2025. január 19., vasárnap

Botka Mihály emlékére

Kishegyes község önkormányzata a közelmúltban áthelyeztette Botka Mihálynak, a falu egykori esperesplébánosának síremlékét. Az áthelyezett sírt a március 15-ei megemlékezés keretében ft. Brasnyó Ferenc esperesplébános újraszentelte, majd a síremléken elhelyezték a kegyelet virágait. Az áthelyezéséről Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere elmondta lapunknak, hogy egy helytörténész hívta fel a figyelmét az egykori plébános elhanyagolt sírjára.

A tavalyi évben dr. Virág Gábor Temeriniek Kishegyesen című könyvének bemutatóján szembesültem azzal, hogy Botka Mihály esperesplébános sírja a Nyugati temetőben található, igen elhanyagolt állapotban. A sír nehezen megközelíthető helyen volt, a temető egy olyan részében, amit nem használnak, így bejárhatatlanná vált. A könyvbemutatót követően foglalkozni kezdtünk a témával, és azt láttuk a legkézenfekvőbbnek, ha méltó helyre költöztetjük át ezt a síremléket. Erről az egyházzal is egyeztettünk, mivel egyházi kötődése van a plébános sírjának. Arra a megállapodásra jutottunk, hogy áthelyeztetjük a síremléket, hogy meg tudjuk közelíteni, és le tudjuk róni kegyeletünket. A március 15-ei megemlékezésbe is beépítettük, hogy virággal és gyertyagyújtással Botka előtt is tisztelgünk – mondta el az alpolgármester, majd arról is szólt, hogy a sírhely az 1848-as emlékmű közelében kapott helyet. A temető ebbe az irányba nem fog terjeszkedni, viszont két sír már található itt, és régen itt volt a temető bejárata – tudtuk meg tőle.

Ide van eltemetve Vida István templomépítő plébános és Kincsei József plébános. Ezért úgy láttuk helyénvalónak, hogy Botka Mihály síremléke is itt kapjon helyet. Ez talán az egyik legszebb része a temetőnek, és az 1848-as emlékmű is a közelben van. A megemlékezések alkalmával csak 20 métert kell sétálni, hogy itt is le tudják róni kegyeletüket – fogalmazott Sándor, majd hozzáfűzte, hogy a Nyugati temetőnek több olyan szeglete is van, ahová már nem temetnek, de régen temetőként funkcionált. Helytörténészekkel konzultálva ezekről a részekről további síremlékeket szeretnének áthelyezni, és ily módon megőrizni az utókor számára. Az önkormányzat azon lesz, hogy minél több síremléket megmentsenek, és egy helytörténeti részt alakítsanak ki – mondta az alpolgármester.

Csőke Márk és Virág Gábor helytörténészek Botka sírjánál

Csőke Márk és Virág Gábor helytörténészek Botka sírjánál

A szegedi születésű Botka Mihály esperesplébános 1840-től haláláig, 1866-ig Kishegyesen szolgált – mondta el lapunknak Csőke Márk történész, aki úgy fogalmazott, hogy Botka igen meghatározó volt az akkori kishegyesi közösség életében, és nagy szerepe volt a szabadságharc idején.

Az 1848/49-es szabadságharc idején Botka volt Kishegyes plébánosa, és annak ellenére, hogy a szerb csapatok többször is megkörnyékezték a falut, ő nem hagyta el a települést. Tudni kell, hogy 1849 során a falu lakossága kétszer is elmenekült, attól tartva, hogy lemészárolják őket. Ez az időszak olyan szempontból is nehéz volt a kishegyesieknek, hogy ezer temerini menekült élt a faluban. A zsúfoltság, a háborús körülmények, az éhezés és a járványok miatt a forradalom két évében ezren haltak meg a faluban. Botkáról azt is tudni kell, hogy az egyház vagyonából alapítványt hozott létre, hogy támogassa a szegény sorsú gyerekek tankönyvvásárlását – mondta el a történész, majd hozzáfűzte, hogy Botka olyan személyiség volt, akinek emlékét megéri beemelni a falu köztudatába. Sírjának áthelyezésével méltóképpen meg lehet emlékezni személyéről – fogalmazott Csőke.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás