2025. április 30., szerda

OpenOffice (19.) – Képek formázása

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

Attól függően, hogy az Anchor (csatolás) opciónál melyiket választottuk (lásd a két héttel ezelőtti cikket), a Position (pozíció) alatt található opciók is módosulnak. Horizontálisan és vertikálisan is meghatározhatjuk a kép automatikus elhelyezését ahhoz képest, amihez azt kötöttük, csatoltuk.

A program ezt figyelembe véve igyekszik a szöveget és a képet megfelelően rendezni – ez az opció nem keverendő össze a warp (szöveg körbefolyatása) opcióval. Horizontálisan a képet helyezhetjük jobbra, balra, vagy középre, esetleg jobb oldaltól kért távolságra. Ugyan így vertikálisan felül, középen, és alul helyezkedhet el a kép, illetve a felső vonaltól megfelelő távolságra. Az, hogy a keretek vonalai, amihez képest elhelyezkedik a kép, hol vannak, az attól függ, hogy mit választunk az utolsó mezőkben (a to után), ahol meghatározhatjuk, hogy az egész laphoz, a bekezdéshez, a karakterhez, jobb/bal oldali szabad részhez, vagy egyéb láthatatlan vonalhoz illeszkedjen, illetve kezdje mérni a távolságokat. A könnyítés érdekében a mintaképen a jobb felső sarokban láthatjuk az egyébként láthatatlan vonalakat – pirossal jelölik a keretet, amelyhez illesztjük a képet, illetve zölddel magát a képet.

A második lapon ( tab ), melynek Options (opciók) a neve, lehetőségünk van névvel ellátni a képet, illetve alternatív szöveggel abban az esetben, ha a kép valamely oknál fogva nem jeleníthető meg. Ilyen ok lehet az, hogy linkként szúrtuk be a képet, és a képet nem vittük magunkkal. Ekkor a kép helyén ugyan abban a méretben egy bekeretezett üres dobozt látunk (sok esetben nagy piros X van a közepén), ebben a dobozban jelenik mg az alternatív szöveg. Ha a dokumentumunkat mint HTML fájlt (weboldal) mentettük el, akkor ugyanez a szöveg jelenik meg a képek helyén, amíg azok betöltődnek.

Ugyanezen a lapon gondoskodhatunk az adott kép különböző módú védelméről is. A Protect Contents (tartalom védelme) opció bekapcsolásával megakadályozza, hogy tartalmi változtatást végezzünk a képen (vagyis kicseréljük a képet), legfeljebb másolhatjuk azt. A Protect position (pozíció védelme) opció bekapcsolásával nem mozgathatjuk arrébb a képet, vagyis az előző lapon beállított pozícióban, illetve a kiválasztott dologhoz csatolva marad a kép, megakadályozva, hogy a munka során véletlenül áthelyezzük azt. A Protect size (méret védelme) az átméretezést akadályozza meg a későbbi dokumentum szerkesztésnél – ez akkor jöhet jó, ha a képünk egy adott méretben megjelenítve optimális, például egy rajz a kicsinyítés során elveszíthet néhány vékonyabb vonalat, a nagyításnál pedig szemcsésedhet a kép. Ezekkel az opciókkal, amikor egy képnél a megfelelő beállításokat elvégeztük, a kívánt módon megvédhetjük a módosításoktól, ne bosszankodjunk azon, hogy véletlenül rosszul módosítottunk valamit, és csak nagy nehézségek árán tudjuk azt helyreállítani.

A Properties opció alatt pedig csak a Print kapcsoló létezik, amely szabályozza, hogy az adott kép nyomtatódik-e papírra vagy csak a képernyőn látható. Ez az opció lehetővé teszi, hogy a képet ne nyomtassa ki a nyomtató, ami űrlapoknál jól jöhet. Megoldható az is, hogy egy papíron kapott űrlapot számítógépen töltünk ki, a háttérben a papír szkennelt képével, és a megfelelő helyekre begépeljük a kívánt szöveget. A nyomtatáskor az űrlap papírját helyezzük a nyomtatóba (eredeti), melyre csak a szöveget nyomtatjuk rá, a kép a Print opció kikapcsolásával csak a képernyőn látható a könnyebb kezelhetőség érdekében.

Innen folytatjuk.

A kérdéseiket, hozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel