2024. december 22., vasárnap

Üzenet a hétköznapi hősöknek

A bácskossuthfalvi Németh Klaudió történészhallgató aktív a koronavírus elleni harcban is

A rendkívüli állapot idején karanténba kényszerült emberek hálásak a koronavírus ellen harcoló hétköznapi hősöknek. Számtalan videó kering az interneten, amelyben az emberek tapssal, illetve zenével mondanak köszönetet az értük harcolóknak. A magyarországi PROKON szervezet egy sajátos kezdeményezést indított, amelynek célja a polgárok jókívánságainak közvetítése az élvonalban harcolóknak. A kezdeményezésről Német Klaudiót, az SZTE történelem szakos hallgatóját, a PROKON alapszervezet alapító tagját, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság és a Moravicai Monográfiai Helytörténeti Egyesület aktív tagját kérdeztük.

Mivel foglalkozik a PROKON?

– A PROKON-t hat évvel ezelőtt alapították Budapesten, és fő célja az volt, hogy felépítsen egy közvetítőközeget, amelyen keresztül a tenni akaró politológus-, társadalom- és államtudomány-hallgatók olyan munkát találhatnak, amelyben kiteljesedhetnek, mindezt a szakmájukon belül. Úgy gondolom, mára az eredeti célját bőven túlhaladta, tagjai között orvos-, matematikus- vagy történészhallgató is található. Az egyesület tevékenysége szerteágazó. Foglalkozunk állampolgári ismeretek oktatásával középiskolások számára, előadásokat szervezünk, és különböző szakmai rendezvényeket, erre kifejezetten jó példa az Udvar elnevezésű programunk, amelyet minden évben Bácsfeketehegyen szervezünk, véleményem szerint ez a program tökéletes ötvözete a szakmaiságnak és a közösségkovácsolásnak. Tagjaink rendszeresen publikálnak a metszet.info portálunkon, itt olyan témakörrel kapcsolatban írnak, amely épp valamilyen módon aktuális. Eddig több mint 400 cikket, gyorselemzést, véleménycikket publikáltak az őket foglalkoztató aktuális közéleti, történelmi, gazdasági, de leginkább politikai témában. Különösen fontosnak érezzük, hogy tagjaink fejlődjenek, ezért a legjobb szakemberek tartják a szemináriumokat tagjainknak. Mára már négy alapszervezete van az egyesületnek: Budapesten, Miskolcon, Szegeden és Kolozsvárott. Célunk a Kárpát-medence-szintű kapcsolatteremtés és -fenntartás.

Az egyesület indított egy kezdeményezést, mesélj erről!

– Mivel tagjaink sorában különösen erős a társadalmi felelősségvállalás iránti elköteleződés, ezért fontosnak éreztük, hogy ezekben a gondterhes időkben valamilyen módon kimutassuk szolidaritásunkat azok iránt, akik valamilyen közszolgálatot végeznek. Amellett, hogy betartjuk a hatóság utasításait, és otthon maradunk, szerettünk volna köszönetet mondani valamilyen módon azoknak, akik most nem tehetik meg, hogy otthon maradjanak. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek az emberek értünk is harcolnak minden egyes nap. Ezért felhívást intéztünk az interneten, hogy aki szeretne, üzenjen, ossza meg a gondolatait ezekkel a hősökkel. Rengeteg köszönő- és támogatólevél, személyes történet érkezett be hozzánk. Különösen jó érzéssel töltött el, amikor elolvastam ezeket az üzeneteket. Ezeket végül összegyűjtöttük, és postán kézbesítettük a honvédségi és rendőrségi dolgozóknak, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórháznak, a Szent László Kórháznak, a Honvédkórháznak, valamint a Semmelweis Egyetemnek.

A fennálló helyzetben mit csinál az egyesület?

– A veszélyhelyzet miatt lemondtuk az összes rendezvényünket. Többek között az I. Vajdasági Ifjúsági Napokat, amely Péterrévén került volna megrendezésre, valamint a már említett Udvart is. A legtöbb programunkat próbáltuk átemelni digitális térbe, tehát konferenciahívás keretei között bonyolítjuk le. A karantén lejárta után nagy lendülettel fogunk belevágni a terveink megvalósításába, amelyekhez már most elkezdtünk partnereket keresni határon innen és túl. Aktívan keressük annak lehetőségét is, hogy létrejöhessen egy PROKON alapszervezet itt, a Vajdaságban is – nyilatkozta Német Klaudió, a PROKON egyik alapítója.

A fiatal történészhallgató még azt is hozzátette, hogy a jókívánságokat tartalmazó leveleket bárki megtekintheti a metszet.info portálon, Üzenet az értünk harcolóknak címen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás