2025. január 5., vasárnap

Élményekkel teli utazás

Törökországban jártak az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai és pedagógusai

Az előző tanévben, az idén tavasszal az AFS szervezeten keresztül megvalósított interkulturális cserediákprogramnak köszönhetően törökországi, Adanából érkezett diákokat látott vendégül az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola. A cserediákprogram most tovább folytatódott: ezúttal az óbecsei tanulók és tanáraik utaztak Adanába egy hétre, ahonnan nemrég tértek haza életre szóló élményekkel.

– Először vettem részt cserediákprogramban. Az utazás hosszú volt, de megérte. Amikor megérkeztünk Adanába, már vártak minket a fogadótársaink. Nagy öröm volt a találkozás, páran sírtak is. Az ottlétünk ideje alatt különféle foglalkozásokon vettünk részt, először robotikával foglalkoztunk, programoztunk, második nap kis házakat festettünk. Az iskolai programok mellett szabadidős tevékenységekre is jutott időnk. Bejártuk a fél várost annak a családnak a tagjaival, akiknél el voltam helyezve, voltunk bevásárlóközpontokban, sok dzsámit megtekintettünk, megkóstoltuk a helyi ital- és ételkülönlegességeket. A vendéglátóink nagyon kedvesek, segítőkészek voltak, sokat beszélgettünk. Nagyon jól éreztem magam, ha lehetőségem lesz rá, máskor is szeretnék részt venni cserediákprogramban. Nagyon szeretnék elutazni Franciaországba, Spanyolországba, Olaszországba – mesélte Kapor Emma, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola hetedik osztályos tanulója.

 

Az óbecseiek az Ulu Camiit, más néven Ramazanoglu mecsetet is megtekintették (Fotó: Petőfi Sándor Általános Iskola)

Az óbecseiek az Ulu Camiit, más néven Ramazanoglu mecsetet is megtekintették (Fotó: Petőfi Sándor Általános Iskola)

A nyolcadikos Kádas Dávid is nagyon élvezte a törökországi utazást.

– Mindig is szerettem volna cserediák lenni, és örülök annak, hogy erre még most az általános iskolában sor került. Tavasszal, amikor nálunk jártak a törökországi diákok és tanárok, a családommal mi is vendégül láttunk egy adanai tanulót. Én most nem hozzá kerültem, mert ő időközben elköltözött. Az utazásnak köszönhetően megismerhettük a török kultúrát, kipróbálhattuk a helyi ételeket, a kebabot, a teájukat. Sok látványosságot megtekintettük, például Mustafa Kemal Atatürk adanai házát – mondta Dávid.

Potrebić Tőzsér Gabriella, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónője kiemelte, hogy a cserediákprogramban résztvevő diákok olyan készségekre, élményekre és tapasztalatokra tehetnek szert, amit a későbbiek során is tudnak kamatoztatni. Egy másik kultúrát úgy tudunk igazán megismerni, ha betekinthetést nyerünk a közösség mindennapi életébe, emelte ki az igazgatónő.

 

Az utazás utolsó napján a Semirtas Sahili strandra is ellátogattak, amely Yumurtalik  városban  található (Fotó: Petőfi Sándor Általános Iskola)

Az utazás utolsó napján a Semirtas Sahili strandra is ellátogattak, amely Yumurtalik városban található (Fotó: Petőfi Sándor Általános Iskola)

– Iskolánk elve és mottója, hogy ismerjük meg a másságot, és fogadjuk el. Ennek az empátiának az ápolása hiányzik a mai korból. Ezt próbáljuk mi intézményen és városon belül, és most országon kívül is ápolni, ez számunkra nagyon fontos. Azzal, hogy egy másik embert, egy másik kultúrát megismerünk, elfogadóbbak leszünk, toleranciát tanulhatunk, tágul a látókörünk. A saját gyerekeim is többször részt vettek cserediákprogramban, így személyes tapasztalatból tudom, hogy az ilyen lehetőségek mennyire gazdagítják egy család életét, a gyermekek meglátását. Itt az a lényeg, hogy a diákok családoknál vannak elhelyezve. Adana a szíriai határnál és Ciprussal szemben fekszik, Törökország egyik legfejlettebb régiójában helyezkedik el. A cserediákprogramnak köszönhetően először az adanai diákok és tanárok jöttek hozzánk az idén tavasszal. Volt egy kis félelem a szülőkben és a gyerekekben is, hiszen vannak előítéletek Törökországgal szemben, és ezek a programok éppen az előítéletek leküzdésére szolgálnak. Húszan érkeztek hozzánk, nagyon szép és színes programokkal készültünk a számukra az iskolában, városnézést szerveztünk Óbecsén, de ellátogattunk Újvidékre és Belgrádba is. Könnyes szemekkel váltunk el egymástól, és nagyon vártuk, hogy ismét találkozzunk. Tárt karokkal fogadtak bennünket, a török kultúra hasonló a miénkhez. Nagyon befogadóak, a vendégeket nagy becsben és tiszteletben tartják. Az iskola igazgatója történelemtanár, aki szereti a magyar történelmet, és amikor meghallotta, hogy magyarok vagyunk, még a helyi polgármesterhez is elvezetett minket. Az adanai diákok egy magániskolában tanulnak, ahol mindenért fizetniük kell, azért is, ha valamilyen külön szakköre járnak. A tandíjuk 5000 dollár, a tankönyvek ezer dollárba kerülnek. Amikor nálunk jártak, meglepte őket, hogy Óbecsén egy állami iskolában ilyen színvonalú oktatás folyik – fogalmazott az igazgatónő. Potrebić Tőzsér Gabriella hozzátette, már most azon gondolkodnak, hova utazhatnak legközelebb egy újabb cserediákprogramnak köszönhetően. A programra jelentkező diákok száma a többszörösére nőtt az élménybeszámolók után, mondta az igazgatónő.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Adanai városnézés (Fotó: Petőfi Sándor Általános Iskola)