2024. szeptember 7., szombat

Mezőgazdasági támogatásokról, történésekről

Kishegyes községben jártak a mezőgazdasági minisztérium és a mezőgazdaság-fejlesztési alap képviselői – A VMSZ előadásai a gazdák naprakész tájékoztatását szolgálják

Kishegyesen és Bácsfeketehegyen járt Juhász Attila, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára és Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója. A Vajdasági Magyar Szövetség által szervezett előadásokon a vendégek a mezőgazdaság aktuális dolgairól és a különböző támogatásokról számoltak be. Kishegyesen Mohácsi Zoltán alpolgármester, Bácsfeketehegyen pedig Hallgató Imre, a községi képviselő-testület elnöke köszöntötte a vendégeket és a résztvevőket. Mindketten elmondták, hogy az önkormányzat a termelők rendelkezésére áll, és bármikor segít a különböző szubvenciók és támogatások megpályázásakor.

Juhász Attila arról számolt be lapunknak, hogy az idei évben már sok helyen tartottak lakossági fórumokat, megpróbálják az mezőgazdasági termelőket a lehető legjobban informálni a legújabb aktualitásokról. Juhász öt pontban foglalta össze azokat a történéseket, amelyekkel a mezőgazdasági minisztérium foglalkozik.

– A mezőgazdasági gépek és az hozzájuk kapcsolható eszközök körüli probléma felét sikerült megoldanunk. Módosítottuk a regisztrációra vonatkozó szabályzatot, ezzel elértük, hogy termelők december 30-áig be tudnak jegyezni minden olyan gépet, amelynek nincs eredeti számlája, vagy hiányos a dokumentációja. A kapcsolható eszközök ügyén most dolgozunk, módosítás előtt áll ugyanis a közlekedésbiztonságról szóló törvény. Egy olyan indítványunk van, hogy azokat az eszközöket, amelyeket mezőgazdasági munkára használnak, ne kelljen regisztrálni. A mezőgazdasági minisztérium javaslatára munkacsoport alakult, amelyben benne vannak a pénzügyi, az egészségügyi és a munkaügyi minisztériumok képviselői. Ez a csoport arra próbál megoldást találni, hogy a fél hektáron gazdálkodóknak ne kelljen 100 dinár nyugdíj- és egészségügyi járulékot fizetniük. Ezt a termelők nem tudják fizetni, ezért azt szeretnénk elérni, hogy a járulék arányban legyen a megművelt területtel. A termelőknek beszámolok a hektáralapú támogatások alakulásáról is, és a gazdaságok bejegyzéséről. Ismertettem az IPARD programot, amely arról szól, hogy az előcsatlakozási alapokban lévő eszközökhöz a mi gazdáink is hozzájuthatnak. Az elkövetkező 5 évben 176 millió euró áll rendelkezésre, erre a gazdák pályázhatnak. Utolsó témám a kistermelők helyzetének rendezése. Ezzel a témával egy munkacsoport foglalkozik, amelynek én vagyok az elnöke. Szeretnénk létrehozni egy olyan szabályzatot, amely szavatolja számukra a fejlődés lehetőségét, és jogi hátteret biztosít. Egy lazább és flexibilisebb rendszert akarunk létrehozni, amely lehetővé teszi, hogy könnyebben bejegyezzék magukat – mondta el az államtitkár.

A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap február 15-én írta ki pályázatait, ezek március 15-éig lesznek nyitva, tudtuk meg Szabó Józseftől.

– Öt hitelezési vonalról van szó, amelyek öntözési berendezések, mezőgazdasági gépek (traktorok és kapcsolható eszközök), fóliasátrak és üvegházak, hízóborjúk és végül jégelhárító hálók vásárlásra vonatkoznak. Nagyon fontos tudni, hogy három hitelezési vonal szubvencióval is élhet, amit a tartományi mezőgazdasági titkárság biztosít. Ez úgy működik, hogy ha a termelő megkapja a hitelt az alapnál, akkor az összeg felét a titkárság állja, vagyis csak a hitel felét kell visszafizetniük. Az alap által biztosított hitel egyébként is nagyon kedvezményes, a kamat mindössze 1-2 százalék – mondta el lapunknak Szabó, majd arról is szólt, hogy az alap működése alatt több mint 3000 hitelt osztottak ki, több mint 33 millió euró összegben. Kedvezményes hiteleik iránt évről évre nő az érdeklődés, az elmúlt évben mintegy 500 hitelt osztottak ki a 800 pályázó között, számolt be Szabó.