2024. november 28., csütörtök

Börtön helyett pénzadomány

A szabadkai kórház fül-orr-gégészete új berendezést kapott a szabadkai ügyészségtől a középfülműtétekhez

Az alternatív szankciók egyikeként azokban a bűncselekményekben, amikor a kiróható legmagasabb büntetés legfeljebb 5 év börtönbüntetés lehet, illetve az igazságügyi szervek úgy ítélik meg, hogy az illető nem veszélyes a társadalomra és a környezetére nézve, valamint nem visszaeső elkövetőről van szó, akkor a börtönbüntetés helyett pénzbüntetést is kiróhatnak. Az így befizetett összeget az Alapfokú Bíróság ügyészsége társadalmilag hasznos célokra költi, kórházaknak, szociális intézményeknek ajánlja fel. Ennek köszönhetően a szabadkai Közkórház is egy olyan berendezést vásárolhatott, amelyre már nagy szükség volt a fül-orr-gégészeten. Ennek a berendezésnek az átadására tegnap került sor.

– A szabadkai Alapfokú Bíróság ügyészsége és a szabadkai kórház között az együttműködés még tavaly februárban megkezdődött. Ennek az együttműködésnek az eredménye ez a berendezés – emelte ki Branislav Rankov, az Alapfokú Bíróság ügyésze. Elmondta, a bíróság nem régóta alkalmazza a pénzbeli büntetés intézményét.
– Meghatározott esetekben, amikor az ügyészség úgy ítéli meg, hogy alkalmazható ez az intézmény, akkor értesítjük a bűncselekmény elkövetőjét, hogy amennyiben befizeti az általunk meghatározott összeget, amelynek megszabásakor figyelembe vesszük az elkövető anyagi hátterét is, a büntetőeljárás lezárásra, illetve elhalasztásra kerül. Ezeket az összegeket, amelyek 30 ezertől 200 ezer dinárig terjedhetnek, humanitárius célokra fordítjuk. Az összeg befizetésére az illető meghatározott határidőt kap, a pénzt pedig olyan intézményekre fordítjuk, amelyek a közjót szolgálják, az egészségügy, illetve a szociális védelem szolgálatában állnak nemcsak Szabadkán, hanem Kishegyesen és Topolyán is, azzal, hogy január elsejétől Ada, Zenta és Magyarkanizsa már a mi hatáskörünkbe tartozik, ezeket a községeket ugyanis visszacsatolták a zentai Alapfokú Bírósághoz. Eddig az ügyészség döntése alapján a befizetett összeget annak a községnek az intézményére fordítottuk, ahonnan a bűncselekmény elkövetője származott – mondta az ügyész.

Branislav Rankov rámutatott, 2013-ban 820 esetben alkalmazták ezt a fajta pénzbüntetést, ami a szabadkai Alapfokú Bíróság ebbe a kategóriába tartozó ügyeinek egyharmada. A múlt évben 16 millió dinárt fizettek be ezen az alapon. Mivel elsejétől csökkent a bíróság hatáskörébe tartozó terület, ebben az évben már kisebb összegre számítanak.

– Természetesen figyelembe vesszük, hogy azokat az intézményeket és szervezeteket részesítjük előnyben, amelyeknek a legnagyobb szükségük van a támogatásra. Az elmúlt időszakban szerzett tapasztalataink alapján, hatékonynak bizonyult ennek a büntetésnek az intézménye. Hiszen megtörténhet, hogy közlekedési baleset történik, ahol megsérül valaki. Ebben az esetben ez egy megfelelő módja annak, hogy a büntetőeljárást elvessük abban a pillanatban, amikor az illető humanitárius célokra befizette a meghatározott összeget. A legnagyobb összegeket az adócsalás esetében szabtuk ki. Ebben az esetben az illető köteles kifizetni az elsikkasztott adót, plusz befizetni a humanitárius célokra meghatározott összeget – magyarázta az ügyész.
Elmondta, a szabadkai bíróság alkalmazza a leggyakrabban az ország területén az alternatív szankciók bármely formáját. Múlt évben a bíróság által kirótt büntetések 10 százaléka közhasznú munka volt.

Az ügyészségen keresztül vásárolt, 2 245 610 dinár értékű berendezést, a mikrorendszerben működő berendezést a kórház a középfülműtétekkor használja majd.
– A szabadkai kórház fül-orr-gégészeti osztálya mindig is kiemelkedő teljesítményt nyújtott vajdasági szinten nemcsak a műszaki fejlesztéseket, hanem a műtéteket illetően is. Ahhoz, hogy megfelelő minőségű beavatkozást tudjunk végezni, nagyon fontos a minőségi felszerelések beszerzése. A jelenlegi microspeed rendszerű berendezésünk immáron 20 éves. Éppen ezért ezeket a műtéteket az elmúlt időszakban kénytelenek voltunk lecsökkenteni, így havonta 2-3 középfülműtétet végzetünk, de az új berendezéssel már ismét újabb műtéteket tudunk majd előjegyeztetni a felnőtteknél és a gyerekeknél is – tudtuk meg dr. Bekres Brigittától, a fül-orr-gégészeti osztály főorvosától.

Dr. Goran Bićanintól, a kórház igazgatójától megtudtuk, hogy nemcsak ezt az egy berendezést tudják majd megvásárolni, az ügyészség támogatásával, hanem egy olyan berendezés beszerzését is tervezik, amelyet a nehezített intubálások során tudnak majd alkalmazni. Erre a berendezésre 800 ezer dinárt fordítanak majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás