feszültség folytonos fokozása azt is eredményezhetné, hogy két rendkívülien felhangolt gárda jutna tovább, és mindenképpen felkészült lenne a lazított olaszokra és magyarokra.
Dejan Udovičić kapitány mindezért az eindhoveni Eb-re nem tűzött ki magas célt. Kívánsága, hogy a csapat túljusson az erős csoporton, ott legyen az elődöntőben, amikor már minden lehetséges.
Udovičić a következő 13 játékossal utazott el: Slobodan Soro és Branislav Mitrović kapusok, Aleksa Šaponjić, Živko Gocić, Vanja Udovičić, Miloš Ćuk, Duško Pijetlović, Slobodan Nikić, Marko Aleksić, Nikola Rađen, Filip Filipović, Andrija Prlainović és Stefan Mitrović mezőnyjátékosok.
A magyarok a fent említett ok miatt feltétlenül győzelmet várnak a mai rajton. Az olaszoknál nem lesz ott Stefano Tempesti, a tavalyi vb legjobb kapusa és Európa tavalyi leghasznosabb játékosa, Kemény Dénes pedig egy tapasztalt gárdát vezényel, két kivételes tehetséggel, Katonással és Háraival kiegészítve.
Kemény kerete: Szécsi Zoltán és Baksa László kapusok, Boris Péter, Hosnyánszky Norbert, Katonás Gergely, Steinmetz Ádám, Kiss Gergely, Kásás Tamás, Madaras Norbert, Szívós Márton, Hárai Balázs, Varga Dániel és Varga Dénes mezőnyjátékosok.
A női Eb egyben minősítő is az olimpiai selejtezőre. Londonért Eindovenből öten pályázhatnak az ötkarikás kvalifikációra, s közéjük várjuk az utóbbi tornákon egészen jól játszó magyar csapatot is, melyet Merész András edz. A női Eb szerdán rajtol, a magyarok első ellenfele pedig Nagy-Britannia.
Az eddigi Európa-bajnokságokon a férfiaknál Magyarország volt a legsikeresebb 12 arany-, 5 ezüst és 4 bronzéremmel. Következik Oroszország (Szovjetunió) 5, 3, 3-as mérleggel, Szerbia (Jugoszlávia) 4, 9, 5-tel, Olaszország 3, 2, 5-tel stb. Horvátországnak 1, 2, 0, Montenegrónak 1, 0, 0 az érmes mérlege. Rajtuk kívül aranyérmet még csak Németország és Hollandia nyert, egyéb trófeát pedig további öt nemzet szerzett.
A női Eb-k összesített éremlistáján Hollandia vezet 4, 2, 3-mal. Következnek Olaszország 4, 2, 1, Oroszország 3, 2, 3, és Magyarország 2, 5, 3. Érmet, de arany nélkül, még Görögország, Spanyolország, Franciaország és Németország nyert.
A mai műsor, férfiak, A csoport: Macedónia–Törökország (13.00), Görögország–Hollandia (19.45), Magyarország–Olaszország (21.15). B csoport: Horvátország–Románia (14.30), Németország–Montenegró (16.00), Szerbia–Spanyolország (17.30).