2024. szeptember 7., szombat

A megújuló energiaforrás olcsóbb és környezetkímélőbb lenne

Ha lesz külföldi partner, már akár a 2016–2017-es fűtési idényben geotermikus energiával üzemelhetne az óbecsei távfűtés

Március végén írtunk arról, hogy négy másik szerbiai község – Jošaniška banja, Priboj, Magyarkanizsa és Verbász – mellett Óbecse is szerepelt abban a kísérleti projektumban, amely a geotermikus energia kihasználási lehetőségeit elemezte, de a projektum feltételeinek egyedül Óbecse felelt meg. Dejan Vuković, az óbecsei Toplana Közvállalat igazgatója akkor sajtótájékoztatón mondta el: a GTN izlandi–német vállalat 207 ezer euró értékű tanulmányát a német KfW bank is támogatta, ezért Óbecsének egy fillérjébe sem került az a dokumentáció, amely kimondja: Szerbiában egyelőre csak Óbecsén lehetséges a geotermikus energiát a távfűtés szolgálatába állítani és hosszú távon kihasználni. A szakemberek egy magas hőmérsékletű hőszivattyú beépítését és egy újabb kút fúrását is tervezik, ezzel együtt a beruházás becsült értéke 3,4 millió euró lenne, és 8 és fél év alatt térülne meg. Ha sikerül megállapodni egy potenciális beruházóval, Vuković szerint már a 2016–2017-es fűtési idényben geotermikus energiával lehetne a távhőt szolgáltatni Óbecsén. A projektum részleteiről Dejan Vuković a Bečejski Mozaik című helyi lapnak nyilatkozott, ebben kifejtette: ezzel a megújuló energiával 60-70 százalékkal lehetne csökkenteni a távfűtésre használt behozatali és drága gázenergia mennyiségét, ugyanakkor kisebb lenne a széndioxid kibocsátása is.

Jelenleg a furat használatbavételi engedélyeztetése van folyamatban (Fotó: Fehér Rózsa)

Jelenleg a furat használatbavételi engedélyeztetése van folyamatban (Fotó: Fehér Rózsa)

Az igazgató szerint a felhasználóknak a fele – elsősorban a Kisrétben és a városközpontban élők, valamint a piros tömbházak lakói – térhetnének át erre az energiahordozóra, de mivel a számítások szerint a távfűtés a villamosenergiával és a gázzal szemben is olcsóbb lenne, a megnövekedett érdeklődés miatt valószínűleg bővíteni kell majd a hálózatot. Az előzetes becslések szerint a távfűtés 10–30 százalékkal lehet majd olcsóbb, mint amennyibe most kerül.

Szerbiában egyelőre sehol nem használnak geotermikus energiát távfűtésre, legfeljebb egy-két épület fűtését oldották meg néhány helyen ilyen módon – ez a helyzet például Óbecsén is, ahol a NIS által használt furatból fűtik a gyógyfürdő, a szálloda és a sportközpont épületét.

– Lakossági szolgáltatásként nyújtani ugyanezt sokkal komolyabb rendszert és tudást igényel, ezért szükségünk van olyan partnerre, akinek ebben már jelentős tapasztalata van. A GTN vállalat vezetői már jelezték érdeklődésüket a beruházás iránt, ezért májusban Óbecsére látogatnak – mondta el a lapnak az igazgató.

Óbecsén négy évvel ezelőtt fúrták ki azt a geotermikus kutat, amelyet eredetileg a leendő gyógyfürdő szolgálatába kívántak állítani. Azóta erre a projektumra nem sikerült beruházót találni, de a Toplana már 2012-ben tanulmányt készíttetett a geotermikus energia egyéb felhasználási lehetőségeiről. A szakértők szerint a jelenlegi furatból legalább 40 évre elegendő geotermikus energiát lehet nyerni, és bár a feltételezések szerint a kút nem fog elapadni, a tervek szerint még egy kutat fúrnának, ezzel biztosítanák a felhasznált víz visszavezetését a földbe és az állandó nyomásszintet – elméletileg ily módon, azaz energiamegújítással a rendszer kimeríthetetlen lenne.