A topolyai Cirkalom néptánccsoport a hétvégén a Budapesti Operettszínházban a Néptáncantológia 2009 záró műsorszámát adja elő.
Feszített tempóban zajlanak a próbák a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ nagytermében, mint ahogyan a csoport művészeti vezetői, Kisimre Árpád és Savelin László mondják, náluk már megkezdődött a tavaszi zsongás.
– Ötödik alkalommal veszünk részt a Néptáncantológián, ide mindig az elmúlt év legjobb produkciói és legjobb előadói kerülnek be, a feszített tempó azonban nem csak ezért van, közben készülünk már a március 15-ei műsorra is. Heti három alkalommal két, két és fél órákat keményen próbálunk, hogy minden a helyén legyen.
Óvodásoktól kezdve öt generációban van utánpótlásuk, 14 pár alkotja az első együttest. Sportként, rekreációként is megfelel a tánc, de felnőtt embereknél elhivatottság is. A csoport gerincét képező párokra ez jellemző.
– Elsősorban Topolya község falvaiban, de Kishegyesen, Óbecsén, Újvidéken, Péterrévén, Adán dolgoznak táncosaink, hiszen öten befejezték a budapesti Néptáncpedagógiai Főiskolát, hogy a vajdasági mozgalom minél hitelesebb legyen. Ennek az eredménye, hogy Kárpát-medencei viszonylatban is, elismerik, amit csinálnak.
A szerelem köré szövődik az a produkció, amellyel az újvidéki minősítőn kiválóan szerepelt immár hetedszer a csoport, most pedig egy részét a Néptáncantológián adjátok elő.
– A teljes műsor címe: Mert kemény a szerelem, mint a koporsó. A szerelemről, házasságról szól a negyvenperces műsor Furik Rita koreográfus ötlete alapján, ez abból is adódott, hogy több, az életben is párt alkotó párosunk van. A műsorban különböző formái jelennek meg a szerelemnek, az udvarlás, a lánybúcsúztató, a házasság, miközben három vidék tánca van egy műsorrá szerkesztve. Az Operettszínházban csak a vajdaszentiványi táncokat adjuk elő, Kis Demeter Erika–Kis IstvánVolt már ilyen nálunk felé című koreográfiáját, ahol a leánylopás történik.
– Én azóta táncolok, amióta a Cirkalom létezik, tehát 24 éve, és nem tudok eltávolodni. Azt szoktam mondani, hogy nem a fellépés hiányzik, hanem a föllépés előtti öt perc, és a fellépés utáni érzések – mondja Faragó Csaba. – Élvezem a nagyszínpadokat, ahol nem kell arra gondolni, hogy hol botlunk meg. Huszonnégy év alatt sok embert megismertem, és barátságok is fennmaradtak. Olyan helyekre tudtam eljutni, ahová másként biztosan nem jutottam volna el. A kiskunmajsai egyhetes közös nyári pihenőkön is nagyon jól éreztük magunkat.
Sörfőző Kornél 17 éve táncol:
– Nem tartoztam a táncházmozgalom fő sodrába, nekem ez mindig inkább egy személyes élményt jelentett, más jellegű partikra is eljárok, és foglalkozom elektronikus zenével, de nagyon nagy erőt tudok meríteni ebből a hagyományvilágból. A társaság, a testmozgás vonzott, a valahová tartozás érzése jó volt már a kezdetekben is. Később, ahogy kezdtem felnőtté válni, megértettem, hogy mi az, amiről valójában szól, amit csinálunk. Az öcsém is a Cirkalom tagja, talán a szüleink hatása, az a tény, hogy falusi gyökereink vannak, gombosi, Topolya környéki valamint a Duna túloldaláról, Erdődről. Az egész csoport legnagyobb erénye ez, hogy a városnak csak némi jóindulattal mondható településen mindannyian jól ismerjük azt a lelkivilágot, ami létrehozta a népi kultúrát.
Kornél azt is elmondta, hogy szép lányok táncolnak a Cirkalomban, és egyet sikerült meghódítania. Szügyi Judit ott ült mellette, és hozzáfűzte:
– 1991-ben a mamám vitt el egyszer táncolni, és azóta a néptánc iránti lelkesedésem töretlen. Citerázom is, negyedik éve vezetem a Cickom gyerekcsoportot. Egyébként matematikatanár vagyok Szabadkán. A munka nagyon leköt, de ha az embernek megvan a szokásos ritmusa, hogy hétfőn, szerdán, pénteken próba, akkor beillesztethető a hétköznapokba. Én nemcsak a lelki gazdagságot emelném ki, ne felejtsük el, hogy egy jól sikerült táncblokk után, euforikus állapotba kerülünk, fizikailag is felpörgeti az embert, kiadjuk az energiánkat, felfrissülünk.
Arra a kérdésre, hogy mi a legnehezebb és mi a legszebb mindebben, együtt válaszoltak.
– Amikor két hétig nem táncolunk, akkor már hiányzik. A napi beosztás igen feszes, hiszen munka után az utánpótlással foglalkozunk, este próbák vannak. A legnagyobb sikerélmények nem csupán a fesztiválok, a plakettek, hanem amikor lejövünk a színpadról, és érezzük, hogy ez jó buli volt, a számunkra is, és a közönség is átérzi ezt. Mindig szívesebben emeljük ki a falusi fellépéseket; hogy az erdélyi falvakban mekkora szeretettel fogadnak bennünket, nem lehet elfelejteni. Hatalmasakat szoktunk nótázni, betartjuk a népszokásokat, locsolkodunk, karácsonykor is együtt vagyunk.
Kisimre Szerda Annát arról kérdeztem, mi a véleménye azokról, akik lekicsinylik azt, ami a néptánccsoportokban történik.
– Nem igazán értem, hogy mi ez a berzenkedés, hiszen csak a dolgunkat tesszük, és nem is rosszul. Hogy mások miért nem tömegesítik és emelik ilyen színvonalra a művelődési élet más területeit, azt nem tudjuk. Vajdaságban a néptáncmozgalom már nem az amatőrök cipőjében jár. A Batyu tábor az utóbbi években azt is fölvállalta, hogy a vajdasági hagyományőrző falvakat bemutatja. Itt, igenis bizonyos szintű profizmus van, olyan módszerekkel dolgozunk, ami elismert. Nem úgy van, hogy mi csak fölmegyünk a színpadra és táncikálunk. Az a baj, hogy sokan azt gondolják. Kemény munka van mögötte, fizikai és szellemi értelemben is. Egy-egy művelődési műsorból valóban hiányoznak a jó szövegmondók, a komolyzene, a színdarab. Talán, mert az egyesületeknek nincs pénze, hogy munkaviszonyba állítsanak, vagy tiszteletdíjakat fizessenek a szakmai vezetőknek. Ingyen ma már senki nem dolgozik, talán éppen mi, néptáncosok vagyunk leginkább elkötelezettjei ennek a kultúrának.
A Cirkalom a Kodály Zoltán MMK alapító és reprezentatív csoportja, amely méltón képviseli Kodály eszméit, valamint Topolya város hírét határainkon innen és túl. Tagjai: Szügyi Judit, Kovács Adél, Kotró Eszter, Pastyik Viola, Szatmári Orsolya, Nagygellér Zita, Frindik Ramóna, Lukács Petra, Fehér Natália, Savić Renáta, Kisimre Szerda Anna, Savelin Zellei Zsuzsanna, Kiss Gyöngyvér, Kovács Hanna, Savelin László, Savelin Roland, Sörfőző Kornél, Sörfőző Andor, Kovács Andor, Juhász József, Csábrádi Eduárd, Kisimre Árpád, Vituska Albin, Utasi Péter, Dvorácskó Szebasztián, Győri Attila, Giricz László, Faragó Csaba és Bodor Rudolf. Állandó kísérő zenekaruk a Csalóka: Rózsa Tibor, Kelemen Zsolt és Borsodi Árpád, valamint Csonka Ferenc prímás. |