2024. augusztus 1., csütörtök

Karácsonyi ünnepkör az óvodában

A karácsonyi szokások óvodai oktatásáról tartottak továbbképzést Adán a Tisza mente óvodapedagógusainak

Dr. Karácsony Molnár Erika néprajzkutató, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára tartott elméleti és gyakorlati képzést a karácsonyi ünnepkör szokásainak óvodai oktatásáról negyvennyolc óvónőnek hétfőn Adán a Čika Jova Zmaj-óvoda központi épületében. A résztvevők a magyarkanizsai, a zentai, az adai és az óbecsei községből, valamint Újvidékről érkeztek a képzésre, amelyet a Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete szervezett. Az egyesület elnöke, dr. Szőke Anna elmondta: a képzéssel ösztönözni kívánják a magyar óvodapedagógusokat, hogy megőrizzék saját ünnepköreiket és az ehhez kapcsolódó gyermekjátékokat, mert ezek a nemzeti hovatartozásuk egyik alappillérét képezik.

A néprajzkutató előadása az adai továbbképzésen (Csincsik Zsolt felvétele)

A néprajzkutató előadása az adai továbbképzésen (Csincsik Zsolt felvétele)

A továbbképzésen dr. Karácsony Molnár Erika az ünnep közeledtével a karácsonyi ünnepkör azon köszöntőit és színjátékszerű népszokásait mutatta be, amelyek felhasználhatók az óvodai nevelésben, illetve ismertette az óvónőkkel, hogy ezeket hogyan alkalmazhatják.

– Én néprajzi gyűjtéseket és kutatásokat végzek a Kárpát-medencében és Moldvában, ahol a még élő és rekonstruálható népszokásokról filmet is készítek. Az elméleti, gyakorlati és módszertani ismeretek mellett ezekből a filmekből is részleteket mutatok be, mert ez nem csak a hangulatát hozza vissza azoknak az időknek, amikor a 20. század első felében karácsonykor az egész Kárpát-medencében és Moldvában felzendültek a karácsonyi énekek. Ez módszertani szempontból is nagyon fontos, hogy egy-egy szokást hogyan adjunk elő, mivel a mozdulatokat, a gesztusokat és az apró finomságokat a néprajzi leírások nem nagyon tartalmazzák. Így a 21. század elején nagyon fontos a filmanyag is. Azonkívül a képzés az óvónőknek egy útmutatás, hogy milyen szempontok fontosak, amikor egy-egy korosztálynak kiválasztunk valamilyen szokást, elsősorban a helyi szokásokból kiindulva. Melyek azok a fontos pedagógiai és néprajzi szempontok, amelyekre nagyon oda kell figyelnünk, hogy ténylegesen megszerettessük az óvodáskorú gyerekekkel is a néphagyományt. Az óvodások mindenre nyitottak, így a néphagyományok felé is, ha ilyen kicsi korban megszerettetjük és élményszerűen tanítjuk meg velük, akkor iskolás vagy felnőtt korukban is ugyanúgy nyitottak maradnak a hagyományok iránt. A karácsonyi ünnepkör a leggazdagabb ünnepkörünk, ezért a képzésen azokkal a köszöntő és színjátékszerű szokásokkal foglalkozom, amelyeket az óvodában is meg tudunk valósítani – közölte dr. Karácsony Molnár Erika, aki többek között Miklós-, Luca-, Ádám és Éva-, István-, János- és vízkeresztnapi népszokásokról beszélt az óvónőknek, közben ezekhez kapcsolódó énekeket tanított velük, és dramatikus szokásokat is eljátszottak.