Bojana Gladović huszonkét éves korában autóbalesetet szenvedett, amelynek következtében az alsó végtagjai lebénultak. Gladović az anyósülésben ült, a sofőr nem tartotta be a sebességkorlátozást és a járművük megcsúszott. A négy utas közül a legrosszabbul Gladović járt, aki azóta kerekesszékben közlekedik. A hölgy tagja a paraplégiában, illetve quadriplégiában szenvedők országos szövetségének. Ezen szövetség tagjai az elmúlt időszakban több szabadkai középiskolát is meglátogattak, ahol a saját történeteiken keresztül igyekeztek felhívni a végzősök figyelmét a közlekedésbiztonsági előírások, illetve szabályok betartására.
Az előadás a Belügyminisztérium és az Oktatási, Tudományügyi és Technológiai fejlődési Minisztérium közösen megszervezett Matura 2018 nevet viselő projektuma keretén belül valósult meg. Kedden a szabadkai Egészségügyi Középiskolában Bojana Gladović mellett a helybeli rendőrség képviselői tartottak előadást. Gladović újságírói kérdésre elmondta, hogy a szövetségük nagy figyelmet fordít a közlekedésbiztonságra, és céljuk, hogy a közlekedési balesetet szenvedők számát minimálisra csökkentsék:
– Ezen tanórák alkalmával a saját negatív tapasztalatainkon keresztül szeretnénk azt az üzenetet eljuttatni a fiatalokhoz, hogy figyeljenek oda a biztonságra, úgy a saját biztonságukra, mint a közlekedés többi résztvevőjének biztonságára – fogalmazott Gladović.
A szabadkai rendőrség részéről Kovács József, a közlekedési rendőrség parancsnokhelyettese elmondta, a program célja, hogy az előttünk álló érettségit a végzősök minél biztonságosabban ünnepeljék meg.
– A projektben elsősorban a közlekedésbiztonságra fókuszálunk, ugyanakkor igyekszünk felhívni a figyelmet az alkohol és a kábítószer veszélyeire, valamint az erőszakos viselkedés megelőzésére. A program több éve fut, és több pozitív hatása is van, a tavalyi ünneplés alkalmával például egyetlen olyan baleset sem történt, amelyben érettségizők vettek volna részt. Ez egy preventív akció, de a végzősöknek azt is tudniuk kell, hogy szükség szerint büntetőintézkedéseket is foganatosítunk a törvényszegőkkel és a szabálysértőkkel szemben, tisztában kell lenniük azzal, hogy egész idő alatt felügyeljük a közlekedést. A felnőttség nem azt jelenti, hogy bármit megtehetnek, hanem azt, hogy felelősséggel tartoznak minden tettükért – fogalmazott Kovács.
Az Egészségügyi Középiskola végzősei közül többen már rendelkeznek hajtási engedéllyel, tehát ők már aktív szereplői a közlekedésnek. A megkérdezett diákok, Duška Sofrić és Predrag Višnjić elmondták, hogy igyekeznek betartani a közlekedésbiztonsági előírásokat és a közlekedési szabályokat, és tették ezt akkor is, amikor próbaengedéllyel rendelkeztek, vagyis például az éjszakai órákban nem vezettek.