2024. november 25., hétfő

Nincsenek esélytelen csapatok

Galic Zita egykori kiváló jugoszláv válogatott játékost kérdeztük a női kézilabda-Európa-bajnokság mezőnyéről

Ellenmondásos, bár nem újdonság, hogy a kézilabda-Európa-bajnokság mezőnye mindig erősebb, mint a világbajnoki tornáé. Az adai Galic Zita kilencvenhétszeres jugoszláv válogatott szerint ez azért van így, mert Európában játsszák a legszínvonalasabb kézilabdát. Galic Zita sportmenedzserként jelenleg a francia Metz női csapatának szakmai tanácsadója, de részt vesz a szerbiai rendezésű kontinensbajnokságon is, ahol a szervezőbizottság tiszteletbeli tagjának választották. Továbbá a Francia Kézilabda-szövetség felkérésére a válogatott háziasszonya lesz Nišben, illetve a későbbi menetelés során is, ha a gallok továbbjutnak a csoportból.

Galic Zita. Fotó: a szerző

– Az Európa-bajnokságon szereplő tizenhat csapat olyan erőt képvisel, hogy közülük bármelyik, ha jó napot fog ki, akkor a legerősebbeket is megszoríthatja. Emiatt nehéz előre látni, hogy ki kerül az elődöntőbe vagy a döntőbe, és nem is bocsátkoznék ilyen jellegű találgatásba – mondta Galic Zita. – Vannak esélyes csapatok, de ennek az Eb-nek az a sajátossága, hogy a válogatottak új négyéves ciklust kezdenek. Ezzel olyan periódus kezdődik, amely általában őrségváltást, generációváltást jelent, nemcsak a játékosállomány, hanem az edzők esetében is. Az orosz válogatott éléről távozott Trefilov edző. Bár a váltás nem olyan jelentős, mert a másodedző lépett a helyébe, de ez biztosan jelent valamiféle újítást. A svéd válogatott korábbi kiváló mestere is távozott. A magyar válogatott nem szerepelt a londoni olimpián, Bøhn szövetségi kapitány vezetésével az Eb lesz az első jelentősebb megmérettetésük. A román válogatottban szintén őrségváltás történt a játékosállományban és az edző személyét illetően is. A változások miatt biztosan érdekes lesz, és sok újdonságot hoz az Eb.

• Ezek szerint kiegyensúlyozottabb csoportmérkőzésekre számíthatunk, szoros összecsapássokkal, esetleges meglepetésekkel is?

– Részben. Az újvidéki csoportban a magyar, a német, a spanyol és a horvát válogatott szerepel majd. A horvátok esetében szinte a játékosok fele lemondta a válogatottbeli szereplést. A két legjobb játékosuk, a csapat húzóerejét jelentő Penezić és Tatari sérülés miatt már biztosan nem lép pályára. Mellettük Horvat és további két-három játékos is lemondta a részvételt. Emiatt jelentősen meggyengült a horvát csapat. A német csapat esetében éppen a csapatkapitány, Klein sérült le a napokban, kéztörést szenvedett az edzésen. A magyar csapatnak komoly esélye van arra, hogy jó pozícióban jusson tovább a csoportból. Az utolsó, harmadik mérkőzésüket a spanyolokkal játsszák, szerintem ezen a mérkőzésen fog eldőlni a csoportelsőség kérdése. A magyar válogatott szerintem biztos továbbjutó a középdöntőbe, csak az a kérdés, hogy milyen pozícióban, és hány pontot visznek magukkal.

• A szerb csapat célja az, hogy továbbjusson a második körbe, és nagyon készülnek a címvédő, olimpiai és világbajnok norvég válogatott elleni nyitómeccsre, amelyet Belgrádban rendeznek meg. Milyen szereplésre számíthatunk a házigazda válogatottól?

– Az utolsó előtti, horvátokkal játszott felkészülési mérkőzésen gyengén szerepelt a szerb válogatott hazai pályán. Volt szerencsém beszélni egy-két játékossal, akik persze nagyon izgulnak és nagyon félnek – talán nem ok nélkül –, hogy sikerül-e a csapatnak továbbjutni a középdöntőbe. A hazai közönség biztosan sokat fog nekik jelenteni a mérkőzések során.

• A csoportban szereplő ukrán és cseh csapat milyen erőt képvisel?

– Az ukrán kézilabda a szovjet kézilabdaiskolához tartozik. Az ukrán válogatottnak még nem sikerült jelentős eredményt elérnie a nagy tornákon. Viszont kiválóan képzett játékosaik vannak, akik még lehet, hogy nem kellőképpen érettek, de tudnak meglepetést is szerezni. A cseh válogatott esetében csak az eredményeiket ismerem, de azok sem annyira kecsegtetők. Éppen ebben látom a szerb válogatott esélyét, hogy továbbjusson a középdöntőbe.

• A verseci csoportban Románia, Izland, Oroszország és Montenegró lép pályára. Ebben a csoportban mire számíthatunk?

– A román csapatot tartottam a csoport esélyesének, de a Turcsin-kupán mutatott rossz eredményük nagyon meglepett. Az orosz csapat mindig kuriózum, hiszen hatalmas országról van szó, amely színvonalas kézilabda-hagyománnyal, sok jól képzett játékossal rendelkezik. Az izlandi női kézilabda is mindinkább zárkózik fel az élvonalhoz, bár a klubcsapatok már értek el szerény eredményeket, de szerintem a válogatott komoly eredményre nem képes. A csoportban szereplő Montenegró az ezüstérem megszerzésével a londoni olimpián az eddigi legnagyobb sikerét érte el. A válogatottnál szintén generációváltás történt, ugyan Adžić vezetőedző megmaradt, de kiváló fiatal játékosok kerültek a keretbe. Ez a csapat nem lesz annyira erős, mint amilyen az olimpiai csapatuk volt. A világ egyik legjobb játékosa, Bojana Petrović már nem játszik, hiányát nem tudják pótolni.

• A niši csoportban Dánia, Svédország, Macedónia és Franciaország csapata szerepel. Közülük kik az esélyesek a továbbjutásra?

– Szerintem az Eb egyik legerősebb csoportjáról van szó. Dánia az elmúlt két évtizedben mindig szerzett érmet a kontinens- és a világbajnokságokon. Franciaország úgyszintén, kitűnő eredményeik vannak. Svédország az elmúlt tíz évben zárkózott fel az élmezőnyhöz. A macedón válogatott ezen a tornán mérsékelt erőt képvisel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás