A városi képviselő-testület a múlt évben határozatot hozott arról, hogy a városi költségvetésből pénzt különítenek el azon párok támogatására, akik harmadik alkalommal is meg szeretnék próbálni a mesterséges (in vitro) megtermékenyítést. Tavaly június óta 12 pár jelentkezett és igényelte az önkormányzat támogatását.
Gordana Vidaković az önkormányzat Társadalmi Tevékenységek Titkárság a harcos- és rokkant-védelemmel, gyermekek társadalmi gondozásával és menekültekkel kapcsolatos ügyekkel foglalkozó részlegének vezetője kiemelte, azok a párok vehetik igénybe ezt a támogatást, akik túl vannak két próbálkozáson, amit az állam, vagyis a köztársasági egészségbiztosítási alap támogatott. Erről bizonylatot kell beszerezniük, amit az egészségbiztosítási alap ad ki. Emellett át kell adniuk mindazt az egészségügyi dokumentációt, leleteket, amelyeket a mesterséges megtermékenyítéshez gyűjtöttek be, illetve az egészségügyi intézetek követeltek tőlük.
– Feltétel, hogy a kérvényt átnyújtó pár, akiknek nem kötelező házastársi viszonyban lenniük, eleget tegyen az egészségügyi minisztérium mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó bizottsága követelményeinek. Ezek a követelmények ismeretesek a pároknak, hiszen a korábbi két kísérletnél is ki kellett, hogy kérjék ennek a bizottságnak a véleményét. Vagyis ugyanezek a követelmények érvényesek a mi esetünkben is, azzal, hogy mi kitoltuk a nő korhatárát, vagyis a támogatásra a párok addig jogosultak, amíg a nő nem töltötte be a 41. életévét. Követelmény még, hogy szerbiai állampolgárok legyenek a kérvényezők, illetve, hogy szabadkai lakcímmel rendelkezzenek, vagyis legalább egy éve szabadkai lakosok legyenek – magyarázat Gordana Vidaković.
A kérvény átadásakor a pároknak át kell adniuk annak az intézetnek az előszámláját is, ahol a beavatkozást végzik majd. Gordana Vidaković rámutatott, csak azokból az intézetekből fogadják el az előszámlát, amelyek szerződéses viszonyban vannak az egészségügyi minisztériummal, vagyis az egészségbiztosítási alap támogatóprogramjában szerepelnek.
A kérvényeket a városi mesterséges megtermékenyítéssel foglakozó bizottság bírálja el, amelynek tagjai közül ketten nőgyógyász szakorvosok. Eddig mindegyik pár kérvényét jóváhagyták, és esetenként 200–240 ezer dinárral támogatta a város a beavatkozást.
– A kérvényezőink közül egy-két pár Belgrádban végeztette el a harmadik beavatkozást, a többség Újvidékre utazott, nagy valószínűséggel a város közelsége miatt, ugyanis több alkalommal is meg kell látogatniuk az intézményt a beavatkozás után, így könnyebben megoldják az utazást – magyarázta.
– Tavaly május óta, amióta életbe lépett a városi határozat, 12 pár kérvényezte a támogatást, hogy a harmadik alkalommal is megpróbálják a mesterséges megtermékenyítést. Egy pártól kaptunk visszajelzést, hogy sikerült a beavatkozás. Ebben az évben pedig két pár érdeklődött, az egyik párt kénytelenek voltunk visszautasítani, ugyanis a nő elmúlt 41 éves, a másik pár esetében pedig a friss eredmény megszerzésére várnak, de várhatóan februárban már át tudják adni a kérvényüket – tudtuk meg.
Elmondta továbbá, a bizottság jóváhagyása után végzést adnak ki, aminek átvétele után a párok az önkormányzattal szerződést kötnek. Legtöbbször a párok 2-3 hónapon belül el is végeztetik a beavatkozást. Ebben az esetben a városi bizottság kéri a rendes számla felmutatását, ugyanis igazolniuk kell, hogy az eszközöket rendeltetésszerűen használták fel.
A párok a kérvényeket a városháza második emeletén, a 221-es szobában adhatják át, ugyanitt tájékozódhatnak is, valamint a 626-933-as telefonszámon is érdeklődhetnek.