2024. augusztus 1., csütörtök

Várják a gyerekeket a műhelybe

Moholon hagyományőrző gyermekcsoport alakult

Október végén hagyományőrző gyermekcsoport alakult a moholi Csobolyó Művelődési Egyesületben, ahol hétfőnként kézművesműhelyt is szerveznek a gyerekeknek és szüleiknek. A csoport hetente két alkalommal tart próbát az egyesület székhelyén, a közösségi házban, ahol magyar népi gyermekjátékokat és népdalokat tanulnak. A Csobolyó kultúrfelelősétől, Lajkó Máriától megtudtuk, hogy Moholon szeretnék fellendíteni a művelődési életet. Ennek érdekében indították el a májusban a kiállítássorozatot, majd kezdtek bele a kézműves-foglalkozásokba, és alakították meg a gyermekcsoportot.

Gyerekek szüleikkel az egyik kézműves-foglalkozáson (Csincsik Zsolt felvétele)

Gyerekek szüleikkel az egyik kézműves-foglalkozáson (Csincsik Zsolt felvétele)

– Hirdetést tettünk közzé, hogy ötéves kortól óvodás és kisiskolás gyerekeket veszünk föl, hogy csoportfoglalkozásokat szervezzünk számukra, amelyeken hagyományos gyermekjátékokat és népdalokat tanítanánk nekik. Bartus Valéria vállalta, hogy betanítja a gyermekjátékokat az óbecsei Kőketánc népzenei vetélkedőre. Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör énekese, Klíma Döniz pedig moholi gyűjtésű karácsonyi dalokra tanította meg őket. A kézművesműhelyben hétfőként már volt csuhézás, lúdgégetészta és karácsonyfadísz készítése, kántálni tanultak a gyerekek, hétfőn pedig mézeskalácssütés lesz. Ezeken a foglalkozásokon nemcsak a gyerekeket foglalkoztatjuk, hanem a szülőket is. Szeretnénk felkutatni a hagyományokat, hogy utána azokat tanítsuk a hétfői kézműves-foglalkozásokon. A moholi Aranykezek Kézimunka-egyesületből néhány asszony felajánlotta, hogy szívesen megtanítanák az érdeklődőket kézimunkázni, köztük horgolni és kötni. A néptáncot is elkezdjük őszre. Beszéltünk koreográfussal, aki azt javasolta, hogy a gyerekeknek előbb a hagyományos gyermekjátékokat kell megtanulniuk a mozgás és a lépések miatt. Sajnos csak 22 gyerek iratkozott be az egyesületbe. A próbákon 18–20-an szoktak jelen lenni, kézműves-foglalkozáson többen vannak. Hetente két próbát tartunk, kedden és pénteken 18 órától 19-ig a közösségi házban. Van rá igény, hogy megalakuljon az asszonykórus is, februártól azt is megindítanánk. Ígéretet kaptam dr. Pecze Andortól, hogy megalakítja a népi zenekart – közölte Lajkó Mária, aki arra kérte a moholi szülőket, hogy minél nagyobb számban vigyék el a gyerekeiket a Csobolyóban zajló foglalkozásokra és próbákra.

A művelődési egyesületben a gyerekek mellett várják azokat is, akik a népdalkórusba vagy a zenekarba szeretnének betársulni. Az érdeklődők kedden és pénteken 18 órakor jelentkezhetnek az egyesületben Moholon a JNH utca 19. sz. alatt vagy a mobilszámán: 060/134-9271. Lajkó Mária szerint az egész falu felelős a művelődési életért, és mindenkinek tennie kell azért, hogy az működjön.

A Csobolyó kultúrfelelőse megjegyezte, hogy az egyesületet egyedül a Magyar Nemzeti Tanács támogatja, továbbá magánszemélyek adományaiból tartja fenn magát, és önkéntes munkával működik. A következő évtől azonban a Csobolyó már közösen szeretne pályázni támogatásért a VMSZ helyi szervezetének a női fórumával és a moholi önkéntes tűzoltó-egyesülettel, hogy vásároljanak a faluban egy tájjellegű házat, amely helyet adhatna a hagyományőrző tevékenységnek, és elhelyezhetnék a régi tűzoltó eszközöket is.