2024. december 22., vasárnap
TECH-SAROK

Mini-, micro- és nano-SIM kártyák

A SIM-kártya, azaz Subscriber Identity Module fontos szerepet tölt be a mobiltelefonoknál, ugyanis itt van tárolva az előfizető és a hálózati hozzáférés azonosításához szükséges információ, illetve emellett szolgáltatói alkalmazások is felkerülnek a kártyára, az NFC kapcsán pedig úgy tűnik még egy fontos szerepet kap a SIM: ez a kis kártya lesz az NFC tranzakcióknak is a biztonsági központja. Emellett persze sms-ek és névjegyinformációk is tárolhatóak rajta korlátozott mennyiségben, de ez ma már elhanyagolható jelentőségű, hiszen minden készülék a belső memóriájában is megoldja ugyanezt.

Néhány évvel ezelőtt sok más cég beadványa közül az Apple cég szabványtervét fogadták el, néhány apró toldalékkal, az okostelefonokba illeszthető, az azonosító telefonszámot is tartalmazó SIM-kártyának új szabványául, amely a nano-SIM nevet kapta. Az újításra a miniatürizáció okán is szükség volt, mert a nano-SIM, minden eddigi SIM-kártyától kisebb. 2012-ben a nagyvilági mobiltelefonos szolgáltatók már milliós nagyságrendekben rendeltek elő a manapság már (szinte) minden új okostelefonban igényelt nano-SIM kártyákból. Egy nano-SIM kártyát csakúgy, mint a SD-memóriakártyák legújabb miniatűr változatait, a régebbi készülékekben is üzembe lehet helyezni, tekintettel arra, hogy átalakítóba helyezésükkel a megfelelőre növelhető ezek mérete, így pont beleillik a régebbi készülékekbe.

Régen mennyivel könnyebb volt, amikor vettünk egy új készüléket, áthelyeztük belé a meglévő SIM-kártyánkat, és rögtön használhattuk. Manapság ez nem ennyire egyszerű, hiszen a készülék típusa határozza meg, hogy milyen méretű SIM-kártyával működőképes. Természetesen a mobilszolgáltatóknál elérhetőek minden méretben a SIM-kártyák, de ha nem náluk vagy nem újonnan vásárolunk okostelefont, úgy egy régebbi micro-SIM kártya nano-SIM-re való cseréje költséges lehet, ezért egy micro-SIM házi berkekben történő átalakításának a költségcsökkentés is fontos indoka lehet. Otthon ugyan teljesen költséghatékonyan át lehet alakítani/szabni a régi SIM-kártyát kisebbre, ám eközben elromolhat, és használhatatlanná válhat, és kisebb eséllyel még a telefonban is kárt tehet. Ezért csak saját felelősségre végezhető el a SIM-kártya ollózása. Mielőtt belekezdünk a vágásba, ellenőrizzük le, hogy a jelenlegi kártyánk mekkora méretű, illetve az új készülékünk mekkora méretű kártyát igényel! Léteznek persze SIM-kártyavágó eszközök is, amelyeket ekkor igénybe lehet venni, ám ezeknek is ára van. Pontosabbak az ollótól, ám elvileg még velük is megkárosítható a SIM.

Valójában három SIM kártyaméret ismeretes. A legelterjedtebb a mini-SIM-kártya, ezt a fajtát használták a régebbi készülékek, illetve még manapság is használatos. Az eggyel kisebb méretű a micro-SIM, a legkisebb pedig a már említett nano-SIM-kártya. Értelemszerűen csak a méretesebbet alakíthatjuk/szabhatjuk át kisebbre, a méretnövelést pedig adapterbe illesztve oldhatjuk meg.

A házi berkekben való méretcsökkentés érdekében a világháló útmutatói állnak rendelkezésünkre, amelyek 1:1-ben kinyomtatható sablont is letölthetővé tettek az átszabás pontos elvégzéséhez. Eközben a sablonon a kijelölt helyre illesztve a SIM-kártyát a körvonalakat egy vonalzóval és alkoholos filctollal pontosan húzzuk át a SIM-kártyán, esetleg érdemes karcolatot készíteni egy sniccerrel, de alapvetően egy erősebb ollóval is megoldható, de a papírvágó nem megfelelő. A kártya műanyagból készült, a vágása nem nehéz, de könnyen csúszik, illetve mérete miatt a fogása sem egyszerű. A nano-SIM valamivel vékonyabb, tehát a legalsó tapadó réteg is eltávolítható, ám csak akkor, ha erre szükség mutatkozik. A legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldás, hogy a szolgáltatónál kérjük a kártyacserét, de ezt nem minden szolgáltató biztosítja díjmentesen, illetve külön szabályozás vonatkozik a cserékre is. Némely szolgáltató esetében felemás információk olvashatóak, hiszen sokan arról írnak, hogy ingyenes a csere, kivéve, hogyha rongálódott a kártya (pl.: megpróbáltuk átalakítani, de nem sikerült), ám valójában „a hatályos díjszabás szerint a csere díjköteles”. Egy SIM-kártya cseréje akkor díjmentes, ha pl. a meglévő előfizetés mellett, a szolgáltatónál vásárolt új készülékbe szeretnénk a meglevőtől eltérő méretű SIM-kártyát tenni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás