Szent György vértanúra emlékeztek hétfőn Kúlán a róla elnevezett templomban. A bejáratnál elhelyezett kőtábla szerint a templom 1770-ben, Mária Terézia dicső uralkodása alatt épült. A búcsúnapi szentmise ünnepélyes bevonulással kezdődött, amelyen a pasztorális tanács tagjai mellett tizenöt pap vett részt.
A szentmisét Juhász György helyi plébános celebrálta, szentbeszédet pedig Seffer Attila, kiskunhalasi plébános tartott, aki prédikációját Szent György üzeneteire építette. Kiemelte, a vértanú közbenjár értünk, nem hagy magunkra bennünket, tanít és üzenetet küld minden hívő embernek.
− Szent György egyik üzenete, hogy reményteli szívvel éljük a mindennapjainkat, és hogy igyekezzünk ne csak önző módon önmagunknak, hanem szeretetből fakadóan másokért élni. Törekedjünk szolgáló szeretettel ott lenni embertársaink mellett. Mert sokszor azt halljuk, hogy nekünk kell a legelsőnek, legnagyobbnak, legügyesebbnek, leggyorsabbnak, leggazdagabbnak és a legsikeresebbnek lenni. De testvéreim, a Jóisten nem úgy alkotta meg ezt a világot, hogy vetélytársai legyünk egymásnak. Mi embertársak és felebarátai vagyunk egymásnak. Nem legyőzni kell a másikat, nem kell magunk mögé utasítani, hanem mellette lenni és felkarolni – fogalmazott az atya.
A templombúcsún, mint minden évben, nagy számban vettek részt a helyi és vidéki hívők, valamint papok. Juhász György helyi plébános és Seffer Attila mellett jelen volt ft. Magó László, Óbecse-Újfalu plébánosa, Serfőző Dezső szenttamási káplán, Leist József palicsi plébános, Gyirán Péter kiskunhalasi káplán, Szűcs Tibor vaskúti plébános, Kamen Tibor dávodi plébános, Tóth József bajsai plébános, Szabadi Károly verbászi plébános, ft. Szungyi Károly adai esperesplébános, Zsúnyi Tibor szenttamási esperesplébános, Kiča Damjan görögkatolikus parókus és Živković Branislav pravoszláv káplán.

Búcsúnapi bevonulás a kúlai templomba (Paraczky László felvétele)

Valka Károly, Kúla alpolgármestere (jobbról) (Paraczky László felvétele)

Zsúnyi Tibor, Juhász György és Seffer Attila plébános (Paraczky László felvétele)
A kúlai római katolikus templom a folyamatos beruházásoknak köszönhetően a környék egyik legszebb temploma. Valka Károly, kúla alpolgármestere elmondta, hogy a kúlai magyarság legszebb és legrégebbi épületéről van szó, ami 255 évvel ezelőtt épült, és összetartja a közösséget.
− Amennyiben visszamegyünk az időben, utoljára pár évvel ezelőtt a megvilágítást újítottuk fel. Ezt megelőzően elkészült egy egyedi festmény, amelyen az 1944–45-ben elhurcolt és mártírhalált halt papok láthatók. Korábban teljesen új kerítést kapott a templom, miután a mesterek szigetelték a falakat, kívül-belül újravakolták és újrafestették az épületet, tehát teljes körű felújítás valósult meg. Szerintem mindez azt mutatja, hogy a kúlai közösség él, élni akar és tesz azért, hogy azok a helyek, amelyek fontosak a magyarság számára megmaradjanak és rendben legyenek – mondta a község alpolgármestere.

Szentbeszédet mondott Seffer Attila kiskunhalasi plébános

A templom oltárképén Szent György római katona látható (Paraczky László felvétele)

Az ünnepségen részt vett plébánosok (Paraczky László felvétele)
Az ünnepi szentmise után a plébánián agapét tartottak, ugyanakkor a búcsún résztvevők a templom bejáratnál kegytárgyakat is vásárolhattak.

Nyitókép: Tizennégy pap együtt misézett Kúlán (Paraczky László felvétele)