Az 1848/49-es szabadságharc utolsó győztes csatája 1849. július 14-én zajlott, a Kishegyes, Szeghegy és Bácsfeketehegy mellett elterülő részen, és kishegyesi csata néven említjük. Guyon Richárd honvédtábornok megfékezte a túlerőben lévő Jelašić horvát bán seregeit, majd menekülésre kényszerítette őket. A szétzilált sereget egészen Verbászig kergették a magyar honvédek. Ezt követően még értek el kisebb sikereket a magyar seregek, de számottevő győzelmet már nem. A kishegyesiek, a kishegyesi helyi közösség és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezésében évről évre megemlékeznek a csata évfordulóján, a szabadságharc eme dicső fejezetéről. Az idén is a csata napján tartottak megemlékezést a templomkertben lévő Guyon-szobornál. Az alkalmi műsorral egybekötött megemlékezés szónoka Kovács Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség tartományi parlamenti képviselője volt. Kovács elmondta, hogy akárcsak 174 évvel ezelőtt, ma is csatákat vívunk, csak nem fegyverrel.
– Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc utolsó győztes csatája mindenképpen az összmagyarság szabadságvágyát fejezi ki. A délvidék fontos része volt ennek a szabadságharcnak, és annak ellenére, hogy az erőviszonyok nem Guyonnak kedveztek, mégis diadalmaskodni tudott. Ezt a mai korra levetítve, elmondhatjuk, hogy ma is csatákat vívunk. Mind közösségünk, mind a vajdasági magyarság lélekszámban megfogyatkozott, de mindenféleképpen egy megbecsült közösség.
Ha visszanézzük az elmúlt 10 évet, akkor azt láthatjuk, hogy a magyar kormány hathatós nemzetpolitikájának most érik be a gyümölcse. Harcolni fogunk minden magyar gyermekért és minden magyar osztályért, valamint azért, hogy Vajdaság újra egy választható és virágzó alternatíva legyen minden vajdasági magyar számára – fogalmazott Kovács.
Az idei évben kettős jubileumot ünnepel Kishegyes, mondta el a médiának Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere a megemlékezésen.
– Az idén ünnepeljük Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulóját, ezért ennek szenteljük az évet, több rendezvény megszervezésével. Másrészt a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület az idén 70 éves, ami szintén ünneplésre ad okot. Többek között az egyesület szervezésében minden évben megemlékezünk a kishegyesi csatáról. Az utóbbi időben ezt Guyon Richárd mellszobránál tesszük, de 2000 óta újra áll az emlékmű, amit a kishegyesi csata emlékére állítottunk. Október 6-án ott hajtunk főt az aradi 13 előtt, valamint március 15-ére is ott emlékezünk. Az idei jubileumi évben a csatának szentelt emlékmű meg fog újulni. Különböző állagmegóvó javításokon fog átesni, hogy az idő ne tegyen benne kárt – számolt be az alpolgármester, majd arról is szólt, hogy a jubileumi évnek köszönhetően hamarosan felavatják Petőfi Sándor mellszobrát. Ez a színházterem előtt épülő téren fog helyet kapni, tudtuk meg Sándortól.
A megemlékezésen fellépett a művelődési egyesület Szajkó énekcsoportja, valamint Kerekes Zalán bácsfeketehegyi szavaló.
A megemlékezés végén a jelenlévők elhelyezték a kegyelet virágait a Guyon-szobor előtt. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Sárközi István, az MNT végrehajtó bizottságának elnöke, a VMSZ nevében Kovács Károly, Kishegyes község önkormányzata nevében Sándor István és Mohácsi Zoltán tanácstag, a kishegyesi helyi közösség nevében pedig Fülöp Valentin, a helyi közösség tanácsának elnökhelyettese koszorúzott.
Nyitókép: Kovács Károly elhelyezi a megemlékezés virágait (Lakatos János felvétele)