2024. július 17., szerda

A tolerancia (nem) idegen szó

A Civil Társadalom Fejlesztéséért Központ (CRCD) partnerségben a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkársággal és a tartományi ombudsmannal, a Tartományi Képviselőház védnöksége mellett és a Fenntartható közösségek intézetének (ISC) támogatásával, kampányt szervez a vajdasági fiatalok körében a tolerancia erősítése céljából. A kampányba bekapcsolódtak az VRTV Državni posao címet viselő, az intoleranciát kipellengérező sorozatának a színészei is.

A projektum keretében A tolerancia nem idegen szó elnevezéssel tegnap fórumot tartottak Nagybecskereken, amelyen helybeli és környékbeli középiskolások tanulói vettek részt. Hasonló beszélgetést tartottak már Újvidéken, és szerveznek majd fórumot Szabadkán is. A Zöld harangban megtartott beszélgetésen jelen volt Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Vukašinović Éva kisebbségügyi kérdésekkel megbízott ombudsmanhelyettes. A beszélgetést Snežana Ilić, a CRCD végrehajtó igazgatója vezette.

Mint elhangzott, a közvetlen találkozások a leghasznosabbak, a legfontosabb pedig az, hogy a kisebbségi jogokról, a toleranciáról, a különbözőségek méltányolásáról, valamint a nemzeti identitásról, a nacionalizmusról, patriotizmusról, az etnikumok közötti viszonyokról elkezdjünk beszélgetni. Nagybecskereken a különböző nemzetiségű fiatalok között nincsen akkora megosztottság, mint más környezetekben. Nincsenek elkülönült szórakozóhelyeik. Nyilván jórészt azért van ez így, mert a kisebbségek kisebb számban élnek a városban. Nemzeti indíttatású incidensekre sem volt kirívóbb példa az utóbbi években. De mint a hallgatóságban tapasztaltuk, az itteni fiatalok többsége az anyanyelvén kívül más nyelvet nem beszél. Ez pedig azt is jelenteti, hogy nincs kellő kommunikáció a különböző nemzetek között. Ebből kifolyólag nem is ismerjük meg kellőképpen egymást, ami pedig bizalmatlanságot szül. Végső soron ilyen esetekben könnyebben manipulálhatnak az emberekkel. Arra is hallottunk példát, hogy egyes nagybecskereki tanárok vicceket mesélnek az albánok vagy bosnyákok számlájára, előítéletekkel beszélnek más nemzetiségekről, vagy a Dveri tanítása alapján hirdetik a szerb család fontosságát.