2025. január 10., péntek

Leárazzák a sörgyárat

Három sikertelen eladási kísérlet után a nagybecskereki sörgyár (ZIP) hitelezőinek bizottsága és Dragan Božić csődeljárási igazgató úgy döntött, hogy újraértékeli a gyár vagyonát. Ez azt jelenti, hogy egyelőre elhalasztják eladását. Másrészt szinte biztosra vehető, hogy az eddiginél kevesebb összegért bocsátják áruba.

Legutóbb 188 millió dinárt kértek a sörgyárnak a város központjában levő ügyviteli épületéért, a termeléshez szükséges teljes felszerelésükért, a hozzájuk tartozó spirituszgyárért, raktáraikért, valamint a nagykikindai és a Petrovac na Mlavi településen levő üzlet- és raktárhelyiségeikért. A tavaly áprilisban megtartott harmadik árverésen csak az MK Komerc kompánia jelentkezett, amely a kért árnál négyszer kevesebbet, vagyis 41 millió dinárt kínált, és mivel az összeg kevesebb volt a pályázatban feltüntetett felénél, a gyár vagyonának esetleges eladásáról a hitelezők bizottsága dönthetett. Ez a testület azonban nem fogadta el a felkínált árat.

Azóta eltelt majdnem egy év és egyre nyilvánvalóbb, hogy a kért összeget nem kapják meg. Ezért most újra felbecsülik a gyár vagyonát, majd ismét versenypályázatot hirdetnek eladására. A negyedik próbálkozás alkalmával megkísérlik részenként értékesíteni a vagyont, hátha könnyebben találnak rá vásárlót. Egyes vélemények szerint legutóbb azért nem volt nagy az érdeklődés, mert a közelmúltban a város tulajdonába került a sörgyár kéthektárnyi telke, pedig sokak számára éppen az lett volna legvonzóbb a sörgyár megvásárlásakor.

Nagybecskerek egyik első ipari létesítményét (1745) 2003-ban magánosították, Momčilo Rajić 912 ezer euróért vásárolta meg, 2006 tavaszán azonban leálltak a termeléssel, és munka nélkül maradt 250 dolgozó. A tulajdonos ellen több bíróságon folyik eljárás. Közben megpróbálta a gyár felszerelésének elszállítását, de ebben a dolgozók megakadályozták. Ezt követően a nagybecskereki önkormányzat (mint az egyik hitelező) kezdeményezte a csődeljárás elindítását, hogy elkerüljék a vállalat automatikus törlését a jegyzékből. Állítólag volt érdeklődő és tárgyaltak is egy lehetséges befektetővel, de végül az átszervezésből nem lett semmi.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás