2024. november 26., kedd

Tehetségeink kibontakoztatásáért

Varga Diósi Viola: Október végén nyitja meg kapuit a Mathias Corvinus Collegium Szabadkán

Diákként egy olyan helyet keresel, ahol új barátokra lelhetsz, miközben játékosan tanulhatsz és fejlődhetsz? Érdekel a tudományos kísérletezés, egy saját robot irányítása vagy akár a tévériporteri szerep kipróbálása? Szeretnél életre szóló élményeket gyűjteni? Ha mindez izgalmasnak hangzik, akkor a Mathias Corvinus Collegium (MCC) tehetséggondozó intézmény vajdasági központjában a helyed, ahol a hagyományos iskolarendszeren túlmutató, társadalmilag hasznos, közösségi célokat szolgáló képzésekben lehet részed. 

A Mathias Corvinus Collegium tehetséggondozó intézmény október végén nyitja meg kapuit Szabadka egyik patinás épületében, a Korzó utca 10. alatt, ahol 25 általános – a jelentkezők számától és a felvételin sikeresen teljesítők számától függően – és 50-60 középiskolás diák kezdheti majd meg tanulmányait. Az értékmentés és az értékőrzés mellett az MCC célja, küldetése, hogy a legtehetségesebb helyi és környékbeli magyar fiatalok számára szülőföldjükön olyan színvonalas és kiegészítő oktatást biztosítson, amely segíti őket abban, hogy tehetségüket a legmagasabb szinten kibontakoztathassák. Mindehhez a legkiválóbb oktatók, valamint egyedi, korszerű módszerek állnak rendelkezésre. A képzések minden résztvevő számára ingyenesek, beleértve a hétvégi foglalkozásokat, az étkezéseket, a nyelvórákat, a segédanyagokat, az e-learning rendszert, valamint a tanulmányutakat, kirándulásokat és táborokat is. A diákok számára a program lehetőséget biztosít ahhoz, hogy közösségi élményeket gyűjtsenek és fejlődjenek, miközben Vajdaságban maradhatnak, így erősítve helyi kötődésüket. 

A Vajdasági MCC Alapítványt július 15-én jegyezték be Szerbiában. Héttagú igazgatóbizottság irányítja, melynek három tagját a Bíró Károly Alapítvány delegálta: Sárközi Istvánt, az igazgatóbizottság az elnökhelyettesét, Ralbovszki Gyetvai Tímeát, az MNT elnöki tanácsadóját és Varjú Potrebity Tatjanát, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatási kérdésekkel megbízott tagját. 

A Fiatal Tehetség Programra az 5. osztályos diákok a https://fit.mcc.hu/ weboldalon,
a Középiskolás Programba minden évfolyam diákjai a https://kp.mcc.hu/ weboldalon, a Jelentkezem a szabadkai KP-ba gombra kattintva jelentkezhetnek.
A képzésekkel kapcsolatos kérdéseikre a szabadka@mcc.hu és a vajdasagmcc@gmail.com címeken is választ kaphatnak.
Bővebb információt a Fiatal Tehetség Programról a 063 88 96 098-as számon, a Középiskolás Programról pedig a 069 305 10 17-es a telefonszámon kaphatnak.

A jelentkezési határidő szeptember 30. A kiírásokat a közösségi média mellett a www.mcc.hu oldalon ajánlott figyelni. 

 

A Mathias Corvinus Collegiumról, a képzési lehetőségekről, a bejutási feltételekről és egyéb hasznos tudnivalókról Varga Diósi Viola, az MCC ügyvezetője számolt be lapunknak. 

Miben rejlik az MCC különlegessége, egyedisége? 
– Az MCC 1996-ban alakult meg Magyarországon, és mára a határon túli régiókban –
Erdélyben, Kárpátalján és Felvidéken is – meghatározó szereplővé vált a tehetséggondozás területén. Az intézmény elkötelezetten támogatja a fiatalokat az általános iskola felső tagozatától egészen az egyetemi és posztgraduális képzési szintekig. Jelenleg csaknem 8000 diák vesz részt a képzéseiken, amelyek 30 különböző helyszínen érhetők el. Az MCC tudásközpontként is működik, tanulás-, gazdasági, ifjúsági és migrációkutatásokkal foglalkozó intézeteket is működtet, de itt működik a Magyar Összetartozás Intézete és a Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért. Programjának sajátossága, hogy nem csupán tudást ad át, hanem fejleszti a diákok érvelési, előadói, problémamegoldó és kommunikációs készségeit is. A Collegium a tehetségek felkutatására nagy hangsúlyt fektet, különös tekintettel azokra a tanulókra, akik nemcsak a tudományos tudás iránt érdeklődnek, hanem készek tenni közösségükért is. A program részeként az MCC biztosítja, hogy mindenki a legkiválóbb tanároktól tanulhasson, és olyan kapcsolatokat építhessen, amelyek a későbbi karrierjében is hasznosak lesznek.

Milyen programokat kínálnak a vajdasági diákok számára?
– Októberben két tehetséggondozó program indul: az egyik az általános iskolák ötödik osztályos tanulóit, a másik pedig a középiskolásokat – bármelyik évfolyam – célozza meg. Vajdaság egész területéről várjuk a jelentkezőket. A képzések kéthetente, szombatonként zajlanak, reggeltől délutánig tartó foglalkozások keretében. A programok során a diákok először elméleti előadásokat hallgatnak, majd gyakorlati workshopokon mélyítik el az ismereteket. Az MCC komplex, hosszú távú tehetséggondozást kínál, amely nem csupán az iskolában megszokott tantárgyakra összpontosít, vagyis nem az iskolában tanított tananyag jobb megismertetése a cél, hanem a körülöttünk lévő világ jobb megismerése és a gyakorlati ismeretek, tapasztalatok szerzése. Lesz itt játékos fizikaoktatás, laboratóriumi kísérlet, csillagászat, egészséges életmódra nevelés, pénzügyi tudatosságra nevelés, vagy akár a nagy világvallások bemutatása. Az MCC nagy hangsúlyt fektet a nyelvoktatásra is: a résztvevők beszédközpontú, személyre szabott nyelvórákon vehetnek részt szerb és angol nyelvből, ami a jövőbeli tanulmányok szempontjából nélkülözhetetlen. A szerb nyelvet is mint idegen nyelvet oktatjuk majd, rengeteg helyzet- és beszédgyakorlattal. A középiskolások számára pedig lehetőséget nyújtunk arra, hogy az érdeklődési területüknek megfelelően válasszanak képzéseket, és akár online is elvégezhessék azok legnagyobb részét. Itt is vannak szombati előadások, de nem kötelező mindegyiken részt venniük, van egy részvételi minimum, amely felett már a diák össze tudja válogatni azokat a tantárgyakat, amelyek érdeklik, és amelyeket teljesíteni szeretne. Ezek a választott tananyagok már a pályaorientációt és felvételi vizsgákat is segíthetik, hiszen íráskészséget fejlesztő, irodalmi, jogi, közgazdasági, történelmi és modern kori történelmi, nemzetközi kapcsolati, pszichológiai és társadalmi tudományos modulok állnak online is a rendelkezésre. Az MCC által biztosított tananyagokat, illetve modulokat egyelőre magyarországi előadók, tanárok tartják, de idővel a vajdasági tudományos élet képviselőit is szeretnénk bevonni a munkába. Rövid távú célunk, hogy kidolgozzunk egy lokálpatrióta modult, ami a helyi értékeket, a vajdasági magyarságot érintő témákat dolgozza fel úgy, hogy a fiatalok számára is érdekes és érthető legyen. 

Milyen előnyökkel jár a programokon való részvétel?
– A képzések a tanév végéig tartanak, és azoknak a diákoknak, akik sikeresen befejezik a programot, nyári és téli táborozási lehetőségeket kínálunk Magyarországon, a Kárpát-medencében, de a felsőbb éves középiskolások akár több európai országba is eljuthatnak. A résztvevők kirándulásokon, csereprogramokon, nemzetközi szakmai konferenciákon és egyéb különleges eseményeken is részt vehetnek, amelyek segítik őket szakmai fejlődésükben és személyes kapcsolataik bővítésében. 

Milyen hosszú távú terveik vannak a vajdasági programokkal?
– Az ötödikesek a következő tanévben már a hatodik osztályos programba léphetnek át, és egészen a nyolcadik osztályig részt vehetnek a képzésben anélkül, hogy újra felvételizniük kellene. Ugyanez érvényes a középiskolásokra is. Tehát négy éven belül már négy felsős és állandó jelleggel 70-80 középiskolás lesz a programok állandó résztvevője. Megjegyzem, az MCC nem helyettesíteni szeretné, vagy átvenni a már meglévő vajdasági képzési programokat, hanem kiegészítő lehetőséget kínál, komplex, hosszú távú tehetséggondozással. Az MCC székhelye Szabadkán, a Korzó 10. alatt van. Egy kicsit szimbolikus is a helyválasztás, hiszen a közösségi tér, amely most kerül kialakításra, a Corvin Mátyás utcára és ez egész alakos Mátyás király szoborra néz. Fontos, hogy olyan előadó- és közösségi teret alakítsunk ki, amely majd rendezvények megszervezésére is megfelel. Az ősz folyamán az MCC nemcsak tehetséggondozási programokat szervez, hanem közéleti előadásokat, könyvbemutatókat és más eseményeket is, amelyek minden érdeklődő számára nyitottak és elérhetők lesznek. 

Hogyan zajlik a felvételi eljárás? Ki jelentkezhet a képzésekre?
– Az intézmény egy komplex felvételi rendszert dolgozott ki. A fiatalok korosztálynak megfelelő felvételi eljárásokban vesznek részt, a kiválasztási folyamatban magyarországi pszichológusok és helyi kollégák is részt vesznek, akik szakmai alapon próbálják felmérni, hogy kihez állhat legközelebb a képzés. A programban résztvevők körét az MCC önálló kiválasztási rendszerében határozza meg intelligenciát, érzelmi intelligenciát, motiváltságot,  kooperációt és kreativitást vizsgáló írásbeli feladatok, valamint szóbeli interjúk révén. Tehát olyan tehetséges, motivált fiatalokat keresünk, akik kiemelkednek kommunikációs és együttműködési készségeikben, nyitottak az újdonságokra, és elkötelezettek a fejlődés és nem utolsósorban a vajdasági magyar közösség iránt. A szeptember 30-ig tartó jelentkezési időszak után október első hétvégéjén tartjuk a felvételit, a képzések pedig október végén indulnak. A jelentkezés a honlapunkon található linkeken keresztül lehetséges. Minden jelentkezést elfogadunk, és mindenki számára biztosítjuk a lehetőséget, hogy részt vegyen a felvételin. A szülők szeptember 30-a után kapnak értesítést a felvételi pontos helyszínéről és időpontjáról.
Akik pedig a helyszűke miatt nem kerültek be a képzési programba, ne búsuljanak, hiszen a képzések megindulása után megindulnak majd a klubdélutánok is, ami minden gyerek előtt nyitott és legalább annyira izgalmas lesz, mint a hétvégi foglalkozások.

Mi az, amit különösen fontosnak tartanak e tehetséggondozó program céljai kapcsán?
– Ez a program hiánypótló és egyedülálló Vajdaságban. Az MCC célja, hogy olyan motiváló közösséget és közeget teremtsen, ahol a fiatalok megtalálhatják érdeklődési területeiket, és folyamatosan fejlődhetnek. A program révén a diákok magas színvonalú képzésben részesülhetnek anélkül, hogy el kellene hagyniuk Vajdaságot. Így nemcsak tudással gazdagodnak, hanem egy olyan közösség tagjai lesznek, amely megtartó erőt jelent számukra.

A Mathias Corvinus Collegium

A Mathias Corvinus Collegium minden képzésére a nagyfokú szellemi szabadság, függetlenség jellemző. Oktatási tevékenységükben a tehetséggondozást, a teljes élet elérését, az egyéni kiteljesedést tartják szem előtt. Képzésükben a diákokat napjaink fontos területeivel ismertetik meg, céljuk, hogy a közösségi tanulás mellett feltérképezzék az egyéni érdeklődési köröket, fejlődési igényeket és lehetőségeket. Moduljaik egymásra épülnek, ezzel elősegítve az egy-egy témakörhöz kapcsolódó ismeretanyagok szélesebb körű megismerését, a tudásanyag elmélyítését. Pedagógiájuk a cselekedve tanulás elvét és az élménypedagógiát helyezi középpontba. Ugyanakkor rámutatnak a tárgyalt témakörök mindennapi élethez való kapcsolódására is. A programban a gyermekek gondolkodásmódja fejlődik a világ jelenségei között húzódó összefüggések, kapcsolódási pontok felismerésében.

A témákat nonformális keretek között, csoportmunkában, kooperatív struktúrákban dolgozzák fel; a diákok természetes kíváncsiságára építenek. A munkaformák és az oktatáshoz használt módszertani és tárgyi eszközök révén diákjaik célorientált, tudatos magatartást sajátíthatnak el, illetve a kreatív gondolkodás és az asszertivitást erősítő csoportmunka készségét is fejleszthetik. Céljuk, hogy a Fiatal Tehetség Program (FIT) képzési időszakának végére tanulóik megtalálják az érdeklődésüknek és képességeiknek legmegfelelőbb kibontakozási lehetőségeket, illetve széles rálátással és gyakorlati tapasztalatokkal bírjanak mindennapi világunkhoz szervesen kapcsolódó szakterületeken, és ezek mellett a későbbi tudatos pályaválasztást is elősegítsék. Képzésükben kiegyensúlyozottan jelennek meg a természettudományos, humán és reáltudományokhoz köthető képzési területek. A fiatalok olyan témákkal találkozhatnak mint a környezettudatosság és természetvédelem, a robotok világa, az egészségügyi tudatosság, a természettudományos kísérletek, az internethasználati tudatosság, a pénzügyi tudatosság, a művészet és matematika, a média- és filmes ismeretek. A hagyományos képzések mellett az oktatást kiegészítő, külső helyszíni élményprogramok teszik változatossá a közösségi tanulást, emellett a nyári táborok egyes foglalkozásainak szintén a személyiségfejlesztés a célja (érzékenyítő program, empátiaműhely, konfliktuskezelési tréning stb.).

A FIT Program kontaktalkalmaihoz elektronikus tananyagok is csatlakoznak, amelyek a hétvégi képzéseken elhangzott ismereteket rendszerezik, illetve bővítik. A gyakorlófeladatok lehetővé teszik az egyéni ütemű haladást, a személyes érdeklődésnek megfelelő irányú és mélységű tudásanyag elsajátítását. A tananyagok többségéhez saját fejlesztésű oktatóvideók is társulnak, melyek egyrészt a gyakorlati oktatáshoz kapcsolódó segédeszközként funkcionálnak, másrészt segítik az önálló tanulás képességének elsajátítását. Oktatóik személyre szabott, részletes visszajelzései segítik a folyamatos önkorrekciót és önfejlesztést, nyomon követhetővé teszik a diákok előmenetelét. A kontaktalkalmakhoz tartozó elektronikus tananyagok mellett önálló, kizárólag az e-learning rendszerben megjelenő kurzusok elvégzésére is lehetőség nyílik. Ilyen az alapvető viselkedési normákat és az etikettet megismertető Protokoll, az Önismeret kurzus, amely a modern pszichológia korosztálynak szóló eszköztárával segít a diákok egészséges önképének és önismeretének kialakításában, vagy a Legyél Te is Diplomata kurzus. A gyermekek foglalkozásait pedig olyan szakemberek vezetik, akik területükön való magas fokú elméleti jártasságon túl gyakorlati tapasztalatokkal és oktatói gyakorlattal rendelkeznek – olvasható a Mathias Corvinus Collegium honlapján. 

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Varga Diósi Viola, a Mathias Corvinus Collegium ügyvezetője (Fotó: Bálint Ildikó)