2025. február 22., szombat

Szakkörök és közösségépítés

Moholon újabb kézműves mesterségek alapjait sajátítják el a résztvevők A Szakkör programban

A moholi Csobolyó Művelődési Egyesület immár harmadik évadban vesz részt A Szakkör programban, amelynek köszönhetően ezúttal a natúrkozmetika, a mézeskalács és a gyertyaöntés alapjait tanulják meg a résztvevők. Almádi Éva, a szakkörök vezetője elmondta, hogy sikeresen pályáztak a három szakkörre, a negyediket, a makramészakkört nem hagyták jóvá számukra, a résztvevők azonban önerőből finanszírozzák az alapanyagot, és úgy csinálják végig a programot. Emellett a Csobolyó ME is alapanyag-beszerzéssel támogatja a szakköröket. A szakköri alkotómunka Magyarország kormányának támogatásával valósul meg a Nemzeti Művelődési Intézet koordinálásával.

– A szakkörök november elején kezdődtek meg, és a program szerint július végéig kell befejeznünk, és megejteni az évzáró kiállítást is. Viszont jól haladnak a csoportok, nagyon ügyesek az oktatók, és hamarabb is befejezhetik a foglalkozásokat. Habár utána még saját kedvtelésre tovább dolgozhat a csoport, ha szeretnének újra elkészíteni egy-egy munkát vagy hasonlókat az adott témakörben – magyarázta Almádi Éva. – A foglalkozásokon részt vevők elsősorban az alapokat sajátíthatják el, és elkészítik a program által kijelölt alkotásokat és termékeket. A mézeskalács készítésénél a résztvevők megtanulják a tészta begyúrását, az íróka és a cukormáz készítését, a gyertyaöntésnél a legegyszerűbb technikák elsajátítását, a natúrkozmetikán ajakbalzsamot, testradírt, mosogatószert vagy ehhez hasonló termékeket készítenek. A makraménál csomózási technikával készülnek az alkotások, köztük fali díszek, tartók, illetve mindazok a dísztárgyak, amelyek elkészítését magában foglalja a program. A mézeskalács-készítést Aranyos Éva oktatja, a gyertyaöntést Maksó Gyöngyi és Ispán Krisztina, a natúrkozmetikát Tápai Maksó Enikő tanítja a részvevőknek, a makramét pedig Aranyos Andrea. Az ünnepekben kicsit szüneteltünk, de most újraindultak a foglalkozások a Csobolyóban. Minden csoport ötfős, sőt valahol hat-hét fővel működik a szakkör. Elég nagy az érdeklődés a szakkörök iránt, vannak visszajáró és vannak új résztvevők is. Idén jobbára a fiatal és a középkorosztály képviselteti magát, nagyrészt fiatal anyukák, asszonyok jelentkeztek. Voltak évek, amikor az idősebbek, a nyugdíjasok is jobban részt vettek a szakkörök munkájában – hallottuk a vezetőtől.

– A szakkörök azért jók és hasznosak, mert összehozzák a közösséget, az asszonyokat, akiknek aktív kikapcsolódást nyújtanak, ezzel egy időben olyan tevékenységet tanulnak meg, ami érdekli őket. Ezt utána sokszor hobbiként művelik, de van rá példa, hogy ezáltal mellékkeresetre is szert tesznek. Azonban nem ez a fő cél, hanem az, hogy közösséget építsünk, és kikapcsolódjanak az asszonyok. A szakkörök pár óra tartalmas kikapcsolódást jelentenek nekik hétről hétre. A résztvevők részéről pozitívak a visszajelzések. Van több olyan asszony, aki mindhárom évadban részt vett a programban, mindig mást és mást választott, kipróbálja magát ebben is, abban is. Vannak, akik megpróbálják, és nem fér bele az idejükbe, mert egyes szakkörök időigényesek, és otthon is rá kell dolgozni. A jelenlegi szakkörök jobbára olyanok, hogy helyben elkészítenek mindent, de például a hímzésnél vagy a papírfonásnál már otthon előre el kellett elkészíteni az alapanyagokat, ami időigényes. Ha valaki úgy ítéli meg, hogy nincs ideje rá, az nem jön a következő évben, de legtöbben járnak, még ha egy év kihagyással is, de jelentkeznek, mert szeretik – mondta Almádi Éva.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Különféle gyertyákat készítenek a szakkörön (Fotó: Facebook/Csobolyó ME)