2024. október 7., hétfő

Ház a házban

Dr. Sípos Tibor ügyvéd, festőművész találmányát a Teslafest elnevezésű nemzetközi innovációs konferencián aranyplakettel jutalmazták – Gyermekkora óta izgatják az új megoldások - ÉRDEKES ÚJÍ

A ház a házban ötletét a szakemberek is díjazták



Nem csak egy műszaki találmány lehet újítás – más téren is lehet újat alkotni, ehhez azonban az is kell, hogy ne fogadjuk el: minden úgy jó, ahogy van. Feltalálni vagy módosítani valamit egy alkotó folyamat, kreatív munka. Dr. Sípos Tibor ügyvéd, festőművész, feltaláló így magyarázza azt, hogyan is ér össze benne a gyakorlatias jogászember, az új megoldásokat kereső újító és az ecsettel önkifejezési formákat kereső művész.

– Gyerekkorom óta szerettem a dolgokat kiigazítani, és jogászként is az új meglátások, megoldások érdekeltek – mondja.

Dr. Sípos Tibor az óbecsei IDEA kiállítást, a feltalálók és újítók hagyományos találkozóját nem csak évek óta szervezi, hanem minden alkalommal ki is rukkol valami egyszerű, praktikus, a hétköznapokat megkönnyítő megoldással, az októberi újvidéki Teslafest nemzetközi innovációs konferencián pedig egy olyan ötlettel állt a közönség elé, amit aranyplakettel jutalmaztak a szervezők.

– A díjazott koncepció szerint az épített lakóteret körülvesszük egy nagyobb házzal. A lakórész akkora lábakon áll, hogy alatta el lehessen járni, a két ház fala között pedig legalább egy méter távolság van, amit raktártérként, gardróbként, tárolóként lehet kihasználni. A plafon is dupla. A külső ház biztosítja a föld hőjének a kihasználását, és megvéd a széltől, így a házat sosem kell nulla fok alól felfűteni. Nyáron ez a külső ház biztosítja a lakóknak a „nagykabátot”, télen viszont a hűvöst – mutatja be az ötletgazda a díjazott találmányt.

Dr. Sípos Tibor szerint egy ilyen építkezés nem kerül sokkal többe a hagyományosnál, mivel a „duplázással” hasznosítható, egyébként is szükséges tereket kapunk, és a különféle vezetékeket nem kell beépíteni a falba, hanem a köztes térben is elhelyezhetők, így meghibásodás esetén nem kell falat vésni. A fény bejutását a belső ház ablaka előtt beüvegezett teraszként funkcionáló térrésszel lehet megoldani.

A takarékos kemence

Dr. Sípos Tibornak a költségtakarékos fűtésre is van remekül működő megoldása, amit immár negyedszázada alkalmaz a saját házában. A férfi szálláson nőtt fel, ahol kemencével fűtöttek, amelynek tüzét olcsó mezőgazdasági hulladékkal táplálták. Családi háza építésekor ezt a tapasztalatot alkalmazta egy korszerű környezetben.

A kemencét két- vagy háromnaponta kell csak rövid ideig fűteni



– A ház szuterén szintjére, központi helyen egy 3x3-as, jól hőszigetelt helyiséget terveztem, amelynek közepére egy 400 samott téglából készült parasztkemencét építettem. Csak elvileg van szó hagyományos banyakemencéről, mert az másképp működött, és adott esetben reggel is, este is fűteni kellett. Én samottból építettem, ami drágább ugyan, de több hőt tárol, 12 cm-es vastag fala van, ráadásul a kemence belső rendszerébe egy vascsőre felfűzve további samott csöveket építettem, ezzel is bővítve a kemence tömegét. Ezeket a samott csöveket is átjárja a meleg, mielőtt elhagyja a kemencét, így több hő termelődik. A természetes levegőkörforgás által a lenti térségben az ablakon beáramlik a hideg levegő a zárt helyiségbe, a meleg levegő pedig „felmegy” a házba a padlóba beépített rácsokon, és a kemence hősugárzása a lakás bizonyos részében padlófűtésként is szolgál – ismerteti a maga által készített fűtési rendszert.
Dr. Sípos szerint ennek a rendszernek nincs szüksége radiátorokra, pumpára vagy egyéb eszközökre. Tüzelni az időjárástól függően két- vagy háromnaponként kell csupán, de ez a művelet legfeljebb másfél órát vesz igénybe, és közben más tevékenységet is lehet végezni. Ő tökéletes fűtési módnak tartja ezt a megoldást: így a legracionálisabb az elégés, karbantartást nem igényel, kéményt nem kell tisztítani, a legolcsóbb tüzelőanyaggal működik, és havonta mindössze egy vödörnyi hamu gyűlik össze. Ráadásul az ínyencek hagyományos ételeket is készíthetnek benne.
Dr. Sípos elmondása szerint egy nagyobb pótkocsi rakományát kitevő csutkával befűti a teljes házat az egész szezonban – pénzben ez szerinte annyi, mint másnak egyetlen hónap fűtési költsége. A ház körül eltakarított ágakból is kijön pár hétre való fűtőanyag az átmeneti időszakban. A kemence természetesen nem csak ház alá építve tesz jó szolgálatot, utólagos hozzáépítéssel azt is el lehet érni, hogy még kevesebb legyen a hőveszteség, mint egy adott esetben kihasználatlan alagsorba épített kemence esetében.