2024. augusztus 1., csütörtök

Nyelvőrség az anyanyelvért

Adán megünnepelték a magyar nyelv napját

A Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület szerdán este ünnepi műsort rendezett a magyar nyelv napja alkalmából Adán a könyvtár olvasótermében. A rendezvényen a nyelvművelő egyesület elnöke, dr. Hódi Éva köszöntötte az egybegyűlteket, majd megtartotta bevezető előadását Adjátok vissza a szavaimat! címmel.

Beretka Katinka előadása az adai könyvtárban (Csincsik Zsolt felvétele)

Beretka Katinka előadása az adai könyvtárban (Csincsik Zsolt felvétele)

Előadásában a nyelvi kommunikációs zavarokról beszélt, köztük az embereket megtévesztő nyelvi manipuláción át az egyenes beszédet tiltó politikailag korrekt beszédig. Hozzátette, hogy a számos kedvezőtlen jelenség és tendencia ellenére a szavainkat, azok jelentését, a tiszta beszédet és a nyelvi normát még őrizni tudjuk, valamint nyelvünk még tökéletesen alkalmas a gondolataink világos közlésére. Határozottan törekedni kell ennek megőrzésére nemcsak saját magunk miatt, hanem az elkövetkező generációk érdekében is.

Ezután dr. Beretka Katinka tartotta meg Nyelvőrség – Nyelv(rend)őrség a Vajdaságban című előadását. Elmondta, hogy a Nyelv(rend)őrség a Vajdaságban program egyike azoknak a programoknak, amelyeket a magyar nemzeti tanácsi szolgálata alatt nem sikerült befejeznie, bár reményét fejezte ki, hogy lesznek, akik befejezik. Az előadásában a program általános eredményeiről beszélt, valamint a magyar nyelv helyes vagy helytelen használatát bemutató utca- és helységnévtáblákat ábrázoló fotókat vetített le, és a közmegbízatást végző állami szervezek névtábláiból szemlézett. Beretka Katinka megjegyezte, hogy a programot a Bethlen Gábor Alap 2014-es nemzeti kiemelt programként támogatta, hogy létrejöjjön egy nyelvi jogvédő iroda Vajdaságban. A tervek szerint ez virtuális irodaként funkcionált volna. Azt tervezték, hogy Vajdaságra vonatkozó kutatással megalapozzák a honlap működését a magyar nyelv hivatalos nyelvhasználata területén, mégpedig a nyelv- és íráshasználati törvény alapján. A kutatás végül 271 vajdasági települést foglalt magában. A program keretében két fiatal felkereste azokat a községeket, amelyekben a magyar nyelv mint hivatalos nyelv szerepel. Dokumentálták, hogy hivatalokban és közvállalatokban ki vannak-e írva magyar nyelven a táblák szövegei, a felszólítások, kaphatók-e magyar nyelvű űrlapok, továbbá a hivatalnokok tudnak-e, illetve hajlandók-e magyarul beszélni.