Az óbecsei Népkönyvtár 125 éves múltra tekint vissza: 1898. december 19-én Bács-Bodrog vármegye törvényhatósága szabályzatban döntött a községi népkönyvtár felállításáról Óbecsén. Az intézményben az elmúlt év folyamán is számos kulturális programot szerveztek az olvasók számára: az író-olvasó találkozók mellett többek között irodalmi és zenés esteket, könyvbemutatókat, szavaló- és mesemondó versenyeket, kreatív műhelymunkákat is tartottak. Lovas Đijanta igazgatónő elmondta, hogy újabb sikeres évet zártak. Hozzátette: arra törekszenek, hogy a könyvtár ne legyen olyan hely, ahova csak azért érdemes betérni, hogy könyvet kölcsönözzünk.
– Intézményünket lassan kulturális és információs központtá alakítjuk át, ahol olvasóink hozzá tudnak férni az információkhoz, a tudományokhoz, az ötletekhez, ahhoz, hogy meg tudják valósítani az önálló intellektuális munkásságukat. A könyvtár a város kulturális központja, ahol időnként különféle korosztályok gyűlnek össze annak érdekében, hogy részt vegyenek a rendezvényeinken. Egész évben olyan programokkal állunk az érdeklődők rendelkezésére, amelyek között mindenki talál kedvére valót, kortól és nemtől függetlenül. A múlt év során a hatékonyabb munka érdekében intézményünk munkatársai több továbbképzésen is részt vettek Zentán, Újvidéken, Kishegyesen és a budapesti Országos Széchényi Könyvtárban – fogalmazott az igazgatónő.
A gyermekosztályon számos foglalkozást tartottak az óbecsei Labud Pejović Iskoláskor Előtti Intézménybe járó gyermekeknek, akárcsak az általános iskolák elsős diákjainak. Az elsős középiskolások ugyancsak szervezetten ellátogattak az intézménybe, és ismerkedtek a könyvtár tevékenységével.
– A részlegeink aktívak voltak tavaly is. Radičevićen női műhelymunkákat szerveztünk, de orvosi és pszichológiai előadásokat is tartottunk. Bácsföldváron továbbra is igen népszerű a horgolók szakköre, tavaly még amigurumi babákat is készítettek a tagjai. A magyar kultúra napjáról Óbecsén a Mécsvirág együttes közreműködésével emlékeztünk meg, mégpedig a Petőfi Sándor-emlékév révén egy Petőfi-összeállítással. Március 15-én a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörrel és a Petőfi Sándor Általános Iskolával együtt ünnepeltünk, s ezt tesszük már évek óta. Péterrévén a magyar kultúra napját a nagy érdeklődésre való tekintettel a könyvtár helyett a színházban tartottuk meg, ahol a helyi művelődési egyesületek által megtartott kultúrműsor után Imi és Réka, a Folkbeat zenekar tagjai szórakoztatták a közönséget. A férfiak körében is próbáltuk népszerűsíteni az olvasást: az elmúlt évben hatodik alkalommal tartottuk meg az Úriemberek hete elnevezésű rendezvényt, amelynek megnyitóján városunk szülötte, Csorba Lóránt, a Lóci játszik együttes tagja lépett fel. A rendezvénysorozaton közreműködött Miodrag Majić, Borbás Edina, Danijel Kovač, Sarka Károly, Nemanja Karapandžić, Andrej Dolinka, Maja Solar, Vladimir Skočajić, Goran Grubišić és sokan mások. A gyermekekre is gondoltunk, ők az Úriemberek hetén kétnyelvű kreatív foglalkozáson vehettek részt. A rendezvény keretében Búzavirág kézimunkacsoport kiállítását is megtekinthették épületünkben az érdeklődők. A múlt évben is megemlékeztünk a fontos évfordulókról. A magyar népmese napja alkalmából mesemondó versenyt tartottunk, és megszerveztük a községi szavalóversenyt. A Bibliojátékokat is megtartottuk, akárcsak a tavaszi online kvízt, a maszkabált, a halloweent, a nyári táborokat. Zenei tábort, pikniket szerveztünk a könyvtár udvarában, de a magyar költészet napjáról is megemlékeztünk. A fiatalok számára kialakított könyvtárrészben, a Bookloungban rendszeresen megtartottuk a CHILLajka@5 programsorozatunkat, amely egy népszerű kvízjáték. Legalább ezer gyermek és fiatal megfordult az intézményünkben ezeknek a rendezvényeknek köszönhetően. Az elsős tanulók nagy örömmel fogadták az előadásokat szerb és magyar nyelven, és mindannyian egyéves, ingyenes tagsági könyvet kaptak. Tavalyelőtt kezdte meg munkáját az olvasói klubunk is, amelynek az olvasni szerető helyiek a tagjai. Emellett közreműködünk községünk intézményeivel, az óvodákkal, az általános és középiskolákkal, a Szociális Védelmi Központtal és az óbecsei Városi Múzeummal is – mesélte Lovas Đijanta.
Az óbecsei Népkönyvtár tavaly sikeresen szerepelt a tartományi és a köztársasági pályázatokon is, ennek köszönhetően valósultak meg a különféle rendezvények. A könyvállományt is gyarapították, a lehetőségekhez mérten: az óbecsei önkormányzat 500 ezer dináros támogatásának köszönhetően új könyveket vásároltak, a tartományi pályázaton való sikeres szereplés révén pedig 120 ezer dinár értékben vásároltak irodalmi alkotásokat, de támogatásként további könyveket is küldtek 200 ezer dinár értékben. A művelődési minisztérium 560 ezer dinár értékben biztosított könyveket az intézmény számára, továbbá számos szerzeményt kapott magánszemélyektől, kiadóktól, szerzőktől és szervezetektől.
Az óbecsei Népkönyvtár könyvállománya több mint 100 ezer példány, szerb, magyar, angol, német és francia nyelvű irodalmi alkotásból, publikációból áll. Az óbecsei, központi épület mellett Péterrévén, Bácsföldváron és Radičevićen is van fiókkönyvtára.
Nyitókép: Az óbecsei Népkönyvtár és fiókkönyvtárainak munkatársai az intézmény fennállásának 125. évfordulója alkalmából megtartott ünnepi rendezvényen tavaly decemberben (Kancsár Izabella felvétele)