A nagybecskereki Kisamerika helyi közösség 710 lakója írta alá a petíciót, amelyben ellenzik, hogy a lakótelepet összekössék a várost átszelő sugárúttal. Mint mondják, nem szeretnék azt, hogy a lakótelep védelem alatt álló épületei a városközpont düledező épületei sorsára jussanak. Tegnap az eső megakadályozta a lakótelep polgárait abban, hogy a leendő út helyén – a Béga-tó mellett – fejezzék ki elégedetlenségüket. Ehelyett a helyi közösségben gyülekeztek. A jövő héten pedig megtartják a polgárok gyűlését, amelynek legfontosabb napirendi pontja az úthálózat tervezett kiszélesítése lesz.
A nagybecskereki Városrendezési Igazgatóság településrendezési terve szerint ugyanis össze kell kötni a Kisamerika lakótelepet a várost átszelő sugárúttal. Az elképzelés szerint a két Béga-tó közötti töltésen épülne meg az út, a Kisamerika lakótelep felől a Đorđe Stratimirović utcából a Žarko Zrenjanin utca, illetve a Baglyas lakótelep irányába. Előtte le kell bontani a sorsára hagyott spirituszgyár épületét.
Az előterjesztők szerint a Kisamerikának rendkívül rossz összeköttetése van a város többi részével. A közlekedés két hídon keresztül történik, ami esetenként már most torlódást okoz. Ha viszont új tulajdonost kap a három hektáron fekvő kaszárnya (többek között egyetemi várost terveznek a helyére), akkor még nagyobb közlekedési problémák lehetnek.
A Kisamerika lakói viszont attól félnek, hogy a nagy forgalommal járó zaj és a légszennyezés tovább rontja az életkörülményeiket. Ráadásul az sem biztos, hogy a régi kommunális hálózat (hővezeték, gázvezeték, vízvezeték, szennyvízlevezető és más) elbírja majd a rá nehezedő úthálózatot. Közben itt van a középiskolai központ, az egyetemistaotthon, a Műszaki Kar. A városrész pedig – ahol további zöldövezetek létrehozását tervezik –, mint környezeti egység, a városi Műemlékvédő Intézet védelme alatt van. A legtöbb védelem alatt álló épület éppen azokban az utcákban található, amelyekben az úthálózat megépítését tervezik.
– Nem tudjuk, hogy honnan származik az ötlet, amikor erről semmilyen korábbi tervben nem volt szó. Mi nem kértük azt, hogy – ahogy ők mondják – „egy kicsit jobban összekössenek bennünket a város többi részével”. Mi az elmúlt 8–10 évben más kommunális beruházásokat javasoltunk. Nem fogjuk megengedni, hogy kerülőutat építsenek a helyi közösségünkben. Két megbeszélésünk is volt a Városrendezési Igazgatóságban, amely kitartóan kiáll az elképzelése mellett. De mi sem fogunk engedni – mondja Milan Obradović.
A Kisamerika lakótelep több épülete 1972 óta védelem alatt van, azért Vojislav Kecić nem érti, hogy miért akarja valaki a város építészeti hagyatékát veszélybe hozni. Szerinte veszélybe kerül az egész környezet is, hiszen az úthálózat kiszélesítése céljából a fákat ki kell vágni, és meg kell változtatni a terep domborzatát is.