2024. szeptember 7., szombat

A korszerű sajtkészítésről

Az újvidéki mezőgazdasági egyetem és a Kishegyesi Kecsketenyésztők Egyesülete közös képzést tartott a kishegyesi tűzoltóotthonban a tejtermelők számára. A résztvevők a korszerű sajtkészítésről hallhattak dr. Anka Popović-Vranještől, a mezőgazdasági egyetem tanárától.

Talpai András, a kecsketenyésztők egyesületének elnöke arról számolt be lapunknak, hogy a képzéssorozat gyakorlatilag két korábbi műhelymunka folytatása, amelyeket szintén a mezőgazdasági egyetemmel közösen csináltak.

– A nagy érdeklődés miatt gondoltuk úgy, hogy egy újabb képzést tartunk a községbeli tejtermelők (kecske- és tehéntej) számára. Az előadás elméleti és gyakorlati részből állt, a különböző sajtfajták ismertetése mellett a helyszínen is készítettünk sajtot. Ez az előadás főként azok számára volt hasznos, akik még nem foglalkoztak tejtermeléssel és a sajtkészítéssel, de tervezik – mondta el Talpai.

Dr. Anka Popović-Vranješ arról számol be lapunknak, hogy a képzést a tartományi mezőgazdasági titkárság támogatta, célja, hogy megismertessék a termelőkkel a minőségi tej előállítását, a sajtok készítést és a vállalkozások gazdasági oldalát. Az előadás során a tanárnő beszélt arról, hogy milyen helyiségekben lehet feldolgozni a tejet, milyen felszerelés szükséges, a sajtfajtákról (puha, félkemény, kemény és táj jellegzetes). Dr. Popović-Vranješ szerint fontosak az ilyen jellegű előadások, mert a sajtkészítésnek van jövője.

– A sajt előállítása főként a kistermelők számára jelent potenciált, mivel ők főként tájjellegzetes termékeket készítenek. Emellett nekik nincsenek meg a lehetőségeik az ipari jellegű termelésre, ezért hagyományos módon állítják elő a sajtot, gyakran saját farmról származó friss tejből. Így eleve ízletesebb és minőségibb sajtot tudnak előállítani, de ezenkívül az is előny jelent számukra, hogy az alapanyagul szolgáló tejet nem kell magas hőhatásnak kitenniük, mint az ipari termelésben. Ez azt jelenti, hogy termékeiknek jobb táplálkozási és egészségügyi értékei lesznek – számolt be a tanárnő, aki szerint a hagyományos módon előállított sajtoknak hazánkban is van piaca.