Barabás Éva vihette az olimpiai lángot
Barabás Éva szülővárosában, Bonyhádon, a Völgység Tévénél kezdte a riporterkedést, műsorvezetést, majd a Paksi Városi Tévénél négy évig volt szerkesztő-riporter-műsorvezető. 1997-ben megnyerte a Riporter Kerestetik versenyt, majd az MTV Híradójának riportere, műsorvezetője lett. 2001-től az RTL Klub Reggelijébe igazolt. A Reggeli és Delelő mellett vezette az ÖTLETHÁZ és az AUTÓMÁNIA című műsorokat. 2006-tól a Fókusz munkatársa, a PORTRÉ és az Európai idő című műsorok házigazdája.
Az olimpiai játékok és a vizes sportok nagy rajongóját gyerekek táboroztatása közepette bírtuk szóra:
n Eddigi interjúiból három szerelemről vall mindig szenvedéllyel: az úszásról, a gyerekekről és a vitorlázásról. Hódol(t) ezeknek ezen a nyáron is?
– Legutóbb a kenesei háziversenyen vitorláztunk a gyerekkel és Picur kutyával, aztán úsztunk és fejeseket gyakoroltunk. Mint minden volt úszó, én is nehezen mászom be a vízbe, de ha már benne vagyok, ugyanúgy lubickolok, mint gyerekként tettem. Szeretek csak lebegni, és élvezem, ahogyan az izmaim ellazulnak. Még augusztusban hátravan a szörf-tanulás, és az S. O. S. gyerekek kis válogatottját tanítjuk majd vitorlázni, ugyanis október elején a IV. Magyar Tengeri Nagyhajós Bajnokságon az utánpótlás versenyzők között az S. O. S. gyermekfalvak színeiben is indul egy hajó.
n Mikor „lityézett” utoljára?
– Szabályosan? Nagyon régen, a bonyhádi strandon. Ugye a víz alatti fogócskáról van szó, amikor csak lent, búvárkodva érvényes megfogni az üldözöttet.
n A sport iránti elkötelezettsége is ott, a bonyhádi strandon kezdődött: először csak tanulta, később már oktatta is az úszást. Milyen motivációval kezd tizenéves gyerekeket tanítani?
– Az úszás az egyik legcsodálatosabb mozgás, és minden ember képes megtanulni, de tapasztalatom szerint sokan rossz emlékeket őriznek az úszástanulásról. Én azt szerettem volna elérni, hogy a gyerekek ugyanazt az élményt kapják meg a vízben, amit én gyerekként, és szeressenek lubickolni. Az ügyesebbekből persze legyenek versenyzők, de a célom az volt, hogy legyen természetes lételemük a víz. Öt évestől tizenötig mindenféle korú gyereket tanítottam, és anyukáknak, apukáknak próbáltam megmutatni, hogyan tudnak egyedül foglalkozni a gyerkőcökkel. Bizony meg kellett őket győznöm, hogy ne türelmetlenkedjenek, hagyjanak minket játszani, hiszen mindannyiunk célja az, hogy a gyerekek szeressék a vizet, teljes biztonságban mozogjanak benne és tanulják meg, mire képesek!
n Barabás Picur is vízimádó?
– Először akkor úszott, amikor a tavirózsákat akarta kimenteni a vízből, most egy pufferért mindenre képes, százszor is kihozza. Volt már néhány vitorlásversenyen is, de egy tíz méteres, dőlő hajó nem az ő ideális mozgástere. Viszont a kutya a gazdijai mellett érzi legjobban magát, ezért hősiesen mannschaftkodik. Van, hogy megugatja a mellettünk haladó ellenfeleket, de sokszor már az is elég, ha meglátják: garantáltan eltereli a figyelmüket! A fülei pedig kitűnő széljelzők. Egyébként akkor a legviccesebb, amikor búvárkodik, lebukik egy-egy kavicsért, és buborékolva keresgéli.
n Televíziós és egyéb elfoglaltságai mellett mennyi ideje marad a „hétköznapi” sportolásra?
– A kutyám a legjobb személyi edzőm, ha nekem nem is lenne kedvem vagy időm mozogni, vele rendszeresen gyalogolok a Normafánál. Garantáltan leizzaszt egy óra alatt!
n Az a megtiszteltetés érte, hogy Halász Judit Kossuth-díjas színésznővel, énekesnővel, dr. Lakatos Katalinnal, a BHRG Alapítvány szakmai vezetőjével és Kovács István Mikulás-nagykövettel futhatott pár percet az olimpiai lánggal. A lehetőséget karitatív munkájának köszönhette, hiszen az S.O.S. Gyermekfalu magyarországi nagykövete és részt vesz több alapítvány munkájában is. Hol került sor a futásra és milyen élmény volt?
– Amikor a Samsung felkért a váltófutásra, nem akartam hinni a fülemnek: ilyen válogatottba tartozni önmagában megtiszteltetés, a görögországi Olympiából indult lánggal futni pedig maga az extázis. Az utcán karneváli hangulatban százezrek tapsolnak a futóknak, mindenki szeretné megérinteni a fáklyát, és megsimogatni vagy együtt fényképezkedni a lángvivőkkel. Kína legdélebbi csücskében, a kb. Magyarországnyi területű Hainan szigetén láttak minket vendégül. Kína Hawaii-járól van szó, ugyanolyan csodás természeti adottságokkal, rizsföldekkel, pazar golfpályákkal és időjárással, mint az ismert amerikai luxusparadicsomé. Három csodálatos napot tölthettünk el itt. A hatalmas, távoli országról mindenfélét hallani, de azt hiszem, csak akkor kezdjük sejteni, hogyan élnek ott, milyen ősi kultúrát őriznek és hol tartanak ma, amikor személyesen is megtapasztaljuk a csodát. Geszti Péter a Portréban úgy fogalmazott, hogy ott van a 21. század, mi pedig itt valamiféle skanzen lehetünk. Érdekes hasonlat, de találónak érzem.
A fáklyát mindenki hazavihette emlékbe. A kínai, majd a német reptéren is rácsodálkoztak, és még a vámosok is megilletődötten fényképezkedtek velünk. Azt hiszem, mindenki tiszteli az emberiségnek ezt a nagyszerű, közös és békés játékát. A fáklya most a kisszekrényen díszeleg, és mindenkinek futnia kell vele egy kört a fűben. Persze Picur lelkesen segít a kocogóknak...
n Mit fog feltétlenül megnézni az olimpiai közvetítések közül?
– Mindenre figyelni próbálok, ahol magyar sportolók indulnak. Gyerekkorom óta követtem az olimpiákat, Németh Miklós, Magyar Zoltán, Wladár Sándor nem pusztán egy név számomra, és a közvetítések alatt a szüleimtől hallott anekdoták visszhangoznak a fülemben.
– Melyik sportolóval készítene nagyon szívesen Portré-interjút?
– Görbicz Anitával, Kozmann Gyurival, akivel a paksi tévében találkoztunk sokszor, a vízilabda-válogatottal, edzőjükkel, Kemény Dénes szövetségi kapitánnyal, és még mindig: Egerszegi Krisztinával.
n Novemberben egy új kalandtúra részese lesz Namíbiában. Mi a I. Diamond Trophy Namíbia lényege és ebben az Ön szerepe?
– A kalandtúra az afrikai ország szépségeit és különleges adottságait szeretné megismertetni a résztvevőkkel, és fontos eleme a jótékonyság. A versenyzők egy busman alapítványi iskolába is eljutnak, ahol mintegy kétszáz gyerek az erdő közepén önfenntartó módon él és tanul. Természetesen egy S. O. S. gyermekfalut is meglátogatunk. Az én feladatom, hogy a teljesítsem a túrát és személyesen adjam át az adományokat, így biztosítva azt, hogy minden felajánlás eljusson oda, ahova szánták.
A mosolygós műsorvezető számos karitatív szervezet munkájában vesz részt, többek között az Erős Antónia által vezetett Egy csepp figyelem Alapítványéban. Tagja a Jövőbarát Alapítványnak, emellett pedig az S.O.S. gyermekfalvakban élő gyerekek magyarországi nagykövete. Halász Judit az UNICEF nagyköveteként tevékenykedik, dr. Lakatos Katalin sérült gyermekeket segít, Kovács István pedig jótékony célokért fut világszerte