Az adai Műszaki Iskola egy Fanuc oktatórobotot vásárolt Ada község önkormányzatának 2,5 millió dináros támogatásából. Az oktatórobot átadásakor Bilicki Zoltán adai polgármester elmondta, hogy ezzel támogatják és erősítik a Műszaki Iskola versenyképességét. Gilice Hilda iskolaigazgató pedig kiemelte, a japán oktatórobot megvásárlásával egy új világ tárul fel a középiskola életében, ami a tanároknak és a diákoknak is előrehaladást jelent. Továbbá a későbbiekben azoknak a cégeknek is, amelyek az intézményükben végzett szakembereket alkalmazzák. Megjegyezte, hogy ez a középiskola első robotja, ami hatalmas lépést jelent a fejlődésben.
– Az adai Műszaki Iskola egy Fanuc oktatórobotot vásárolt Ada község önkormányzatának támogatásával. Ez tulajdonképpen egy oktatócella, amelynek segítségével a mechatronikai technikusok el fogják sajátítani az automatizálás alapjai, illetve a gépészet, valamint az elektrotechnika területen tanuló diákok is meg tudnak ismerkedni a robot működésével – magyarázta Gilice Hilda. – Nagyon fontos ez a robot iskolánknak, hogy a tantervben előírt tanmenetet realizálhassuk, illetve alkalmazkodni tudjunk a piaci igényekhez is. Odafigyelünk arra, hogy az iskolánkból kikerülő tanulók a munkába állás során piacképesek legyenek, illetve ismerjék a robotprogramozás alapjait. Ha olyan munkahelyre kerülnek, ahol robotot kell programozni, akkor ehhez is értsenek. Mindenképpen sokrétű tudással felvértezett tanulókat szeretnénk kiengedni az adai Műszaki Iskolából. A robot különböző kis tárgyakat tud mozgatni megfelelő koordináták alapján, illetve van egy kamerarendszere, ami alapján működni fog. Ezt a tanulók tudják a panelen keresztül beprogramozni. A robot mozgatható, mivel kereke van, ezért több tanteremben is tervezzük használni attól függően, hogy éppen kinek a tanmenetébe illeszkedik. A robotprogramozás elsajátítására szakkört is alakítunk – mondta az iskolaigazgató.
Bilicki Zoltán adai polgármester arról beszélt, hogy a helyi önkormányzatnak fontos a Műszaki Iskola megőrzése és a tanulók létszámának a növelése. Emiatt a robot vásárlásán túl azért is lobbiznak az államnál, hogy mielőbb felújítsák a teljes középiskolát.
– Ada község önkormányzata 2,5 millió dinárral támogatta a robot vásárlását. Ezzel a beruházással az a célunk, hogy községünkben az egyetlen működő középiskolát versenyképessé tegyük, illetve megőrizzük versenyképességét a többi műszaki iskolához képest. Igyekszünk saját pénzügyi forrásainkból elkülöníteni összegeket azokra a beruházásokra, amelyekről úgy látjuk, hogy fontosak, illetve ezzel hozzásegíthetjük a középiskolánkat a megmaradáshoz és a tanulók létszámának növeléséhez. A középiskola esetében elkészült a tervdokumentáció a teljes iskola, köztük a tantermek, a főépület, az udvar és a sportcsarnok felújítására. A tervdokumentáció kidolgozása elég jelentős pénzügyi eszközöket vett igénybe. Ezt a tervdokumentációt átadtuk a szerb kormány közberuházási irodájának, amely az előző periódusban az iskolák felújítását finanszírozta Ada községben. Bízunk abban, hogy amint a helyzet stabilizálódik a Covid-járvány után, a közberuházási iroda újra támogatni fogja az iskolák felújítását. Ebben az esetben mi azért fogunk lobbizni, hogy az adai középiskola azok közé a projektumok közé tartozzon, amelyeket sorba vesz a közberuházási iroda – nyilatkozta Bilicki Zoltán.