Az otthoni és az irodai alkalmazások között a legtöbbet használt az Office, elsősorban a szövegszerkesztő és a táblázatkezelő. Ezen eszközök hatékony használata rengeteg időt és pénzt spórolhat meg számunkra.
Régebben a Microsoft termékéhez voltunk hozzászokva, és ezt a megszokást nem igazán tudjuk leküzdeni, holott a termék illegális használata súlyos pénzbírsággal jár. Ugyanígy azt sem tudják nagyon sokan, hogy a Microsoft Office legbutább változata is több mint 250 dollárba kerül számítógépenként, mely összegért egy igen buta verziót kapunk (amennyiben az illegális változathoz szoktunk, meglepődhetünk).
Ezzel szemben létezik egy ingyenes alternatíva, az OpenOffice. Nem lehet összehasonlítani a képességeit a Microsoft termékeivel, azonban az emberek és cégek döntő többségének minden szükségleteit kielégíti az ingyen Office is. A termék legújabb verziójában a szövegszerkesztő, táblázatkezelő és prezentációkészítő eszköz mellett már adatbázisok kezelésére is találhatunk programot (az Access megfelelője), sőt egy egyszerű vektorgrafikai rajzprogramot is. Mindegyik program komoly teljesítményre képes, sok extra funkcióval és beállítási lehetőséggel ellátva, így az igényesebb felhasználókat is kielégíti a programcsomag.
Sorozatunkban szeretnénk bemutatni az OpenOffice lehetőségeit, illetve praktikus megoldásokat ajánlani az olvasóinknak. Remélhetőleg sok hasznos tanáccsal láthatjuk el önöket.
Elsőként szeretnénk a telepítésben segíteni, a hivatalos oldalról (http://download.openoffice.org/index.html) letölthető ingyenesen az applikáció, azonban mi egy másik verziót ajánlunk. A kedves olvasó az eredeti OpenOffice helyett installálja inkább az OxygenOffice-t, mely kibővíti az eredeti programot további eszközökkel, nyelvi modulokkal, képgalériával. Ebbe a verzióba olyan eszközök is belekerülnek, melyek a Microsoft Office-szal való dokumentum kompatibilitást igyekszik javítani, vagyis megnyithatjuk a Microsoft Office-ban készült dokumentumokat is, és menthetünk is e formátumba (mivel a legtöbb Microsoft formátum zárt kódú, és csupán kikövetkezgetések útján sikerült megoldani azok olvasását, tökéletes, mindég hibátlan eredményt ne várjunk; az új nyílt XML alapú formátumoknál ez már könnyebben áthidalható).
A telepítőt a http://sourceforge.net/projects/ooop/ oldalról tölthetjük le. A telepítés egyszerű, bárki elvégezheti, a program az első induláskor kérni fogja a személyes adatainkat (minden egyes felhasználó esetén), mely mezőket töltsünk ki, hasznosak lesznek a későbbiek során.
Telepítsük fel, ismerkedjünk meg a kezelőfelülettel, két hét múlva folytatjuk.
A kérdéseiket, hozzászólásaikat ugyanakkor továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
