2024. november 29., péntek

Modern dzsungel modern könyve

A szabadkai Népkör MMK Fabula Rasa Gyermekszínjátszó Grundja A dzsungel könyvét viszi színre
Fotó: Molnár Edvárd

– Tudod, mi leszek? Előbb kis Maugli, azután meg a hetedik számú majom. Nem lehetek nagy Maugli, csak kicsi, mert én még csak hét és fél éves vagyok, ezért leszek azután majom. A hetes számú – mondta gyorsan Lilla, amikor kiderült, hogy azért érkeztem hozzájuk az egyik próba előtt, hogy kifaggassam őket, mire is készül ez a nem is olyan kis csapat. Szóval ez a nem is olyan kis csapat, a szám szerint 30 általános iskolás és az egyetlen óvodás, a Népkör MMK novemberben alakult Fabula Rasa Gyermekszínjátszó Grund nevű színjátszó csoportja A dzsungel könyve című táncos, zenés produkciót mutatja be a szabadkai Népkörben június 16-án 19 órakor.

Ahogy közeleg a bemutató időpontja, úgy sűrűsödnek a próbák, formálódnak a szerepek, alakul a koreográfia, készül a jelmez, a díszlet, amelynek készítésébe a szereplők is besegítenek, sőt olykor egy-egy anyukát is látni festékesvödörrel a kezében. Graffiti varázsolja majd elénk a modern dzsungel, amelyet XXI. századi, lezser öltözetű állatok népesítenek be, majmok, farkasok, keselyűk, tigris, medve, párduc, és persze Maugli. Ottjártamkor találkozhattam Dani-Csillel, a fő keselyűvel és a segédkeselyűkkel: Sztellával, Klaudiával és Dórával, a keselyűből végül párduccá lett Dóri-Bagirával, Dani-Sírkánnal, aki direkt azért jelentkezett a színjátszó csoportba, mert színész szeretne lenni, Dina-majommal, a hármas számúval, sőt az előadás legkisebb szereplőjével is, a hatéves Leával, aki kis farkast játszik, s amikor rákérdezek, hogy mit is csinál majd ez a kis farkas, a legnagyobb természetességgel mondja: hát mit csinálna? Énekel és táncol! Ilyen egyszerű. A gyerekek nem izgulnak, azt mondják szeretnek énekelni, táncolni, szeretik a szerepüket és élvezik a próbákat. És amellett, hogy nagyon energikusak, tehetségesek is, akik szeretik a színházat és lelkesen színházat csinálni. Ez utóbbit már a rendezőktől, Ralbovszki Csabától, a Népszínház színművészétől és Greguss Zalántól, a Gyermekszínház színművészétől hallom.

Ralbovszki Csaba a kezdetekről beszél. Arról, hogy tavaly júniusban kapott egy felkérést, hogy diákszínjátszó csoport alakulna a Népkörben, és elvállalná-e a munkát a gyerekekkel. Elvállalta, és amikor novemberben több mint 30 gyerek jelentkezett, meg is döbbent. Nem kis kihívás.

– Alapvetően nem színészeket nevelünk. Képességfejlesztés a lényeg. A drámapedagógia ma már a pedagógia szerves része, legalábbis nyugaton már az. Egy-egy ilyen közös munkában való részvétel segíti a szocializálódást, akár a pályaválasztást is – mondja Csaba.

Zalántól azt is megtudom, hogy januárban tartottak egy workshopot, s az egész napos műhelymunka során többek között koordinációs és memóriagyakorlatokat végeztek, ezek alapján is, és az azt követő foglalkozások során is kikristályosodott, ki mire képes, kinek mihez van leginkább affinitása, s a szereposztás is ezen szempontok alapján történt.

– A Dés–Geszti darab alapján dolgozunk, illetve ennek van egy rövidített verziója, ezt visszük színre – hallottuk Zalántól. – Ennyi gyerekkel való munka nagy kihívás, főleg, hogy úgy próbálunk, hogy általában mindegyik gyerek itt van, mert az énekes, táncos részeknél szinte mindenki szerepel. A szereposztás nagy fejtörést okozott. Egyik pénteken nyolc óra hosszáig ültünk Csabával, gondolkodtunk, ki mit játsszon. Segített a januári műhelymunka tapasztalata, és végül olyan szereposztás alakult ki, amivel mi is, a gyerekek is elégedettek vagyunk.

Zenés darab, s mint ilyen, a gyerekek énekelnek, táncolnak. Az énektanáruk a magyarországi Nemes Nagy Anita, a koreográfusuk pedig a Brezovszki Roland és Lackó Bálint, a Népkör művészeti vezetője és néptáncpedagógusa. A próbára készülő gyerekekhez éppen Bálint érkezett meg, tőle tudom, hogy nagyon sokféle stílusú zene és tánc kapott helyet a produkcióban.

– Örültem a felkérésnek. Maga a tánctanítás nem újdonság számomra, az sem, hogy 31 gyerekkel foglalkozok, hiszen a Népkörben van úgy, hogy negyven fős csoporttal dolgozok, hanem, hogy most nem néptáncosokat tanítok, és nem néptáncot, hanem színjátszóknak musicalt. A néptánc alapmozdulatait sem mellőzve megjelenik a hip-hop, a charleston, a rap is – mondja Bálint.

A 16-ai bemutatót követően 17-én 17 órakor tartanak egy ismétlő előadást, azután szeptembertől szintén játsszák majd A dzsungel könyvét. S egy jó hír azoknak, akik kedvet kapnak a színjátszáshoz: ősztől újabb gyermekeket várnak a színjátszó csoportba.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás