2024. november 24., vasárnap

Csak azért haltak meg, mert magyarok voltak

Szombaton délelőtt megemlékezést rendeztek Kúlán az 1944 őszén elkövetett magyarellenes atrocitások áldozatainak tiszteletére. A helyi katolikus temető kápolnájában a mártírokért Juhász György kúlai plébános tartott gyászmisét, azt követően pedig megszentelte a kápolna előtti keresztet, amelyet a temetőben nyugvókért 1913-ban emeltek.

Az emlékezők ezt követően az ártatlan áldozatokért tavaly emelt emlékhelyhez vonultak, ahol a Himnuszt követően a Vajdasági Magyar Szövetség nevében Valka Károly és Hugyik Karolina, a kishegyesi önkormányzat nevében Kerekes Zoltán, a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ nevében pedig Goga Zsolt és Huber Anikó koszorúzott.

Juhász György atya elmondta, az egyik tömegsír állítólag a temető mögötti részen található, a többi pedig a közelben, de az a rész már beépült.

Valka Károly alpolgármester kiemelte, a második világháború utolsó éveiben több ezren estek áldozatul a bevonuló partizánegységek által elkövetett megtorlásoknak.

‒ Az áldozatok sírhelyeinek felkutatására és azonosítására létrehozott szerb–magyar vegyes bizottságtól kapott lista alapján Kúlán a megtorlásoknak eddig 107 áldozata ismert. Tavaly sikerült ezt az emlékművet felállítanunk, és itt szeretnénk minden évben megemlékezni az áldozatokról, mert úgy gondoljuk, hogy ők nem voltak hibásak, csak ilyen volt az akkori hatalom, és ennek az áldozatai lettek elsősorban azért, mert magyarok voltak. Minderről az utánunk jövő generációknak is tudniuk kell – mondta Valka.

A kivégzettek emlékére a temetőben különleges emlékmű épült, amelyet Blaskó Imre, a helyi Blaskó építővállalat tulajdonosa tervezett. Elmondta, a két fő részből álló alkotás egyik része a kereszt, tetején a szögesdróttal, ami a sok szenvedést szimbolizálja, mellette pedig emléktábla áll egy gyönyörű Márai Sándor idézettel: „Angyal, vidd meg a hírt az égből, mindig új élet lesz a vérből”. Ezzel is próbáltak a korra és a történtekre utalni.

‒ Úgy terveztem az egészet, hogy a piedesztál közepe tulajdonképpen üres, ellenben elég erős ahhoz, hogy ne lehessen megrongálni, és annyi hely van benne, hogy egy időkapszulát tettünk be az elhurcoltak és a meggyilkoltak névsorával – mondta az építészmérnök.

A megemlékezést a Népkör MMK kórusa tette meghittebbé.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Koszorúzással és főhajtással emlékeztek Kúlán az 1944/45-ös eseményekre (Paraczky László felvétele)