2024. október 10., csütörtök

B. Szabó Györgyre emlékeztek Nagybecskereken

B. Szabó Györgyre, a második világháború utáni vajdasági magyar szellemi élet egyik legsokoldalúbb egyéniségére emlékeztek pénteken szülővárosában, Nagybecskereken.

A Petőfi MME-ben 26. alkalommal tartották meg a B. Szabó György-emlékestet. B. Szabó György Nagybecskereken született 1920-ban, Muraszombaton hunyt el 43 éves korában és Újvidéken temették el. Irodalmár, művészettörténész, festő, politikus és egyetemi tanár volt egy személyben. Az emlékesten egykori diákjai mondták el emlékeiket a hallgatóságnak. A műsor ünnepi részében fellépett az Emmanuel kamarakórus és Márton Leonárd szavaló.

– Én nem állítom, hogy mind szentírás, amit a tanár úr leírt. De abban az időben ő azt szorgalmazta, hogy a magyar nyelvet és irodalmat tanuljuk, és ez nagyon-nagyon megbecsülendő dolog és nem szabad elfelejteni – mondta Csáky Sörös Piroska, nyugalmazott egyetemi tanár.

B. Szabó György kezdeményezte a könyv- és tankönyvkiadás intézményesítését, az iskolarádió és a magyar tévéműsor beindítását, megálmodta a Hungarológiai Intézet megalakítását, elkészítette a szerbhorvát–magyar nagyszótár tervét, magyartanárok nemzedékeit indította útra.

– Emberséges volt. Figyelme mindenre kiterjedt. Ő nemcsak előadott, hanem odafigyelt a hallgatóira, a diákjaira. Igyekezett közeli kapcsolatba kerülni, hogy megismerjen bennünket. Ezáltal ő maga is ismeretekre tett szert abban az értelemben, hogy milyen emberek vagyunk, és kik vagyunk – emlékezett tanárára Káich Katalin professor emeritus.

Rövid életének egy részét Újvidéken töltötte, de a neve elé illesztett B betű Becskerekit jelent – amivel a szülővárosához való kötődését hangsúlyozta.

Bálint Aranka, a szervezőbizottság tagja elmondta, hogy a Petőfi MME által szervezett megemlékezések negyed évszázada alatt beleplántálták a gyerekekbe az irodalom iránti szeretetet és B. Szabó gondolatait. Mert voltaképpen ezek a napok is azt a célt szolgálják, hogy mentsük, ami menthető.

Újvidéken megkoszorúzták a sírját, Nagybecskereken pedig elhelyezték a kegyelet virágait a Petőfi MME udvarában lévő emléktáblára. Az emlékesten kihirdették a B. Szabó György irodalmi és képzőművészeti pályázat eredményeit. Mint elhangzott, a B. Szabó György emlékkötet kiadása közelebb hozná a fiatalokhoz a jeles személyiséget.