Szombaton tartották a hagyományos Szűcs Imre Gyermekvers- és Prózamondó Versenyt, Udvarnokon. A kis közép-bánáti faluban évek óta nincs magyar tannyelvű oktatás, így ez a verseny az egyetlen magyar vonatkozású esemény a településen. Szűcs Imre, újságíró, költő és műfordító, a verseny névadója, udvarnoki születésű volt. A szerző emlékét leginkább gyermekversei őrizték meg, ez alapján álmodta meg a rendezvényt a bácsfeketehegyi Pál Károly, 2011-ben. A versenyt ezután a Jó Pajtás gyermek hetilap és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség karolta fel. A versenyre az idén ötven szavaló érkezett Vajdaság különböző településeiről, ez kétszer annyi mint tavaly. Török Erna, a Jó Pajtás és a Mézeskalács gyermeklap szerkesztője elmondta, hogy örömmel fogadták a nagy érdeklődést, és köszönetüket fejezte ki a tanároknak és szülőknek, akik felkészítették a gyerekeket. Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke kiemelte, hogy a rendezvény a Magyar Szó, a Jó Pajtás és a Mézeskalács szerkesztőségének szervezésében valósul meg, ami azt mutatja, hogy a közösség tisztelettel emlékezik Szűcs Imrére, egykori szerkesztőjükre.
A találkozónak az idén ismét a helyi Szent Száva Általános Iskola adott otthont.
A rendezvény Szűcs Imre emléktáblájának koszorúzásával kezdődött. A versenyt az idén is négy korcsoportban hirdették meg az általános iskolás gyerekek számára. A zsűri tagjai Molnár Krekity Olga, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének alapító elnöke, Kovács Jolánka író, műfordító és Szatmári Melitta, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének alelnöke, a versválasztás, az artikuláció, a versértelmezés és előadásmód alapján értékelték a versenyzőket.
– Nagyon szeretem ezt a versenyt, jó látni a gyermekek fejlődését évről évre. A diákok vajdasági írók és költők műveit szólaltatják meg, ennek pedig nagy jelentősége van, mivel a felnövekvő fiatalok megismerhetik őket. A gyerekek ragyogtak, kiemelkedő előadásokat hallhattunk. Köszönöm a szervezőknek, hogy itt lehettem, erőt és egészséget kívánok ahhoz, hogy folytathassák a munkájukat – mondta Molnár Krekity Olga, a zsűri elnöke, aki az egyik alapítója is a versenynek.
A szavalóversenyen minden kategóriában kihirdették az első, második és harmadik helyezetteket, valamint egyes kategóriákban különdíjakat is odaítéltek. A temerini Mészáros Bálint nemcsak a korcsoportjának győztese lett, hanem a verseny fődíját is elnyerte, így jövő nyáron részt vehet a Szép Szó táborban.
– Minden évben eljövök erre a versenyre, mivel nagyon jó a hangulat. Ezúttal Deák
Ferenc: Kályha a jég hátán című versét szavaltam. Kicsit izgultam a fellépés előtt, de már
megszoktam. A lámpaláz szerintem sok gyakorlással enyhíthető – mondta Bálint.
A zentai Sóti Luca az első korcsoport győztese.
– Nagyon jól éreztem magam a versenyen. Nem azért jöttem, hogy nyerjek, hanem hogy felléphessek, és meghallgassam a többieket is. Természetesen nagyon örülök, hogy végül első lettem, mert tényleg mindent beleadtam. Bogdán József: Mezei Futrinka című versét szavaltam el. Azért választottam ezt a verset, mert nagyon szeretem a bogarakat – mesélte Luca.
Nemes Ildikó, a temerini Kókai Imre Általános Iskola magyartanárának két felsős diákja vett részt a versenyen.
– Nagyon boldog vagyok, hogy mindkét diákom díjazott. Sokat készültünk, már szeptember 1-jén elkezdtük a munkát. Általában úgy szoktuk kiválasztani a verseket, hogy a diákok és én is keresgélünk. Végül két-három alkalmas mű közül a diák dönti el, hogy melyiket szeretné megtanulni – mondta a tanárnő.
A nyertesek oklevelet és könyvcsomagot kaptak a Forum Könyvkiadó Intézet és a Solymosi Könyvesház jóvoltából, valamint választhattak a Jó Pajtás és a Mézeskalács újságok között.
Nyitókép: Albert Éva felvétele