Csókán, a VMSZ irodájában beszélgettünk Erdélyi Imre falugazdásszal a földműveseket érintő aktuális kérdésekről. Erdélyi agrármérnök, egyben a helyi termelőket tömörítő Reneszánsz Mezőgazdasági Termelők Egyesületének új elnöke is.
– A földművesek körében népszerűsítettük a talajelemzést, a napokban zárult az ilyen irányú kérelmek összegyűjtése, amelyeket a parcellaszámok alapján továbbítunk a zentai Mezőgazdasági Szakszolgálathoz. A szolgálat szakemberei végzik el a mintavételt és a talaj tápanyagtartalmának a mérését, majd ennek alapján adnak tanácsot a gazdáknak, hogy milyen és mennyi műtrágyát használjanak, milyen tápanyag-utánpótlásra van szükség a földjükön a jobb terméshozamok elérése érdekében.
A másik gazdákat érintő aktuális téma a kisgazdaságokból kikerülő termékek számbavétele – ki mennyi házilag készített tejterméket, húsárut, mézet stb. tud felkínálni –, amely lehetővé teszi a kistermelők termékeinek az értékesítését a készülő új rendelkezések alapján. Ahhoz, hogy hivatalosan értékesíteni tudják, a bejegyzett gazdaságokból kikerülő termékeket számba kell venni, hogy ki miből mennyit tud vagy szándékozik előállítani évente. Tehát egy gazdának meg kell terveznie, hogy évente hány disznót vagy baromfit fog levágni, feldolgozni és hústermék, füstölt áru formájában értékesíteni. Később az év folyamán ehhez kell majd tartaniuk magukat. Az értékesítés feltételei kidolgozás alatt vannak, ezeket törvénybe kell iktatni, ami még csak ezután fog a szerb parlament elé kerülni.
A Csóka községbeli gazdák közül sajnos kevesen pályáznak a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap támogatásaira, pedig az öntözőrendszerek vásárlására például idén két ízben is folyósítottak részben vagy teljesen vissza nem térítendő támogatásokat. A fiatalabb gazdák próbálkoznak pályázni, segítünk nekik a szükséges űrlapok kitöltésében. A gazdák csalódtak, hogy az idén a földalapú támogatás folyósítása még mindig késik, a termelőink zöme csak az üzemanyag és műtrágya utáni állami támogatást kapta meg – mondta Erdélyi Imre falugazdász.
Csóka községben kevés a nagyobb földterülettel rendelkező gazdaság, az állami földek nagy részét idegenek művelik. A csődbe juttatott Csóka és Rét mezőgazdasági birtok nagy kiterjedésű parcelláiból nem tudtak bérelni a helyi gazdák.