Kishegyes község önkormányzata tegnap délelőtt három elektromos kerékpárt ajándékozott a Caritas által fenntartott házi betegápolási szolgálatnak. Egy-egy kerékpár jutott a község mindhárom településére, ahol azt a szolgálat betegápolói fogják használni munkájuk során.
Az ünnepélyes átadáson jelen volt Marko Lazić, Kishegyes község polgármestere, Kerekes Zoltán alpolgármester, Szűgyi István, a községi képviselő-testület elnöke és a községi tanács tagjai.
A kishegyesi önkormányzatnak ez nem az első ilyen jellegű megmozdulása, számolt be a médiának Lukács Klára, a községi tanács szociális ügyekkel megbízott tanácstagja.
– A tavalyi évben is részt vettünk a népesedési tárca nélküli minisztérium pályázatán, amelyen az egészségház terepes nővérei számára szereztünk ugyanilyen kerékpárokat. Most második alkalommal szerepeltünk sikeresen ezen a pályázaton és ez alkalommal a házi betegápolási szolgálat nővéreit juttattuk kerékpárhoz. Összesen három elektromos kerékpárt szereztünk be, és a pályázat összértéke 546 ezer dinár. A kerékpárok vásárlása a pályázat első része volt, következik még a kismamaiskola a nyár folyamán, illetve a három egészségügyi dolgozó továbbképzése kismamák képzésére – mondta el Lukács, majd hozzáfűzte hogy az önkormányzat kiemelten fontosnak tartotta, hogy a házi betegápolási szolgálat nővérkéi elektromos kerékpárokat kapjanak, mivel nagyon sokat segítenek az önkormányzatnak.
– Kitűnő példa a nővérkék munkájára a koronavírus elleni védekezés. A rendkívüli állapot ideje alatt rengeteg háztartást bejártak és sokat kockáztattak ezáltal, de sok idős embert elláttak az elmúlt három hónap folyamán. Úgyhogy mindenképpen jó helyre kerülnek a kerékpárok – fogalmazott a tanácstag, majd hozzáfűzte, hogy amennyiben lesz lehetőség, akkor harmadik alkalommal is megpályázzák a kerékpárokat, mert megfelelő felhasználót tudnak találni számukra, ahol biztosan jó helyen lesznek.
Az elektromos kerékpárok mellett a projektumnak nagyon fontos része a kismamaiskola. Ennek kapcsán Lukács elmondta, hogy az egészségügyi dolgozók képzése egy hosszú távú program első lépcsője. Miután befejezik a képzést, akkor ők is tudnak kismamaképzést tartani, és így már saját erőforrásból is meg tudják valósítani a kismamaiskolát.
A tavalyi évben tartották meg az első kismamaiskolát Kishegyes községben, szintén a népesedési tárca nélküli minisztérium pályázatának köszönhetően. Így mondhatni, hogy idén már egy bejáródott csapat fog dolgozni az új kismamákkal, fogalmazott a tanácstag.
– A kismamák tájékoztatást kapnak a terhesség folyamatáról és a terhesség alatt létrejövő problémákról. A képzés során végigbeszélik a szülést, a szülés utáni első mozzanatokat, a szoptatás megkezdésével, illetve megismerhetik a babagondozás rejtelmeit – mondta el Lukács.
A házi betegápolási szolgálat nővérkéi elsősorban idős és beteg emberekkel foglalkoznak, számolt be a médiának Gál Valentina, a szolgálat bácsfeketehegyi nővérkéje.
– Részt veszünk az idős, beteg emberek ápolásában, emellett ház körüli munkát is végzünk. Személyesen 33 három felhasználóval foglalkozom. A most kapott elektromos kerékpárnak köszönhetően gyorsabban fogok eljutni az egyik helyről a másikra, mert van, hogy 30 percig kell tekernünk az egyik helyszínről a másikra. Néha az emelkedők is megizzasztottak bennünket, de most már könnyebb lesz – mondta el Gál.