Amikor szövegekkel, képekkel, fájlokkal dolgozunk, sűrűn használunk másolást, kijelölést, és egyéb funkciókat. A most bemutatott gyorsítóbillentyűk a legtöbb program és operációs rendszer esetében használhatóak, azonban lehetséges néhány specifikus program (elsősorban egyes komoly grafikai programok, mint a Corel, vagy az Adobe termékei), mely ezen funkciókat másképpen használja.
A legtöbb művelet amit a számítógépen végzünk az a másol-beilleszt funkció (Copy-Paste). A vágólapon keresztül bármely programból áthelyezhetünk szövegeket, objektumokat ugyanazon vagy más programba. A vágólap használata egyszerű, ki kell jelölnünk a kivágni kívánt szöveget (copy vagy másolás, vagy cut vagyis kivágás funkcióval), rajzot stb., majd a kívánt helyre beilleszteni a vágólapról (paste). Ezek az opciók minden programban az Edit menü alatt találhatóak, azonban egységesen elfogadott gyorsítógombok is használhatóak:
CTRL+C – Copy, a kijelölt tartalmat a vágólapra másolja
CTRL+X – Cut, kivágás, a kijelölt tartalmat a vágólapra másolja, és törli az aktuális helyéről
CTRL+V – Paste, a kurzor pozíciójához bemásolja a vágólap tartalmát
A klasszikus gombok mellett általánosan elfogadottak a következő helyettesítő gombok:
CTRL+Insert – Copy, másol
CTRL+Delete – Cut, kivág
Shift+Insert – Paste, beilleszt
A szövegek kijelöléséhez sem kell feltétlenül egeret használnunk, ugyanis a kijelölés a billentyűzeten is elvégezhető, Shift+ kurzor mozgató gombok (fel, le, jobbra, balra, page up, page down, home, end), melyek segítségével az a szöveg, mely felett a kurzor elhalad kijelölődik, melyet inverz színnel szoktak jelölni. Ha a kurzort jobbra vagy balra mozgatjuk, és a CTRL gombot nyomva tartjuk, a kurzor egy egész szavat fog ugrani, így gyorsítva meg a megfelelő pozicionálást, ha pedig CTRL gomb lenyomása közben fel le lépkedünk, akkor bekezdéseket ugorhatunk. Mindeközben a Shift nyomva tartásával akár ki is jelölhetjük a szöveget, melyen áthaladt a kurzor. A CTRL a Home és az End billentyűk működését is módosítja, mégpedig úgy, hogy nem a sor elejére illetve végére, hanem a dokumentum elejére illetve végére ugrik a kurzor. Kijelölésre használhatjuk még a CTRL+A kombinációt is, amely mindent kijelöl (a dokumentum teljes tartalmát).
Hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.co.yu címre.
