2025. április 2., szerda

Hazatérők

Hallom, hogy szállingóznak haza a vendégmunkásaink. Ezt onnan lehet tudni, hogy az iskolába új gyerekek érkeztek, mások házat keresnek megvételre. Az itthon maradottak biztosan úgy érzik, hogy jól teszik, ha hazatérnek, mégiscsak inkább a szülőföldön a helyük. Ők meg talán csalódottak, mert távozásuk idején más tervet szőttek. Hogy milyent, ebben a kérdésben nem általánosíthatunk. Volt, aki azért váltott országot, mert itthon nem jutott tisztességes munkához. A másikuk dolgozott ugyan, de úgy gondolta, az anyagi biztonságért inkább vállalja a távozással járó megpróbáltatásokat. A harmadikat a barátja csábította, mondván, hagyja a szegénységgel társult bizonytalanságot, kint nem kell aggódnia a megélhetése miatt. Akadt, aki úgy tervezte, hogy gyűjtöget, és amikor a gyerekek iskolába indulnak, visszatér. Mert a vajdasági emberek bizonyosan megbecsülik a pénzt, itthon megtanulták beosztani. Aztán vagy megvalósult a terv, vagy sem. Mások fölégettek maguk mögött mindent; ünnepekkor mégis hazatérnek rokonokhoz, barátokhoz, mert bármennyire is beleszoktak a már nem is nagyon új életbe, mégis jólesik időnként régi emlékeket idézni, itthoni szokásoknak hódolni. Aki meg úgy gondolta, nem érdemes elkótyavetyélnie a házát néhány havi külföldi bérért – „hadd legyen, nem kér kenyeret” –, most a sajátjába tér vissza. Van, akit a honvágy gyötör, a társa viszont vígan él idegenben, ami számára nem is idegen. Némelyek szenvednek a nyelvvel, a sajátjukat nem is akarják föladni, ismerőseik meg könnyedén átállnak. Ők „életstílust” is váltanak, „modern” életet kezdenek a régi „maradi” helyett, egyesek meg a jó kereset mellett igyekeznek megőrizni a hagyományokat. Mondhatnánk: ahány ember, annyi ok, cél, történet, sors.
A múlt rendszerben ideiglenesen külföldön dolgozó vendégmunkásoknak nevezték azokat, akik Nyugatra mentek dolgozni. Az ideiglenes szón van a hangsúly, és a „hivatal” alighanem azért tartotta fontosnak kiemelni, hogy tisztázza: nem a szocialista rendszertől akartak megszabadulni, nem üldözte őket el senki, igenis visszatérnek, amikor úgy gondolják, összegyűjtöttek annyit, hogy itthon is jól megélnek, aztán meg a külföldi nyugdíjjal úgyis lepipálják a hazai kereseteket is. Épültek is német márkából a házak, némelyeknek azonban nem lett lakója. Örökössé nőtt a kinti ideiglenesség. Lényegében tehát a rendszerváltással a vendégmunkássors semmit sem változott: lett belőlük bevándorló vagy hazatérő. Némelyek rosszul döntöttek, mások jól.
Hogy miben változott a világ? A hazatérők egyikének bezárt az üzeme az energiagondok miatt. Az árak pedig vágtatnak, itt a tél, a lakbért és a fűtést fizetni kell. A javulásnak meg semmi jele. Az eddig biztonságos Nyugat bizonytalanságot kínál. Az megvan itthon is – jegyezhetnénk meg egy kis malíciával. De ebben talán könnyebb eligazodni.
Emberemlékezet óta az itteni lakosok irigykedve vagy csodálkozva tekintenek a Nyugatra, amely biztonságot és anyagi jólétet kínál, a pénz pedig mérsékli az egyéb nehézségeket is, esetleg a lelki nyavalyákat nem. A gazdagság csábító és egyes bajokat is gyógyító. Ezért túlzásnak véltem, amikor a tüntetők arról nyilatkoztak, hogy választaniuk kell: vagy esznek, vagy melegszenek a télen. Az a fölmérés is az egyoldalúság gyanúját ébresztette föl bennem, miszerint a németek fele nem rendelkezik tartalékokkal. Ők nyilván „éltek”, nem gyűjtögettek. Úgy gondolták, a biztos munkahely és a tisztességes bér mindhalálig szavatolja a jólétet. Aztán egy nagyot zöttyent – vagy ki is tört? – a világ kereke, és tessék, egy újabb fölmérés: a németek közül százból heten boldogok, bő negyven százalékuk dühös és elégedetlen, ugyanennyien érzik magukat bizonytalanságban, egyharmaduk pedig tehetetlennek, negyedrészük reményvesztettnek.
És nekik nincs is máshova hazamenni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel