2024. június 29., szombat

Önszerveződés a semmiből

Trianon egyházra gyakorolt hatásáról tartottak előadást Muzslyán

A nemzeti összetartozás napjára készülve a Keresztény Értelmiségi Kör (KÉK) Trianon hatása az egyházra – különös tekintettel a délvidéki egyházmegyéinkre címmel hétfőn előadást szervezett a muzslyai Emmausz katolikus fiúkollégiumban. Az előadó ft. Szakály József topolyai plébános és ft. Orcsik Károly egyháztörténész volt. Arra fektették a hangsúlyt, hogy a bácskai, illetve a bánsági részek egyházmegyéi hogyan élték meg azt a tragédiát, amit Trianon jelentett. A témakörben sok a fehér folt, ezért az előadást nagy érdeklődéssel követte a hallgatóság. 

Voltak negatív példák is, de a főpapok többsége sokat tett azért, hogy ezt a traumát – amennyire csak lehet – átvészelje az egyház és az itteni hívek. Bánság vonatkozásában a horvát származású ferences szerzetes, Rafael Rodić apostoli kormányzó, későbbi belgrádi érsek neve hangzott el ezzel kapcsolatban.

– Nem volt magyar, mégis kiválóan beszélt magyarul és fontosnak is érezte, hogyha már nem ismeri ezt a területet, de tud a nép nyelvén szólni, akkor járja be a bánsági részeket, ismerje meg az itteni emberek problémáit, és próbáljon tenni azért, hogy a kialakuló helyzetben megszerveződjön az egyházi élet. Ilyent láttunk a bánsági részeken, de Bácskában is. Tehát a tragédia közepette az Úristen küldött olyan embereket, akik segítették az itteni híveket, katolikusokat – mondta ft. Szakály József topolyai plébános, a KÉK alelnöke. 

Az egyház elszegényült, de egy erős és céltudatos önszerveződést eredményezett. Egyének hozzájárulásával katolikus diákok részére középiskolai és egyetemi kollégiumok alakultak.

– Az egyházközségek elvesztették a földjeiket, a papok, kántorok, a harangozók a jövedelmüket. Trianon után szinte mindent a nulláról kellett újrakezdeni. Viszont nagyon nagy önszerveződés alakult ki. Tény és való, hogy e téren a svábok jártak elől, de a jó példa ragadós volt és a magyar közösségek is átvették, illetve követték az önszerveződést. Így sikerült megalapítani az egyházközségeket, bevezetni az önkéntes egyházközségi hozzájárulást – hangsúlyozta ft. Orcsik Károly egyháztörténész, adorjáni plébános.

Nyitókép: Gabona Ferenc megbízott igazgató köszöntötte az előadókat (Fotó: Kecskés István)