A párizsi elődöntő csak egy véletlen kisiklás lehetett, egy gyönge pillanat Novak Đoković idei diadalútján. Biztos így van, hisz előtte Davis-kupát, majd hét serleget nyert egyhuzamban, utána pedig a tenisz egyetlen igazi szentélyében, a wimbledoni centerpályán is magához ragadta a trófeát. Megtette, amit előtte még senki, egyszerre lett a világranglista első helyezettje és Wimbledon bajnoka. Đoković a tegnapi döntőben négy játszmában, 6:4, 6:1, 1:6, 6:3-ra nyert a címvédő és tegnapig világelső Rafael Nadal ellen. Novak idén már ötödször győzte le a spanyolt, először múlta felül a nagy tornák egyikén, és ellene a mérleget 16:12-re szépítette. Novaknak a wimbledoni a harmadik GS-titulusa, korábban kétszer győzött Ausztráliában, idei nyolcadik trófeája pedig összesítésben a 26.
Pénteken este Nadal elveszítette az első játszmát a brit Murray ellen, majd fordított, és kiváló teljesítménnyel legyőzte. A játék, amit mutatott, azt sugallta, hogy fantasztikus és kétesélyes döntő következik. De nem így lett. Nadal csak a harmadik játszmában volt jobb, a mérkőzés többi részében esetenként egyenrangúnak bizonyultak, jórészt azonban Đoković uralta a híres gyepszőnyeget. A meccs után Novak előbb átvette a sportág legjelentősebb serlegét, majd pedig a hivatalos helyiségekben megkapta a ranglista első helyét jelképező tortát is, amely közepén egy egyes számot formázó gyertya égett.
A döntő kicsit idegesen, de az adogatók magabiztosságával kezdődött, és 4:4-ig semmi sem utalt arra, hogy milyen gyors fordulat következik. Đoković előbb megnyerte a saját adogatását, majd 0:30-ról breaklabdához jutott, és azonnal értékesítette is. A második játszmában Novak újra 0:30-ról nyert, majd másodszor is elnyerte Nadal adogatását. Ekkor óriási lendülethez jutott, és csak egy játékot adott le a 2:0-s vezetéshez. Ekkor már tudtuk, hogy valószínűleg bajnok lesz, mert Wimbledonban 1927 óta nem történt meg, hogy bárki is 0:2-ről fordítson. Akkor francia házidöntőn Borotra verte Couchet-et, habár előzőleg nagy hátrányban volt. S habár 1 óra 14 perc után Đoković már a diadal kapujában állt, Nadal nem adta fel. A harmadik játszma második játékában először nyerte el a szerb adogatását, majd a hatodikban még egyszer, és nagyszerű teljesítménnyel szépített. A játék negyedik része Đoković 2:0-s vezetésével indult, de Nadal még ekkor is visszavágott. 4:3-as hátrányban a spanyol adogatott, s mint utóbb kiderült, ez volt Novak legjobb fogadójátéka. Kemény ritmusban megszerezte az 5:3-as vezetést, majd 2 óra 24 perc játék után a győzelemért adogathatott. Nadal 30:30-ig még ellenállt, az utolsó két labdamenetben azonban Novak már nem hibázott.
Đoković a wimbledoni titulus révén ma 2015 pontos előnnyel áll a ranglista első helyén. Az új éllovasnak 13285 pontja van, a második helyezett Nadalnak pedig 11270. Novaknak ezzel nagy esélye van arra, hogy az évet az első helyen zárja, a tegnapi diadalával pedig végérvényesen bejutott a sportág halhatatlanjai közé. Neki már csak három célja lehet a teniszben, az US Open, a Roland Garros és az olimpiai aranyérem, a többi pedig, akárhány trófeát nyer még pályafutása során, csak a már megnyertek ismétlése lehet…
A női egyes döntőjében nem érvényesült a papírforma. A nagyokat ütő és rendületlenül támadó szellemben játszó lányok csatájából a fiatalabb és tapasztalatlanabb, a csak 21 éves cseh Petra Kvitova került ki győztesként. A cseh élete első Grand Slam-döntőjében egy csöppet sem látszott megilletődöttnek a Londonban 2004-ben már bajnok és később világelsőként is híressé vált orosz Marija Sarapova elleni meccsen. Kvitova nagy erővel és bátran célozgatta a vonalakat. Sokat hibázott ugyan, de még gyakrabban volt pontos, s tulajdonképpen azt érvényesítette, amit előre is láttunk: ő az, aki képes lehet arra, hogy kihasználjon minden alkalmat, amelyet Sarapova felkínál neki.
Sarapova nyerte a mérkőzés első játékát, azután azonban nagyobbára Kvitova akarata érvényesült. A cseh szorgalmasan gyűjtögette a pontokat. Segített neki az orosz is, amikor egymás után két kettős adogatási hibát vétett, és breakhez engedte ellenfelét. Kvitova azután gyorsan zárta a 40 perces első játszmát. A második kiegyensúlyozottabb volt, azzal, hogy ekkor a teniszezőnők már bizonytalanná váltak a saját adogatásukon, és összesen ötször veszítették el azt. Ebben is Kvitova volt jobb, háromszor breakelte Sarapovát, majd a meccset saját első védhetetlen adogatásával zárta.
Kvitova tehát kettővel többet lépett Wimbledonban, mint tavaly, amikor elődöntős volt. A ranglistán ugyan egyelőre nem haladt sokat, ma a 7. helyen áll majd, de jelentősen csökkentette a hátrányt az előtte állókkal szemben. Wimbledon előtt például 3600 ponttal járt a 3. helyen levő Vera Zvonareva mögött, most viszont csak 1200-nál alig valamivel több a lemaradása.
Eredmények, elődöntő, férfiak: Nadal–Murray 5:7, 6:2, 6:2, 6:4. Döntő: Đoković–Nadal 6:4, 6:1, 1:6, 6:3. Nők, döntő: Kvitova–Sarapova 6:3, 6:4. Férfi páros, elődöntő: B. Bryan/M. Bryan–Llodra/Zimonjić 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7. Döntő: B. Bryan/M. Bryan–Lindsted/Tecau 6:3, 6:4, 7:6. Női páros, döntő: Peschke/Srebotnik–Stosur/Lisicki 6:3, 6:1. Fiú egyes, döntő: Luke Saville (Ausztrália)–Liam Broady (Nagy-Britannia) 2:6, 6:4, 6:2. Leány egyes, döntő: Asleigh Barty (Ausztrália)–Irina Hromacseva (Oroszország) 7:5, 7:6.
Đoković a 25. világelső
Amikor az ATP ma közzéteszi a legújabb férfi-világranglistát, Novak Đoković lesz az első helyen, és ő lesz a sportág 25. világelsője. A hivatalos ranglistát 1973 óta vezetik, s ebben a 38 évben a következő teniszezők ültek a sportág trónján: Ilie Nastase (Románia, 40 héten át), John Newcombe (Ausztrália, 8), Jimmy Connors (USA, 258), Björn Borg (Svédország, 109), John McEnroe (USA, 170), Ivan Lendl (Csehszlovákia, 270), Mats Wilander (Svédország, 20), Stefan Edberg (Svédország, 72), Boris Becker (Németország, 12), Jim Courier (USA, 58), Pete Sampras (USA, 286), Andre Agassi (USA, 101), Thomas Muster (Ausztria, 6), Marcelo Rios (Chile, 6), Carlos Moyà (Spanyolország, 2), Jevgenij Kafelnyikov (Oroszország, 6), Patrick Rafter (Ausztrália, 1), Marat Szafin (Oroszország, 9), Gustavo Kuerten (Brazília, 43), Lleyton Hewitt (Ausztrália, 80), Juan Carlos Ferrero (Spanyolország, 8), Andy Roddick (USA, 13), Roger Federer (Svájc, 285), Rafael Nadal (Spanyolország, 102) és Novak Đoković (Szerbia). A csúcstartó tehát Pete Sampras, a 25 teniszező közül eddig egyedül a chilei Rios nem nyert egyetlen Grand Slam-serleget sem.
Szerbia a 2–5. helyen
Ha mindkét nem világelsőiből (25 férfi és 20 nő) elkészítjük az országok listáját, kiderül, hogy csak az USA-nak volt több listavezetője, mint Szerbiának, amely most Đoković révén beérte a második helyen Spanyolországot, Oroszországot és Ausztráliát. A lista: USA 12 (Connors, McEnroe, Agassi, Courier, Roddick, Sampras, Evert, Austin, Capriati, Davenport, V. Williams, S. Williams), Szerbia 4 (Szeles, Ivanović, Janković, Đoković), Oroszország 4 (Szafin, Kafelnyikov, Sarapova, Szafina), Ausztrália 4 (Newcombe, Rafter, Hewitt, Goolagong), Spanyolország 4 (Moyà, Ferrero, Nadal, A. Sánchez), Svédország 3 (Borg, Wilander, Edberg), Németország 2 (Becker, Graf), Svájc 2 (Federer, Hingis), Csehszlovákia 2 (Lendl, Navratilova), Belgium 2 (Henin, Clijsters), Brazília 1 (Kuerten), Románia 1 (Nastase), Chile 1 (Rios), Ausztria 1 (Muster), Franciaország 1 (Mauresmo), Dánia 1 (Wozniacki).