Az olimpiai műsoron szereplő három ütős labdajáték, a tenisz, az asztalitenisz és a tollaslabda mellett a strandröplabda és a műkorcsolyázás az a két sportág, ahol egyszerre aktív mindkét sportoló, pontosabban elképzelhető, hogy az egyik kijavítja a másik hibáját vagy mulasztását, minden egyéb páros verseny, különösen a vegyes párosok, amiből az utóbbi években egyre több van, a két sportoló mutatványának egyszerű összeadása. Még a bob vagy a szánkózás sem két sportoló klasszikus együttműködése, csupán ugyanannak a feladatnak a párhuzamos bemutatása, mint például a műugrásban is.
A páros, legyen az egynemű duettek vagy vegyes párosok versenye, általában az egyéniben is a világ legjobbjainak küzdelme, és nem ritka, hogy a sportoló egyéniben és párosban is arat a fellépésein. Itt is persze kivétel az említett strandröplabda és a műkorcsolyázás, hisz a versenynaptár miatt nem lehetséges egy időben művelni a klasszikus csarnoki röplabdát és a strandváltozatot, és nem volt példa arra sem, hogy bárki is, mondjuk egyéniben és táncos pár tagjaként is, fussa a kűröket.
A teniszben a párosok meccse elsősorban a Davis-kupában fontos, és az amatőr korszakban általa is dicsőséget lehetett kivívni. Minden nemzet igyekezett erős párost összejátszatni, s azután az nemcsak a csapatverseny egyik, gyakran sorsdöntő szereplőjeként vált ismertté, hanem ott volt a Grand Slam-tornákon és egyéb versenyeken is. A tenisz vegyes párosainak nem volt egyéb rendezvényük, csakis a négy nagy torna, s miután a sportág a múlt század hatvanas éveinek végén átváltott hivatásossá, azután is a legkevésbé kifizetődő, továbbra is csaknem teljesen bemutató jellegű maradt, egy kis lazítás a két egyéni meccs között, terminust betöltő műsorszám az unatkozó publikum részére, amely egyre drágább belépőjegyeket fizet. A vegyes páros bajnokai a serleggel sem szereznek hírnevet sem Wimbledonban, sem a Roland Garroson, még kevésbé az amerikai és az ausztrál nagy tornán, és a keresetük is jóval elmarad nemcsak az egyéni versenyzők, hanem az egynemű párosok jutalmától is.
Az igazság, hogy a párosok tornái teljesen mellékes műsorszámok lettek, amit elsősorban abból lehet biztonsággal kikövetkeztetni, hogy a ténylegesen legjobb teniszezők csak ritkán művelik, így a szakágak, főleg a férfimezőny, túlnyomórészt a veteránok bajnokságai lettek, kivéve ha reklámfogás céljából két rangos játékos egy alkalomra össze nem áll, mint az év elején tették például Đoković és Kyrgios.
Nos, a vegyes párosok eddig ismert ideje lassan lejár. A US Open szervezői ugyanis új lebonyolítási rendszer mellett döntöttek. Csak tizenhat párost indítanak, abból nyolc a közelmúlt sikeressége alapján, nyolc pedig meghívóval játszhat csak két napon át. Ez már fel is csigázta a szurkolók fantáziáját, mert meghívót kaphatna például Roger Federer és Serena Williams is. Szerintem biztos kasszasiker lenne.
