2024. október 10., csütörtök
ŽITOPRODUKT

Árvereznek, de a pékség működik

A szlovénokat nem zavarta meg az árverezés (Fotó: Kecskés István)

A szlovénokat nem zavarta meg az árverezés (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki Žitoprodukt malom- és pékipari vállalatban nyilvános árverezésen hétmillió dinárért (a felbecsült érték hatvan százaléka) eladták a tésztagyártó vonal nagyobb részét. A hónap végén újabb árverezést tartanak. Tekintettel arra, hogy a vállalat irányítása az állam kezében van, vagyonuk ily módon való eltulajdonítását a törvény tiltja. Erre figyelmeztettek a kisrészvényesek, és az állam képviselője is, de az illetékesek (nagybecskereki Gazdasági Bíróság, Igazságügyi Minisztérium, az Ideiglenesen elkobzott vagyon igazgatósága) közül senki sem szegült szembe a vállalat hitelezőinek a kezdeményezésével.
Vagyonuk árverezése ellenére a vállalatban továbbra is folyamatos a kenyér sütése, amit 2011 augusztusától a szlovén Don Don társaság bérlőként végez. Ők használják a malmot, a kisebb magtárat, a kenyérsütő vonalat és a hozzá tartozó 11 járművet, amiért havonta 25 ezer eurós bérleti díjat fizetnek. A szerződés meghatározatlan időre szól, illetve a gyár vagyonjogi helyzetének a rendezéséig. A kranji vállalat átvette a Žitoprodukt több mint száz dolgozóját.
A régió legnagyobb malom- és pékipari vállalata 2006-ban került Đorđe Božić többségi tulajdonába, aki 88 millió dinárérért vette meg a vagyonuk 72,8 százalékát. De rosszul gazdálkodott. Magtáruk csakhamar kiürült, malmuk üzemképtelenné vált, időnként leálltak a kenyér sütésével is, mert lisztre sem futotta. Veszélybe került Nagybecskerek és az egész környék kenyérellátása. Szerencséjükre az állam (ideiglenesen) átvette a vállalat irányítását a tulajdonostól, aki ellen bűnvádi eljárás indult, mivel felmerült annak gyanúja, hogy törvénytelen módon jutott a vállalat többségi tulajdonába.
A Žitoprodukt számlája már több mint 1200 napja folyamatosan zárolva van, mintegy egymilliárd dinárnyi adósság miatt. Mivel az adósságuk jóval meghaladja a vagyonuk értékét, a csőd esetén a hitelezők többsége nem lesz kártalanítva. Elsősorban emiatt nem indítottak csődeljárást a vállalatban.

A szlovénokat nem zavarta meg az árverezés (Fotó: Kecskés István)

A szlovénokat nem zavarta meg az árverezés (Fotó: Kecskés István)

A vállalat kisrészvényesei (több mint 1300-an vannak, és tulajdonukban van a vállalat részvényeinek a 27,2 százaléka) viszont elégedetlenek, mivel az ideiglenes helyzet, pontosabban a vállalat tisztázatlan vagyonjogi állapota már öt éve tart. Ilyen helyzetben pedig képtelenek megőrizni tulajdonjogukat. Elsősorban attól félnek, hogy a részvények elveszítik az értéküket, mivel a jogfosztott tulajdonos korábban más ügyletei során (megkérdezésük nélkül) jelzáloggal terhelte a Žitoprodukt ingatlan vagyonát.

A Žitoprodukt az egyik legnagyobb malomipari vállalat Európának ezen a részén. Korszerű malmuk és pékségük van (óránként 3600 veknit süthetnek), tésztagyáruk és kalácssütő részlegük is szép hírnévnek örvendett – a közelmúltig. Magtáraikban 100 ezer tonna búzát lehet tárolni (jelenleg a Viktorija csoportosulás bérli). A környéken terem meg az ország búzatermésének tíz százaléka.