Maglai Jenő, Szabadka polgármestere pénteken reggel bűnvádi feljelentést tett a belügyi szerveknél és az ügyészségen ismeretlen elkövetők ellen, ugyanis az Állami Számvevőszék jelentése rámutatott, hogy 2012-ben számos visszaélés történt a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalatban. Mint arra a polgármester felhívta a figyelmet sajtótájékoztatóján, az illetékes szervek feladata, hogy feltárják, kik a bűncselekmények felelősei, de mint rámutatott, véleménye szerint nem csak Vladimir Dragin, a közvállalat korábbi igazgatója vonható felelősségre, ugyanis nem egyedül, hanem valakinek az utasítására károsította meg a közvállalatot, illetve a városi költségvetést.
– Tudomásom szerint eddig még nem volt példa arra, hogy a polgármester feljelentést tett volna egy közvállalat működése kapcsán. De miután december 30-án megkaptam az Állami Számvevőszék jelentését, és az ünnepek alatt átnéztem, azt gondolom, hogy miután felelősséggel járó pozíciót töltök be, cselekednem kell. Vannak olyan területek, amelyeket a rendőrségnek és az ügyészségnek ki kell vizsgálniuk, sőt, véleményem szerint bizonyos vizsgálatokban a szervezett bűncselekményekkel megbízott különleges ügyészséget is be kellene kapcsolni. Ugyanis azon információk, amelyeket az állami revizor jelentésében olvastam, illetve amit a jelenlegi vezetőségtől megtudtam, arra utalnak, hogy ebben a közvállalatban főként 2011-ben és 2012-ben számos visszaélés, törvénytelen tevékenység történt, meglátásom szerint nem véletlenül – emelte ki Maglai Jenő. Majd példákon keresztül rámutatva, milyen törvénytelenségek kerültek napvilágra, folytatta: – Azt gondolom, hogy 2013-ben az egész képviselő-testületet becsapták, ugyanis amikor a közvállalat éves működési tervéről döntöttünk, illetve a költségvetésről szavaztunk, úgy lett feltüntetve, hogy a köztisztasági vállalat 65 millió dináros hiánnyal zárja a 2012-es évet, most pedig kiderül a revizori jelentésből, hogy több mint 100 millió dináros vesztesége volt a közvállalatnak abban az évben. Vagyis 35 millió dinárról feltételezéseim szerint hamis adatokat tüntettek fel. Ugyanakkor az a tény, hogy közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül 113 millió dinár értékben a közvállalat munkaszerződéseket kötött 2012-ben, arra utal, hogy az akkori vezetőség teljesen figyelmen kívül hagyta a törvényes előírásokat. Ebben az esetben nem egy-két közbeszerzési eljárásról van szó, hanem az eljárások teljes sorozatát hagyták ki – magyarázta a polgármester.
Elmondta továbbá, a számvevőszék jelentéséből kiderül, hogy számos olyan számlát is kiállítottak a közvállalatban, amelyeken egy és ugyanazon szolgáltatásért más-más árat tüntettek fel, ugyanakkor az elszámolásnál egyes alkalmazottaknál havi 517 munkaórát tüntettek fel, ami azt jelentené, hogy egész hónapban egy-egy személy napi 14-15 órát dolgozott.
– A legsúlyosabb információ, hogy kiderült, egyes dokumentumokat meghamisítottak. Így például a jelentések szerint a közvállalat 1000 köbméter kőtörmeléket vásárolt, de bizonyítékok vannak arra, hogy ezt az építési anyagot nem szállították le a közvállalat területén. Ezért a kőtörmelékért ugyanakkor a közvállalat fizetett, de sprayek, kesztyűk és más termékek formájában könyvelték el a kiadást. Megdöbbentő, hogy egy rossz anyagi helyzetben levő közvállalat 300 ezer dinárt költött reprezentációs költségekre havonta. És az sem elhanyagolható, hogy egyes építési munkálatokért 5-ször többet fizettek ki, mint amennyi annak a munkának a reális értéke. Így a hulladék-feldolgozó központ egyes építési munkálataiért 15 millió dinárra kötötték meg a szerződést. A kivitelezőnek végül 17 millió dinárt fizettek ki, és kiderült, hogy az egész beruházás értéke nem több 3-3,5 millió dinárnál. A szélvédősávok kialakítása körül is gondok vannak, ugyanis a köztisztasági vállalat 38 kilométer hosszú szélvédősávot kellett volna, hogy kialakítson, de a felvállalt feladatoknak csak talán 5–10 százalékát valósította meg, viszont az önkormányzati, a tartományi és a köztársasági költségvetésből kapott céleszközöket elköltötték. És mivel ezeket a munkálatokat nem végezték el, a kapott összeget vissza kell majd fizetnünk – tudtuk meg Maglai Jenőtől. Elmondta, mivel a közvállalat nehéz anyagi helyzetben van, ezt a több tízmilliós összeget, amit az szélvédősávok kialakítására és az erdősítésre kapott a közvállalat, a városi költségvetésből kell majd visszafizetni a tartomány és a köztársaság felé.
– Azt gondolom, hogy a polgároknak tudniuk kell ezekről a visszaélésekről, és azt gondolom, hogy az illetékes szerveknek ki kell azokat vizsgálni, a felelősöket pedig felelősségre vonni. Sajnos attól tartok, hogy nemcsak a köztisztasági vállalatban, hanem más közvállalatokban is ilyen gondok vannak – mondta a polgármester. Kiemelte, a Stadion Közvállalatban például a köztisztasági vállalat mellett magánvállalatot is szerződtettek a hulladék elszállítására, illetve több millió dinárt különítettek el a medence tisztítására, holott 10 alkalmazottat éppen ezért a munkáért fizetett ez a közvállalat. Ugyanakkor, rámutatva, hogy milyen visszaélésekre bukkantak még, hozzátette: – A napokban kiderült, hogy 200 hektár állami földterületet műveltek éveken keresztül magánszemélyek úgy, hogy azokért a területekért nem fizettek bérletet, ugyanis nem voltak az állami mezőgazdasági földterületek jegyzékébe bevezetve. Ezekről a területekről már tudunk, de ki tudja, lehet, hogy további hasonló területekre bukkanunk majd. Ki kell vizsgálni, hogy ki és miként juthatott ezekhez a földterületekhez – hangsúlyozta Maglai, majd feltette a kérdést, hogy nem vették észre ezeket a visszaéléseket a korábbi városvezetők, majd a politikai ellenfeleinek üzent: – Azoknak, akik a leváltásomat követelik, üzenem, hogy még csak most kezdek belemelegedni a feladataimba, és biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező időszakban számos visszaélést fogunk még feltárni – mondta.